بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

آموزش پیدا کردن گوشی از طریق گوگل | Find My Phone

آموزش پیدا کردن گوشی از طریق گوگل | Find My Phone
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/04 0 نظر

خیلی از کاربران در رابطه با نحوه ردیابی موقعیت مکانی گوشی های موبایل صحبت می‌کنند و دوست دارند بدانند که چطور می‌توان با استفاده از اکانت گوگل موقعیت مکانی گوشی را ردیابی کرد؟ خوشبختانه انجام این کار به سادگی امکانپذیر خواهد بود. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به صرف تا صد ردیابی گوشی از طریق گوگل را به شما عزیزان آموزش دهیم. بنابراین با جی اس ام باتری همراه باشید

آموزش ردیابی گوشی از طریق گوگل | Find My Phone

.

چرا باید به دنبال ردیابی گوشی از طریق گوگل باشیم؟


چندین دلیل مختلف وجود دارند که می‌توانند سبب شوند شما تمایل به ردیابی کردن موبایل خودتان یا هر فرد دیگری داشته باشید. یکی از اصلی ترین این دلایل مربوط به گم کردن دستگاه یا به سرقت بردن آن می‌شود. تصور کنید موبایل خودتان را گم کرده‌اید و دقیقا به خاطر نمی‌آوردی که این اتفاق کجا و در چه مکانی رخ داده است! در این شرایط ردیابی گوشی می‌توان کمک قابل ملاحظه‌ای به شما کند. همچنین انجام این کار در مواقع خاصی که گوشی به سرقت رفته باشد هم می‌تواند بسیار کاربردی باشد. در برخی مواقع هم ممکن است فردی بنا به هر دلیل تمایل به ردیابی گوشی موبایل فرد دیگری باشد که البته انجام این کار خیلی درست و اخلاقی نیست.


اما سوال اصلی اینجاست که چطور ردیابی گوشی از طریق گوگل امکانپذیر خواهد بود؟ گوگل انجام این کار را به ساده ترین شکل ممکن امکانپذیر کرده و این قابلیت را با قلب Find My Phone معرفی می‌کند. بدین منظور فقط کافیست یک اکانت گوگل یا اصطلاحا جیمیل (Gmail) داشته باشید. با استفاده از قابلیت ردیابی موبایلی که شرکت گوگل ارائه کرده شما می‌توانید موقعیت مکانی گوشی خود را روی نقشه آنلاینی مشاهده کرده و حتی دستور انجام کارهای خاص مثل زنگ خوردن گوشی، نمایش پیغام روی صفحه آن و حتی ریست کردن از راه دور تمام اطلاعات دستگاه را صادر نمایید. در ادامه نحوه راه اندازی مراحل مورد نیاز به منظور ردیابی موبایل با جیمیل را برایتان شرح می‌دهیم. 


پیش نیازها برای ردیابی موبایل با جیمیل (Gmail)


برای اینکه بتوان یک گوشی موبایل را با استفاده از سرویس گوگل ردیابی کرد باید شروط زیر برقرار باشند:
•    یک اکانت گوگل در گوشی فعال باشد.
•    گوشی به اینترنت دسترسی داشته باشد.
•    سرویس لوکیشن گوشی (Location Services) فعال باشد.


در صورتی که شروط فوق در گوشی برقرار باشند، می‌توان موقعیت مکانی آن را ردیابی کرد، اما اگر یکی از این شروط برقرار نباشد موقعیت مکانی دستگاه قابل ردیابی نخواهد بود. ما فرض را بر این قرار می‌دهیم که شما با موارد فوق آشنایی ندارید و می‌خواهید امکان ردیابی موبایل با استفاده از گوگل را در یک گوشی جدید فعال کنید. بنابراین به طور مرحله به مرحله نحوه فعالسازی پیش نیازهای فوق را برایتان شرح خواهیم داد و در نهایت اقدام آخر مورد نیاز برای ردیابی موقعیت مکانی دستگاه را هم برایتان تشریح می‌کنیم.


فعالسازی اکانت گوگل (جیمیل) در گوشی


برای اینکه ردیابی گوشی از طریق گوگل امکانپذیر باشد یک اکانت گوگل یا اصطلاحا جیمیل داشته باشید. تقریبا همه کاربران گوشی های اندرویدی حداقل یک اکانت گوگل دارند و این اکانت در گوشی آن ها فعال است، اما اگر یک درصد اکانت گوگل ندارید نگران نباشید چون به راحتی و بدون نیاز به هیچ هزینه‌ای قادر به ساختن یک اکانت گوگل خواهید بود. ما فرض را بر این قرار می‌دهیم که شما اکانت گوگل ندارید و می‌خواهید یک اکانت جدید بسازید. بدین منظور باید کافیست مراحل زیر طی شوند:

فعالسازی اکانت گوگل (جیمیل) در گوشی


•    با کلیک بر روی این قسمت به صفحه ساخت اکانت گوگل در بروید.
•    در فیلد First Name نام خودتان را تایپ کنید.
•    در فیلد Last Name نام خانوادگی خودتان را تایپ کنید. 
•    در فیلد Username باید نام کاربری که می‌خواهید اکانت گوگل با آن ساخته شود را انتخاب کنید. دقت کنید که این نام کاربری باید آزاد باشد و قبلا در سرورهای گوگل ثبت نشده باشند.


نکته: نام کاربری که شما در این مرحله انتخاب می‌کنید با اضافه کردن یک عبارت @gmail.com به آدرس ایمیل یا اصطلاحا جیمیل شما تبدیل می‌شود.

پس در انتخاب نام کاربری دقت لازم را داشته باشید چون بعدا امکان تغییر آن را نخواهید داشت. 
•    در فیلد Password رمز عبور مورد نظرتان را تایپ کنید.
•    در فیلد Confirm دوباره رمز عبور خود را تایپ نمایید.
روی گزینه Next کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد که به صفحه‌ای مشابه با عکس زیر رو به رو خواهید شد. در فیلد هایی که طی این مرحله ارائه شده‌اند باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

 

فعالسازی اکانت گوگل (جیمیل) در گوشی همراه


•    از بخشی که پرچم کشورها ارائه شده، کشور ایران را انتخاب کنید. 
•    در فیلدی که کنار این پرچم ارائه شده، شماره موبایل خود را وارد کنید. 


نکته: در برخی مواقع ممکن است ارائه شماره موبایل الزامی نباشد و گوگل عبارت Optional را در فیلد تایپ شماره موبایل ارائه کند. اگر این عبارت را مشاهده کردید نیازی به وارد کردن شماره موبایل وجود ندارد.


•    فیلدی که با عنوان Recovery Email Address ارائه شده را خالی بگذارید. 
•    تاریخ تولد میلادی خودتان را در فیلد بعدی انتخاب کنید. 
•    در بخش Gender هم جنسیت خود را مشخص کنید. 


پس از انجام موارد فوق روی گزینه Next کیک نمایید. در این شرایط به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که قوانین و ضوابط گوگل در آن قید شده‌اند. روی گزینه I agree کلیک کنید. به همین سادگی ساخت اکانت گوگل به پایان رسیده است و حالا باید این اکانت گوگل را در گوشی که می‌خواهید ردیابی از طریق گوگل در آن امکانپذیر شود وارد و فعال کنید. خوشبختانه انجام این کار هم به سادگی امکانپذیر خواهد بود. در نظر داشته باشید که ساحت اکانت گوگل می‌تواند مستقیما از طریق خود گوشی هم انجام شود که ما از شرح نحوه انجام این کار خودداری می‌کنیم. بدین منظور گوشی که می‌خواهید امکان ردیابی آن فراهم شود را برداشته و موارد زیر را در آن انجام دهید:

 

اکانت گوگل داخل گوشی فعال شد


•    وارد بخش Settings شوید. 
•    گزینه Accounts را انتخاب کنید. 
•    گزینه Add Account را انتخاب کنید. 
•    گزینه Google را انتخاب کنید. 
•    ایمیل و رمز عبور اکانت گوگل خود که در مرحله قبل ساخته بودید را وارد کنید تا در گوشی فعال شود. 


حالا اکانت گوگل داخل گوشی فعال شده و مرحله اصلی کار تکمیل است. در مرحله بعدی باید از فعال بودن اینترنت موبایل خود و همچنین قابلیت GPS یا همان Location Services اطمینان حاصل کنید. مراحلی که بدین منظور باید طی شوند در ادامه شرح داده خواهند شد. 


فعالسازی موبایل دیتا و سرویس لوکیشن گوشی


حالا نوبت به فعالسازی سرویس موبایل دیتا و لوکیشن گوشی می‌شود. با انجام این دو کار همه پیش نیازهایی که اشاره کرده بودیم برای ردیابی گوشی از طریق گوگل فراهم می‌شوند. فعالسازی موبایل دیتا به راحتی قابل انجام است. بدین منظور کافیست مسیر زیر را طی کنید:


•    وارد بخش Settings شوید.
•     گزینه SIM Cards یا Mobile Networks را انتخاب کنید.
•    گزینه Mobile Data را فعال نمایید.

 

فعالسازی موبایل دیتا و سرویس لوکیشن گوشی


فعالسازی قابلیت مذکور در اغلب گوشی های اندرویدی از طریق منوی تنظیمات سریع هم امکانپذیر است. بدین منظور کافیست انگشت خود را بالای صفحه نمایش گوشی قرار داده و به سمت پایین بکشید تا منوی تنظیمات سریع (Quick Settings) نمایان شود. سپس از آیکون هایی که در این بخش ارائه شده گزینه Mobile Data را فعال کنید. با فعالسازی این قابلیت در واقع اینترنت سیم کارت گوشی فعال می‌شود. برای تست فعال بودن اینترنت کافیست مرورگر گوشی را باز کنید و وارد سایت خاصی شوید یا موضوع خاصی را در گوگل سرچ کنید. در صورتی که اتصال اینترنت با موفقیت برقرار باشد، نتیجه جستجو نمایان می‌شود و همه چیز رو به راست. در نظر داشته باشید که برای فعال باقی ماندن اینترنت سیم کارت های اعتباری حتما باید یک بسته اینترنتی در گوشی فعال بوده یا سیم کارت شارژ داشته باشد. 


بعد از فعال کردن قابلیت موبایل دیتا نوبت به فعالسازی سرویس لوکیشن می‌رسد که خوشبختانه انجام این کار هم خیلی ساده بوده و هیچ دردسری را به همراه ندارد. برای فعال کردن قابلیت نام برده شده  کافیست مراحل زیر را در گوشی طی کنید:


•    وارد بخش Settings شوید.
•    گزینه Location را انتخاب کنید و آن را فعال نمایید.
اگر گزینه Location را در منوی تنظیمات گوشی پیدا نکردید کافیست از کادر بالای منوی تنظیمات عبارت نام برده شده را جستجو کنید تا به منوی آن دسترسی یابید. خوشبختانه فعالسازی قابلیت لوکیشن هم از طریق منوی تنظیمات سریع امکانپذیر خواهد بود. برای انجام این کار کافیست درست مثل حالت قبل انگشت خود را از لبه فوقانی صفحه نمایش به سمت پایین بکشید و گزینه با عنوان Location را فعال کنید. 

 

گزینه Location در کادر بالای صفحه


حالا همه چیز آماده شده تا شما به راحتی قادر به ردیابی گوشی از طریق گوگل باشید. با برقرار بودن پیش نیازهایی که انجام دادید گوشی شما تا زمانی که روشن باشد قابل ردیابی خواهد بود. اما چطور می‌توانیم گوشی که پیش نیازهای یاد شده در آن فعال هستند را ردیابی کنیم؟ در بخش بعد نحوه انجام این کار را برایتان شرح می‌دهیم.


ردیابی گوشی از طریق گوگل


خوشبختانه برای ردیابی کردن موبایل با استفاده از جیمیل یا همان اکانت گوگل نیاز به طی کردن مراحل خیلی پیچیده وجود ندارد. قابلیت نام برده شده توسط گوگل با عنوان قابلیت Find My Phone معرفی می‌شود. برای استفاده از این قابلیت کافیست به شرح زیر عمل کنید:

 

ردیابی گوشی از طریق گوگل


•    با کلیک بر روی این قسمت به صفحه رسمی قابلیت Find My Phone گوگل بروید.
•    با ارائه مشخصات اکانت گوگلی که داخل گوشی فعال کرده بودید در آن لاگین شوید. 
•    از گوشه سمت چپ صفحه گوشی مورد نظر را انتخاب کنید. 


مشاهده خواهید کرد که موقعیت مکانی گوشی بر روی نقشه گوگل به تصویر کشیده می‌شود. اگر دقت کنید سه گزینه هم با عناوین Play Sound، Lock و Erase در منوی سمت چپ صفحه نمایان شده و قابل انتخاب هستند. انتخاب هر یک از این سه گزینه می‌توانید دستور انجام کار خاصی را به صورت از راه دور صادر کند. عملکرد هر یک از این سه مورد به شرح زیر است:


•    گزینه Play Sound: با انتخاب این گزینه گوشی شروع به ارائه یک زنگ هشدار می‌کند که صدای آن بلند است و توجه اطرافیان را جلب خواهد کرد. این گزینه بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که شما گوشی خودتان را در حول و حوش منطقه‌ای که در آن حضور دارید گم کرده باشید و با استفاده از این گزینه موقعیت مکانی آن را بهتر ردیابی کنید. 


•    گزینه Lock: انتخاب این گزینه به شما اجازه می‌دهد که یک قفل یا رمز عبور را برای نمایشگر گوشی تعیین کنید و یک پیغام را هم روی صفحه نمایش دستگاه به تصویر بکشید. به عنوان مثال می‌توانید در متن این پیغام شماره تماس خودتان را ضمیمه کنید و از یابنده گوشی گم شده خود تقاضا کنید که با شما تماس بگیرد. این گزینه در شرایطی که گوشی خود را گم کرده باشید می‌تواند بسیار کاربردی باشد. 


•    گزینه Erase: انتخاب این گزینه سبب می‌شود که تمام اطلاعات گوشی شما حذف گردد و به نوعی دستگاه فکتوری ریست شود. بعد از فکتوری ریست شدن هم روشن کردن و استفاده از گوشی بدون وارد کردن رمز عبور جیمیل یا همان اکانت گوگلی که شما ساخته بودید و در دستگاه فعال کردید امکانپذیر نخواهد بود. بنابراین این گزینه در شرایطی که مطمئن هستید گوشی شما به سرقت رفته و راهی برای برگرداندن آن ندارید می‌تواند بسیار کاربردی باشد. 


بنابراین با فعالسازی قابلیت Find My Phone علاوه بر اینکه قادر به ردیابی گوشی از طریق گوگل می‌شوید می‌توانید دستورات فوق را هم در شرایط خاص اعمال کرده و مورد استفاده قرار دهید. دقت داشته باشید که در خیلی از مواقعی که گوشی خود را گم کرده باشید، برقراری یک تماس تلفنی مستقیم با دستگاه هم می‌تواند راهکار خوبی باشد. چون اگر کسی گوشی شما را پیدا کند و نمایشگر آن قفل باشد قادر به برقراری تماس با دیگران نخواهد بود و فقط می‌تواند به تماس های دریافتی پاسخ دهد. اگر گوشی گم شده شما توسط فرد با انصافی پیدا شود، مطمئن وی پاسخ تماستان را خواهد داد و می‌توانید گوشی را از او پس بگیرید. 


آیا ردیابی گوشی آیفون هم به شیوه فوق امکانپذیر است؟


آموزشی که در این مطلب ارائه کردیم با تمرکز بر روی گوشی های اندرویدی ارائه شد، اما این موضوع بدان معنا نیست که امکان ردیابی آیفون های اپل وجود ندارد. اپل قابلیت ردیابی آیفون هایش را از طریق اپل آیدی (Apple ID) و قابلیتی که به آن Find My iPhone گفته می‌شود امکانپذیر کرده است. روند انجام کار در این قابلیت هم کاملا مشابه با مراحلی خواهد بود که نام بردیم با این تفاوت که باید از اپل آیدی به جای جیمیل استفاده شود و ردیابی موقعیت مکانی آیفون هم از طریق سرویس آیکلود و قابلیت Find My iPhone صورت پذیرد. سعی می‌کنیم در یک مقاله مجزا به طور کامل نحوه فعالسازی و استفاده از قابلیت فایند مای آیفون را هم برایتان شرح دهیم تا در گوشی های اپل هم قادر به ردیابی موقعیت مکانی دستگاه باشید. 

 

آیا ردیابی گوشی آیفون هم به شیوه فوق امکانپذیر است؟


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش ردیابی گوشی از طریق گوگل پرداختیم. بدین منظور نیاز است که سه پیش نیاز در گوشی فعال باشند. در ابتدا نحوه فعالسازی سه پیش نیاز را در گوشی برایتان شرح دادیم و سپس مراحلی را نام بردیم که باید به منظور ردیابی موبایل خود از طریق اکانت گوگل یا همان جیمیل طی شوند. قابلیت ردیابی موبایل با استفاده از جیمیل یکی از قابلیت هایی است که در برخی مواقع و به ویژه زمان هایی که گوشی شما گم شده باشد بسیار کاربردی خواهد بود. به همین سبب توصیه داریم همیشه از فعال بودن پیش فرض سه پیش نیاز اولیه که نام برده شدند در گوشی خود اطمینان حاصل کنید. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید. 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید