بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

دلیل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و راه حل آن

دلیل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و راه حل آن
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/23 2 نظر

یکی از مشکلاتی که گاها برخی از کاربران گوشی های اندرویدی و حتی آیفون های اپل با آن رو به رو می‌شوند مربوط به سیاه شدن صفحه نمایش است! تصور کنید در حال استفاده از گوشی هستید و ناگهان صفحه آن سیاه می‌شود و گوشی دیگر روشن نشود! در این مقاله می‌خواهیم در مورد دلیل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و نحوه حل این مشکل صحبت کنیم. بنابراین با فروشگاه جی اس ام باتری همراه باشید.

دلیل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و راه حل آن

یکی از مشکلاتی که گاها برخی از کاربران گوشی های اندرویدی و حتی آیفون های اپل با آن رو به رو می‌شوند مربوط به سیاه شدن صفحه نمایش است! تصور کنید در حال استفاده از گوشی هستید و ناگهان صفحه آن سیاه می‌شود و گوشی دیگر روشن نشود! در این مقاله می‌خواهیم در مورد دلیل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و نحوه حل این مشکل صحبت کنیم. بنابراین با فروشگاه پاورسل همراه باشید.

سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی : 

 


گوشی های موبایل گجت های الکترونیکی بسیار پیچیده و در عین حال ظریفی هستند و متاسفانه بروز مشکل در عملکرد آن ها خیلی شایع است. به همین جهت می‌بینید که روز به روز شرکت های بیشتری به سمت ارائه سرویس هایی همچون تعمیرات تخصصی موبایل گرایش پیدا می‌کنند چون تقاضا در این حوزه به مقدار کافی وجود دارد. یکی از مشکلات عجیبی که برخی کاربران گاها با آن رو به رو می‌شوند مشکل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی است که البته بروز آن در آیفون های اپل هم گزارش شده است. 
اما منظور از سیاه شدن صفحه نمایش گوشی چیست؟ سیاه شدن نمایشگر اسمارتفون های اندرویدی به شکل های مختلفی نمایان می‌شود و طبیعتا می‌تواند ناشی از عوامل متنوعی هم باشد. به عنوان مثال ممکن است صفحه نمایش گوشی شما تاریک و سیاه به نظر آید اما عملا روشن باشد یا صفحه نمایش گوشی سیاه شود و دیگر به هیچ عنوان روشن نگردد. حالت های دیگری مثل سیاه بودن صفحه نمایش در حالت عادی اما کار کردن بدون مشکل آن در حالت سیف مد (Safe Mode) هم گاها ممکن است به وجود آید که در این حالت مشخص می‌شود مشکل به وجود آمده به نصب بودن یک نرم افزار مخرب در گوشی ارتباط دارد.

 

سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی


به هر حال سیاه شدن نمایشگر موبایل یا ناشی از یک مشکل نرم افزاری خواهد بود و یا منشا سخت افزاری دارد. ما در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم به روش ها و راه حل هایی اشاره داشته باشیم که می‌توانید از آن ها برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و آیفون های اپل استفاده کنید. ابتدا سعی می‌کنیم به روش ها و راه حل های نرم افزاری اشاره داشته باشیم و بعد از آن روش های سخت افزاری را برایتان معرفی خواهیم کرد که طبیعتا باید برای پیاده سازی و انجام آن روش ها از یک تعمیرکار مجرب و با تجربه کمک بگیرید. بنابراین با فروشگاه جی اس ام باتری  همراه باشید. 


برخی از نشانه های مهمی که باید بشناسید!
عموما قبل از اینکه مشکلات عمده‌ای در عملکرد گوشی های موبایل به وجود آید نشانه هایی نمایان می‌شوند که با توجه به آن ها می‌توان پیش‌بینی کرد گوشی تحت فشار قرار دارد و به نوعی احتمال بروز اختلال در عملکردش زیادتر خواهد بود. برخی از مهم ترین نشانه هایی که عموما قبل از وقوع مشکل سیاه شدن نمایشگر موبایل شاهد ایجاد آن ها هستیم به شرح زیر خواهند بود:


•    ریستارت شدن های بی دلیل گوشی: اگر گوشی شما دچار اختلالی شده که به موجب آن بدون دلیل و خود به خود ریستارت می‌شود، احتمال اینکه در آینده نزدیک با مشکلاتی مثل سیاه شدن صفحه گوشی رو به رو شوید زیادتر خواهد شد. بنابراین مراقب باشید این مسئله را به عنوان یک نشانه جدی در نظر بگیرید.


•    هنگ کردن و فریز شدن گوشی: هنگ کردن و فریز شدن گوشی به آن معناست که گوشی روی یک صفحه خاص ثابت می‌ماند و شما هیچ راهی به غیر از فورس ریستارت (Force Restart) دستگاه برای رفع مشکل نداشته باشید! اگر این حالت زیاد در گوشی شما رخ می‌دهد، می‌تواند یکی از نشانه های مهم بروز اختلال هایی همچون سیاه شدن نمایشگر موبایل باشد. 


•    افت ناگهانی شارژ باتری: اگر حالتی در گوشی شما به وجود آمده که شارژ باتری آن به طور ناگهانی خالی می‌شود و درصد زیادی از شارژ باتری از بین می‌رود، احتمال دارد در آینده نزدیک با مشکلاتی مثل سیاه شدن نمایشگر موبایل و روشن نشدن آن رو به رو شوید. پس این نشانه را هم جدی بگیرید. 
•    کرش شدن اپلیکیشن ها: کرش شدن گاه و بی‌گاه اپلیکیشن ها در گوشی های موبایل امر عجیبی نیست اما اگر دفعات کرش شدن برنامه ها زیاد باشد باید این مسئله را جدی بگیرید و توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. کرش شدن بیش از اندازه اپلیکیشن ها می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی مثل سیاهی نمایشگر و روشن نشدن ال سی دی شود. 


•    تغییر رنگ صفحه نمایش یا ال سی دی: اگر احساس می‌کنید ال سی دی گوشی شما تغییر رنگ داده و به ویژه از نظر روشنایی تضعیف شده  یا قسمت های سفید رنگ روی آن با رنگی متمایل به قرمز نمایش داده می‌شوند، احتمال اینکه به زودی ال سی دی گوشی شما بسوزد و با مشکل سیاه شدن نمایشگر رو به رو شوید بالا خواهد بود. 

 

 

سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی


•    سو سو  زدن صفحه نمایش: اصطلاح سو سو زدن صفحه نمایش در واقع مربوط به حالتی می‌شود که صفحه نمایش گوشی به درستی روشن و پر نور نمی‌ماند و دائما روشن و خاموش می‌شود یا نور آن کم و زیاد خواهد شد و حالتی شبیه به حالت چشمک زدن در آن ایجاد می‌شود. بروز این علائم می‌تواند اخطاری برای مواجه شدن با مشکل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی باشد، بنابراین آن را جدی بگیرید. 


موارد فوق از اصلی ترین نشانه هایی هستند که عموما قبل از بروز مشکلات اصلی در عملکرد ال سی دی گوشی های موبایل و سیاه شدن صفحه نمایش شاهد بروز آن ها خواهید بود. اگر گوشی شما با این علائم رو به رو شده بهتر است برای پیشگیری به نزد به تعمیرکار مجرب و قابل اعتماد مراجعه کنید و از وی بخواهید تا گوشی موبایلتان را مورد بررسی قرار دهد و بهترین راه حل را برای پیشگیری از سوختن ال سی دی یا سایر موارد این چنینی ارائه کند.


رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی

 


اما به مهمترین بخش این مقاله یعنی آموزش رفع سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی می‌رسیم. زمانی که مشکل سیاهی نمایشگر موبایل ایجاد شود، یا صفحه نمایش گوشی شما کاملا سیاه خواهد شد و تحت هیچ شرایط روشن نمی‌شود و یا اینکه صفحه نمایش گوشی در صورت اتصال موبایل به کامپیوتر یا شارژر و یا بوت دستگاه در حالت ریکاوری مد (Recovery Mode) روشن و فعال خواهد شد و فقط در حالتی فعال نمی‌شود که دستگاه را به طور عادی روشن کنید. راه حل رفع مشکل در هر یک از دو حالت های فوق متفاوت خواهد بود. بنابراین ابتدا باید مشخص کنید که با کدام حالت رو به رو هستید. بدین منظور مراحل زیر را طی نمایید:


•    گوشی را با کابل مناسب به کامپیوتر وصل کنید و کمی منتظر بمانید. اگر صفحه گوشی به صورت خودکار روشن نشد، دکمه پاور آن را بفشارید و سعی در روشن کردن دستگاه داشته باشید. اگر صفحه نمایش گوشی روشن شود، مطمئنا ال سی دی آن نسوخته است.


•    گوشی را به سیم شارژر وصل کنید و چند دقیقه منتظر بمانید. سپس سعی در روشن کردن گوشی داشته باشید. اگر صفحه نمایش گوشی روشن شد، بنابراین ال سی دی آن نسوخته است. 


•    در مرحله سوم باید امکان ورود گوشی به حالت ریکاوری مد را بررسی کنید. بدین منظور در شرایطی که صفحه نمایش دستگاه خاموش است، دکمه های افزایش صدا (Volume Up)، پاور (Power) و هوم (Home) دستگاه را به طور همزمان فشرده و چند ثانیه نگه دارید تا گوشی در حالت ریکاوری مد اجرا شود 


نکته: احتمال دارد برای ورود به حالت ریکاوری مد در هر گوشی مستلزم انجام کارهای خاصی باشید. برای شناسایی نحوه دقیق ورود به این حالت در گوشی خودتان کافیست جستجوی ساده‌ای در اینترنت داشته باشید.


اگر هیچ یک از روش های فوق منجر به روشن شدن صفحه نمایش گوشی شما نشوند، مطمئن باشید با یک مشکل سخت افزاری رو به رو هستید و به احتمال بسیار بالا ال سی دی گوشی شما سوخته است. بنابراین باید برای تعمیر دستگاه از سرویس یک تعمیرکار مجرب استفاده کنید. البته ممکن است مشکل از سمت باتری و مدار پاور هم باشد. بنابراین باید گوشی شما توسط یک تعمیرکار خوب مورد بررسی قرار گیرد. اما اگر هر کدام از روش های فوق منجر به روشن شدن صفحه نمایش موبایلتان شدند برای رفع مشکل کافیست پارتیشن کش موبایل را پاک کنید. نحوه انجام این کار در بخش بعدی شرح داده خواهد شد. 


حذف پارتیشن کش (Wipe Cache Partition)
این احتمال وجود دارد که اطلاعات مخرب ذخیره شده در پارتیشن کش گوشی منجر به بروز اختلال در عملکرد آن شده باشند. بنابراین برای رفع مشکل باید پارتیشن کش را به طور کامل حذف کنید. انجام این کار از طریق منوی ریکاوری مد گوشی های اندرویدی امکانپذیر خواهد بود. بدین منظور مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 

 

حذف پارتیشن کش (Wipe Cache Partition)


•    ابتدا گوشی را وارد حالت ریکاوری کنید. انجام این کار ممکن است با توجه به مدل و برند گوشی شما به شیوه خاصی انجام گیرد اما در اغلب گوشی های سامسونگ با فشردن همزمان دکمه های هوم (Home)، افزایش صدا (Volume Up) و پاور (Power) و نگه داشتن آن ها بر چند ثانیه می‌توان وارد حالت ریکاوری شد.


•    وقتی حالت ریکاوری و منوی اصلی آن نمایان شد با فشردن دکمه افزایش و کاهش صدا به گزینه Wipe Cache Partition بروید و سپس دکمه پاور را فشار دهید تا گزینه مورد نظر انتخاب شود. 


•    در پنجره پاپ آپی که برای تایید حذف پارتیشن کش ارائه شده هم گزینه Yes را انتخاب کنید. 


•    بعد از اینکه پارتیشن کش گوشی پاک شد، به گزینه Reboot System Now بروید و آن را انتخاب کنید.

 

 

 گزینه Reboot System Now را انتخاب کنید


بدین ترتیب مشکل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی برطرف خواهد شد و گوشی به طور خودکار پس از ریستارت شدن بدون مشکل راه اندازی می‌گردد. برای اینکه مطمئن شوید در آینده مشکل مشابه در گوشی ایجاد نخواهد شد توصیه داریم که اپلیکیشن هایی که احساس می‌کنید ممکن است مخرب باشند را هرچه سریعتر از گوشی حذف کنید. حتی اگر برایتان مقدور است یک فکتوری ریست را روی دستگاه انجام دهید و اجازه دهید گوشی دوباره با نفسی تازه اجرا شود. 


دلیل سیاه شدن ال سی دی گوشی 


اما دلیل اینکه صفحه نمایش گوشی های موبایل گاها با مشکلاتی مثل سیاه شدن و روشن نشدن همراه می‌شود چیست؟ اگر با دقت به مطالعه توضیحات بخش های قبل پرداخته باشید احتمالا خودتان می‌توانید حدس بزنید که منشا مشکل می‌تواند چه باشد. دلیل بروز مشکل سیاهی نمایشگر می‌تواند با چندین مسئله در ارتباط باشد. اولین مسئله مربوط به خود ال سی دی و سوختن آن می‌شود. ال سی دی گوشی های موبایل ممکن است بنا به دلایل مختلف بسوزند که آب خوردگی یکی از شایع ترین این دلایل است. وارد شدن ضربه به گوشی هم می‌تواند منجر به آسیب دیدن  ال سی دی و سیاه شدن آن شود. 
ال سی دی گوشی هایی که از پنل های OLED بهره‌مند هستند هم ممکن است به مرور زمان با افت کیفیت و شدن روشنایی رو به رو شوند و در نهایت مشکل روشن نشدن نمایشگر یا بهتر بگوییم سیاه شدن آن را در پی داشته باشند. البته بروز خود به خودی این مشکل در گوشی های مجهز به پنل OLED بسیار نادر است و در بدترین شرایط فقط اتفاق هایی مثل پیکسل سوختگی یا سایه زدن نمایشگر در آن ها به وجود می‌آید که سعی می‌کنیم در یک مقاله مجزا به طور جامع در مورد این مشکل هم صحبت هایی داشته باشیم. از دیگر دلایل اصلی سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی می‌توان به از دست رفتن توان باتری و تمام شدن عمر مفید آن اشاره کرد. طبیعتا زمانی که انرژی مورد نیاز از باتری به صفحه نمایش گوشی منتقل شود، ال سی دی دستگاه روشن نخواهد شد و سیاه رنگ و خاموش باقی می‌ماند. اما همانطور که قبلا هم گفتیم، مشکلات مربوط به روشن نشدن نمایشگر و سیاهی آن همیشه مربوط به عوامل سخت افزاری نیستند و گاها به بستر نرم افزاری دستگاه مرتبط می‌شوند.

 

 

دلیل سیاه شدن ال سی دی گوشی 


نصب اپلیکیشن های مخرب می‌تواند منجر به بروز مشکل سیاهی کامل صفحه نمایش موبایل شود. به عنوان مثال ممکن است یک اپلیکیشن حاوی کد مخربی باشد که تصویر گوشی را کاملا سیاه کند و اقدامات خاصی را در پس زمینه دستگاه انجام دهد و بدین ترتیب به سرقت اطلاعات مورد نیاز کاربر بپردازد. به همین جهت است که همیشه توصیه می‌شود اپلیکیشن های اندرویدی را فقط از مراجع قابل اعتمادی مثل گوگل پلی استور (Google Play Store) دانلود کنید و به هیچ عنوان از سرویس سایر مراجع برای دانلود برنامه های اندرویدی استفاده به عمل نیاورید. 


ذخیره شدن اطلاعات بیش از اندازه و گاها مخرب در پارتیشن کش گوشی های اندرویدی هم می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی همچون سیاهی نمایشگر موبایل و روشن نشدن آن شود. به همین جهت است که در راه حل اصلی نرم افزاری رفع مشکل مذکور اشاره داشتیم که به حالت ریکاوری گوشی مراجعه کنید و پارتیشن کش را به طور کامل حذف نمایید. تقریبا در 90 درصد مواقعی که مشکل سیاهی صفحه نمایش گوشی های اندرویدی به مشکلات سخت افزاری ارتباط نداشته باشد، حذف پارتیشن کش منجر به رفع مشکل خواهد شد. بنابراین اگر بخواهیم در چند جمله به بهترین روش هایی اشاره کنیم که می‌توانند از بروز مشکل سیاه شدن ال سی دی موبایل جلوگیری نمایند باید به موارد زیر اشاره کنیم:


1.    از نصب اپلیکیشن های مخرب در گوشی خودداری کنید
2.    همیشه اپلیکیشن های اندرویدی را از گوگل پلی استور دانلود نمایید
3.    مراقب باشید به گوشی شما ضربه یا فشاری وارد شود و ال سی دی آن آسیب نبیند
4.    مراقب باشید گوشی شما مستقیما با آب یا مایعات در تماس قرار نگیرد
5.    اگر نمایشگر گوشی شما از نوع OLED است سعی کنید همیشه تصاویر پس زمینه و آیکون های مختلف برنامه ها را روی نمایشگر گوشی جابجا کنید تا از ایجاد حالت سایه زدن نمایشگر در دراز مدت جلوگیری شود
6.    به نکات مهم جهت نگهداری باتری و افزایش عمر مفید آن دقت کنید
7.    باتری گوشی را به موقع تعویض نمایید


با رعایت موارد فوق احتمال بروز مشکلاتی همچون سیاه شدن ال سی دی گوشی های اندرویدی و روشن نشدن دستگاه به حداقل مقدار ممکن می‌رسد. فراموش نکنید در صورت بروز مشکل مذکور و عدم رفع آن با روش های نرم افزاری باید از تعمیرات سخت افزاری استفاده کنید. بدین منظور فقط از سرویس تعمیرکاران با تجربه و مطمئن استفاده کنید. 


نتیجه‌گیری
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در رابطه با دلیل سیاه شدن صفحه گوشی های اندرویدی و نحوه رفع این مشکل صحبت کردیم. مشکل سیاهی ال سی دی گوشی ها می‌تواند ناشی از عوامل نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. همیشه سعی کنید ابتدا عوامل نرم افزاری را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که مشکل با تدابیر نرم افزاری رفع نشد به فکر راه حل های سخت افزاری و مراجعه به نزد تعمیرکار باشید. به خاطر داشته باشید که تعمیرات گوشی باید فقط به دست تعمیرکاران با تجربه و مجرب انجام گیرد. 

 

نظرات

captcha Refresh
فتح الله فتحی
۱۴۰۰/۰۳/۱۲۰۰
پاسخسلام و خسته نباشید - عالی بود استفاده کردم .... مررررسی
جی اس ام باتری
۱۴۰۱/۰۱/۲۹۰۰

سلام جناب فتحی

خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفتیم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید