بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون اپل

رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون اپل
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/12/02 0 نظر

یکی از مشکلات عجیب و آزاردهنده‌ای که برخی از کاربران آیفون های اپل گاها با آن رو به رو می‌شوند مربوط به کار نکردن دوربین گوشی است. این مشکل می‌تواند به شیوه های گوناگون نمایان شود. در ادامه این مطلب به آموزش روش ها و راه حل هایی می‌پردازیم که می‌توانند منجر به رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون اپل شوند. با جی اس ام باتری همراه باشید. 

رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون اپل

 

مشکل کار نکردن دوربین آیفون : مقدمه


گوشی های موبایل به دلیل تعامل و هماهنگی که مابین بستر نرم افزاری و سخت افزاری آن ها وجود دارد می‌توانند این چنین هوشمندانه عمل کنند. زمانی که بنا به هر دلیل این هماهنگی مختل شود یا مشکلی در آن به وجود آید، عملکرد بخش های مختلف موبایل هم دچار مشکل خواهد شد. مشکل کار نکردن دوربین آیفون یکی از مواردی است که گاها بنا به همین امر در آیفون های اپل نمایان می‌شود. این مشکل می‌تواند به حالت های مختلفی رخ دهد. برای مثال برخی کاربران گزارش کرده‌اند که بعد از اجرای اپلیکیشن دوربین، به طور خودکار این برنامه غیر فعال می‌شود! برخی دیگر هم مدعی هستند پیغام خطایی روی نمایشگر آیفون نمایان می‌شود و غیره!
اما اگر با مشکل مذکور مواجه شده‌اید خیلی نگران نباشید چون در اغلب مواقع یک باگ نرم افزاری عامل ایجاد آن خواهد بود و کار نکردن دوربین به معنای خراب شدن لنز آن و نیاز به تعمیرات سخت افزاری نیست. اما چطور می‌توانیم این مشکل را رفع کنیم؟ ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی راه حل هایی بپردازیم که با استفاده از آن ها امکان رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون اپل را خواهید داشت. سعی کنید تک تک این راه حل ها را با دقت و به طور دقیق طی نمایید. در صورتی که این راه حل ها مشکل گوشی و دوربین آیفون را رفع نکردند، احتمالا با یک مسئله سخت افزاری رو به رو هستید و باید از سرویس یک تعمیرکار با تجربه و مناسب کمک بگیرید. با جی اس ام باتری همراه شوید. 


راه حل اول: بستن کامل برنامه دوربین و اجرای مجدد


در خیلی از مواقع ممکن است یک باگ خیلی سطحی و کوچک منجر به جلوگیری از باز شدن برنامه دوربین گوشی شود که با بستن کامل این برنامه و باز کردن مجدد آن قابل رفع خواهد بود. دقت داشته باشید که بستن اپلیکیشن دوربین و اجرای مجدد آن بدان معنا نیست که صرفا از برنامه مذکور خارج شوید و دوباره آن را اجرا کنید! بلکه بستن کامل یعنی اپلیکیشن دوربین را کاملا از لیست اپلیکیشن های اخیر موبایل خودتان خارج کرده و پس از چند ثانیه دوباره آن را اجرا نمایید. برای انجام این کار اگر از آیفون های قدیمی اپل که دکمه هوم دارند استفاده می‌کنید، دو مرتبه دکمه هوم را پشت سر هم فشار دهید تا لیست اپلیکیشن های اخیر گوشی نمایان شود و از برنامه دوربین هم خارج شوید. 

 بستن کامل برنامه دوربین و اجرای مجدد


سپس انگشت خود را بر روی برنامه دوربین قرار داده و آن را به سمت بالا بکشید یا آیکون ضربدر را لمس نمایید تا این برنامه از لیست مذکور حذف گردد. در آیفون های جدیدتر اپل که از دکمه هوم بهره‌مند نیستند باید برای دستیابی به منوی اپلیکیشن های اخیر گوشی انگشت خود را از زیر نمایشگر به سمت بالا بکشید و تقریبا در یک سوم میانی صفحه چند لحظه نگه دارید تا لیست اپلیکیشن های اخیر نمایان شود. حالا با کشیدن انگشت خود روی برنامه دوربین آن را کاملا ببندید. بعد از انجام این کار به هوم اسکرین آیفون بروید و چند ثانیه صبر کنید و سپس دوباره برنامه دوربین را اجرا کنید. احتمالا مشکل کار نکردن دوربین آیفون برطرف می‌شود. 


راه حل دوم: ریستارت آیفون


ریستارت کردن گوشی های موبایل منجر می‌شود که باگ های موقتی که در بستر نرم افزاری و گاها بستر سخت افزاری آن ها به وجود آمده برطرف شوند. بنابراین شاید با انجام این کار مشکل درست کار نکردن دوربین گوشی اپل آیفون شما هم برطرف شود. برای ریستارت کردن آیفون خودتان کافیست دکمه پاور را فشرده و کمی نگه دارید تا یک اسلایدر روی صفحه گوشی نمایان گردد. حالا انگشت خود را روی این اسلایدر بکشید تا دستور خاموش شدن گوشی صادر شود. حدود 30 ثانیه منتظر بمانید و اجازه دهید که گوشی در حالت خاموش باقی بماند. سپس دوباره با فشردن دکمه پاور گوشی خود را روشن کنید. اپلیکیشن دوربین را اجرا کنید و عملکردش را بررسی نمایید. احتمالا مشکل آن برطرف خواهد شد، اگر اینطور نبود از راه حل های بعدی استفاده کنید. 


راه حل سوم: اطمینان از غیر فعال بودن گزینه VoiceOver


بنا به گزارش برخی کاربران فعال بودن قابلیت Voiceover منجر به بروز اختلال در عملکرد اپلیکیشن دوربین آیفون آن ها می‌شود. بنابراین شاید شرایط مشابه برای شما هم وجود داشته باشد و با غیرفعالسازی این آپشن قادر به رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون باشید. به منظور انجام این کار از برنامه دوربین موبایلتان خارج شوید و به مسیر Settings > General > Accessibility مراجعه کنید و گزینه Voiceover را انتخاب نمایید. وضعیت  اسلایدر کنار این گزینه را بررسی نمایید و اگر در حالت فعال قرار دارد آن را غیر فعال کنید. سپس یک مرتبه آیفون خود را ریستارت کنید و دوباره وارد اپلیکیشن دوربین شوید و عملکرد دوربین دستگاه را مورد ارزیابی قرار دهید. 

اطمینان از غیر فعال بودن گزینه VoiceOver


راه حل چهارم: تغییر اپلیکیشن دوربین


یکی از راه حل های دیگری که توصیه داریم حتما آن را تست کنید مربوط به تغییر اپلیکیشن دوربین گوشی می‌شود. اگر از اپلیکیشن دوربین پیش فرض آیفون خودتان استفاده می‌کنید، یک اپلیکیشن دوربین ثانویه را از اپ استور (App Store) دانلود و روی موبایلتان نصب نمایید و سپس عملکرد دوربین را در این اپلیکیشن بررسی کنید. اگر مشکل رفع شود، مطمئن باشید که با مسئله سخت افزاری رو به رو نیستید. از سمت دیگر اگر از اپلیکیشن های دوربین سوم شخص استفاده می‌کنید، عملکرد دوربین را با اپلیکیشن دوربین پیش فرض آیفون بررسی کنید. اگر با انجام این کار هم مشکل کار نکردن دوربین آیفون برطرف نشد، از راه حل های بعدی استفاده کنید. 


راه حل پنجم: حذف اپلیکیشن های مشکوک و نصب شده اخیر


این احتمال وجود دارد که به تازگی اپلیکیشن خاص و مخربی را در گوشی خودتان نصب کرده باشید و این برنامه منجر به ایجاد اختلال در عملکرد اپلیکیشن دوربین گوشی شده باشد. احتمال بروز این مسئله در آیفون هایی که به طور عادی بکار گرفته می‌شوند پایین است اما در آیفون هایی که جیلبریک شده باشند احتمال بروز این مشکل به مراتب بالاست، چون با جیلبریک کردن آیفون می‌توان اپلیکیشن های متفاوتی را روی آن نصب کرده که گاها برخی از آن ها حاوی کدهای دستوری مخرب هستند. پس اگر اپلیکیشن هایی که به تازگی روی موبایل خود نصب کرده‌اید را حذف کنید و اگر آیفونتان را جیلبریک کرده‌اید، آن را به حالت عادی برگردانید. سپس گوشی را ریستارت کرده و دوباره وارد اپلیکیشن دوربین شوید. به همین سادگی مشکل رفع می‌شود. 


راه حل ششم: آپدیت سیستم عامل

 
در صورتی که روش های قبلی نام برده شده نتوانستند مشکل کار نکردن دوربین آیفون شما را رفع کنند، توصیه داریم از آپدیت بودن سیستم عامل آیفونتان اطمینان حاصل کنید. گاها نصب نکردن آپدیت های iOS می‌تواند باگ ها و مشکلاتی را در عملکرد گوشی به وجود آورد. برای انجام این کار به مسیر Settings > General > Software Update بروید. در صورتی که آپدیتی برای گوشی اپل آیفون شما منتشر شده باشد در این قسمت نمایان خواهد شد و گزینه‌ای تحت عنوان Download & Install نمایان می‌شود. این گزینه را انتخاب کنید تا آپدیت جدید iOS شروع به دانلود کند و پس از اتمام دانلود هم آن را نصب کنید. پروسه آپدیت iOS ممکن است چند دقیقه‌ای طول بکشد و به ویژه برای دانلود آن زمان نسبتا طولانی صرف گردد. بعد از اینکه گوشی آپدیت و دوباره راه اندازی شد، اپلیکیشن دوربین را در آن اجرا کنید و عملکردش را مورد بررسی قرار دهید. به احتمال خیلی زیاد مشکل رفع می‌شود. 

 آپدیت سیستم عامل


راه حل هفتم: ریست تنظیمات آیفون (Reset Settings)


در برخی مواقع ممکن است تنظیماتی که در آیفون شما اعمال شده‌اند هم باگ های موقتی را به وجود آورده باشند که با ریست این تنظیمات همه چیز حل می‌شود. بنابراین توصیه داریم از این روش هم به عنوان یکی دیگر از راه حل های موجود استفاده کنید. بدین منظور به مسیر Settings > General > Reset بروید و گزینه Reset All Settings را انتخاب نمایید. در صورتی که نیاز شد پسورد یا پین کد آیفون خود را وارد کنید تا تایید هویت انجام گیرد. ظرف چند ثانیه ریست تنظیمات آیفون انجام می‌شود. بعد از اینکه این امر با موفقیت انجام گرفت گوشی خود را ریستارت کنید و اپلیکیشن دوربین را اجرا نمایید. احتمالا مشکل کار نکردن دوربین آیفون برطرف خواهد شد. 


راه حل نهم: فکتوری ریست 


در صورتی که هیچ کدام از روش های قبلی مشکل دوربین گوشی اپل آیفون را رفع نکردند، ریست فکتوری آپشن و راه حل بعدی است که باید از آن استفاده کنید. در نظر داشته باشید که با انجام این کار تمام اطلاعات شما از حافظه موبایلتان حذف می‌شوند، بنابراین بهتر است قبل از انجام آن حتما یک فایل بکاپ از اطلاعات آیفون تهیه کنید. برای آشنایی دقیق با نحوه انجام این کار می‌توانید از مقاله "آموزش بکاپ گرفتن از آیفون" کمک بگیرید. ضمنا اکیدا توصیه داریم قبل از اقدام به منظور فکتوری ریست کردن آیفون حتما اپل آیدی (Apple ID) خودتان را هم از آن ساین اوت (Sign Out) کنید و قابلیت آیکلود (iCloud) را هم در گوشی غیر فعال نمایید. برای ساین اوت کردن اپل آیدی وارد منوی Settings شده و نام اپل آیدی خودتان را از بالای صفحه انتخاب کرده و گزینه Sign Out را بزنید.

فکتوری ریست 


به منظور فکتوری ریست کردن آیفون باید از گزینه‌ای استفاده کنید که در سیستم عامل iOS با عنوان Erase All Content and Settings شناسایی می‌شود. این گزینه در مسیر Settings > General > Reset قرار دارد. بنابراین گزینه مذکور را انتخاب کرده و انجام آن را تایید کنید. فکتوری ریست شدن موبایل شما چند دقیقه‌ای به طول می‌انجامد، بنابراین صبور باشید و اجازه دهید تا مراحل مورد نیاز طی شوند. بعد از اینکه این پروسه انجام شد باید مراحل راه اندازی اولیه کوشی اپل آیفون را طی کنید. در نهایت وقتی موبایلتان دوباره راه اندازی شد اپلیکیشن دوربین را اجرا نمایید. به احتمال  خیلی زیاد اگر مشکل کار نکردن دوربین آیفون با بستر نرم افزاری آن ارتباط داشته باشد بدین ترتیب رفع می‌شود. 


راه حل دهم: ریست گوشی با آیتیونز (iTunes) 


آخرین راه حل نرم افزاری که توصیه داریم از آن استفاده کنید مربوط به ریست کردن گوشی از طریق برنامه آیتیونز می‌شود که گاها مشکلات گوشی آیفون و باگ های آن را برطرف می‌کند. برای انجام این کار به یک کامپیوتر واسط و کابل رابط لایتنینگ نیاز خواهید داشت و همچنین باید جدیدترین نسخه برنامه آیتیونز هم روی سیستم شما نصب شده باشد. بعد از اینکه این موارد را فراهم کردید، آیفون خود را با کابل مناسب به کامپیوتر وصل کنید و برنامه آیتیونز را هم در آن اجرا نمایید تا حالتی مشابه با عکس زیر ایجاد شود و آیفون توسط برنامه آیتیونز شناسایی گردد و نام آن در لیست گوشه سمت چپ برنامه آیتیونز نمایان شود. 

 ریست گوشی با آیتیونز (iTunes) 


در صورتی که روی صفحه آیفون شما گزینه‌ هایی برای انتخاب نمایان شد، گزینه Trust This Computer را انتخاب کنید. از منوی سما چپ برنامه آیتیونز، آیفون خود را انتخاب کرده و سپس روی گزینه Restore کلیک نمایید. در پنجره پاپ آپی که نمایان می‌شود هم مجددا روی گزینه Restore کلیک کنید. حالا منتظر باشید تا سایر مراحل کار به طور خودکار انجام شوند و گوشی اپل آیفون شما مجددا راه اندازی گردد. پس از راه اندازی مجدد گوشی عملکرد اپلیکیشن دوربین را در آن بررسی نمایید. احتمالا مشکل کار نکردن دوربین آیفون شما رفع خواهد شد.
اگر مشکل کار نکردن دوربین آیفون رفع نشد چه کنیم؟
در صورتی که تمام مراحل و راه حل هایی که نام بردیم را با دقت طی کردید و همچنان مشکل دوربین گوشی اپل آیفون شما رفع نشده، تقریبا می‌توان مطمئن بود که این مشکل منشا سخت افزاری دارد. بنابراین باید از خدمات و سرویس یک تعمیرکار مجرب و با تجربه استفاده کنید تا گوشی را مورد بررسی قرار داده و علت گیر کردن و کار نکردن لنز دوربین های موبایلتان را مشخص کند. در اغلب مواقع در شرایط این چنینی مشکل با تعویض ماژول دوربین آیفون رفع می‌شود. اگر قرار شد این قطعه در آیفون شما تعویض گردد حتما دقت کنید که نسخه اورجینال آن به عنوان قطعه جایگزین در دستگاه نصب شود، در غیر این صورت کیفیت عملکرد دوربین آیفون شما به طرز قابل ملاحظه‌ای افت می‌کند. 


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی 10 راه حل برای رفع مشکل کار نکردن دوربین آیفون های اپل پرداختیم. از این راه حل ها می‌توانید در شرایط گوناگونی که دوربین گوشی دچار اختلال می‌شود استفاده کنید. اگر مشکل دوربین ناشی از باگ های نرم افزاری باشد، بدون تردید با انجام این 10 مرحله برطرف خواهد شد. پس اگر علیرغم انجام این موارد همچنان مشکل دوربین موبایل شما پابرجا بود، احتمالا با یک مسئله سخت افزاری رو به رو هستید و باید از سرویس یک تعمیرکار خوب و قابل اعتماد برای عیب یابی و رفع مشکل استفاده کنید. 
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید