بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

تشخیص آیفون اصلی از ریفربیشد یا جمع شده و ریپک

تشخیص آیفون اصلی از ریفربیشد یا جمع شده و ریپک
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/30 0 نظر

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که چطور می‌توان یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) را از یک آیفون سالم و نو تشخیص داد؟ یا شاید اصلا ندانید که منظوز از آیفون ریفربیشد چیست! در ادامه این مطلب می‌خواهیم در رابطه با نحوه تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده صحبت کنیم. بنابراین با جی اس ام باتری  همراه باشید.

تشخیص آیفون اصلی از ریفربیشد یا جمع شده

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که چطور می‌توان یک آیفون ریفربیشد شده (Refurbished) را از یک آیفون سالم و نو تشخیص داد؟ یا شاید اصلا ندانید که منظوز از آیفون ریفربیشد چیست! در ادامه این مطلب می‌خواهیم در رابطه با نحوه تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده صحبت کنیم. بنابراین با جی اس ام باتری  همراه باشید.

 

آیفون ریفربیشد یا ریفربیش شده (Refurbished) چیست؟

 


قبل از اینکه در رابطه با تفاوت های مابین آیفون ریفربیش شده و اصلی و روش تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده صحبت کنیم، بهتر است مشخص نماییم که منظور از واژه ریفربیشد و اینکه گفته می‌شود یک آیفون ریفربیش شده دقیقا چیست؟! در برخی مواقع آیفون ها بعد از تولید در شرکت اپل یا نمایندگی های تولید این کمپانی در کشور های مختلف و عرضه به بازار، دچار مشکلاتی می‌شوند که ناشی از عدم تولید و جمع بندی موفقیت آمیز دستگاه است. این نوع آیفون ها در واقع با باگ یا مشکلاتی تولید شده و روانه بازار شده‌اند و خود شرکت اپل هم از وجود این باگ و مشکلات در آن ها باخبر نیست، چون گوشی ها بعد از تولید در کارخانه به طور کامل و خیلی جزئی توسط اپل بررسی نخواهند شد.


مشکل و باگی که در مورد آن صحبت می‌کنیم می‌تواند مربوط به هر بخش آیفون باشد و گاها نرم افزاری بوده و در برخی مواقع ممکن است سخت افزاری باشد. به عنوان مثال در چند مورد دیده شده که آیفون کاملا نو و اصلی که از کارخانه اپل خارج شده مشکل ویبره دارد یا در بازه های زمانی خاص خود به خود ریستارت می‌شود و غیره. در اینگونه مواقع فردی که گوشی را خریداری کرده با مراجعه به نمایندگی های اپل و بیان مشکل به وجود آمده درخواست تعمیر دستگاه را صادر می‌کند. در این شرایط آیفون توسط نمایندگی اپل به شرکت اصلی و کمپانی تولید کننده ارسال خواهد شد و تمام مشکلات دستگاه به طور کامل رفع می‌شوند و گوشی بعد از طی کردن مراحل تولید و رفع عیب دوباره به متقاضی بازگردانده خواهد شد. به این نوع آیفون ها که یک بار مرجوع شده باشند، آیفون ریفربیش شده گفته می‌شود. 


بنابراین آیفون ریفربیشد (Refurbished) یا ریفربیش شده آیفونی است که بعد از تولید و عرضه با مشکل رو به رو بوده و یک مرتبه توسط خریدار به کمپانی اپل مرجوع شده و اپل دستگاه را تعمیر کرده و دوباره در اختیار خریدار قرار می‌دهد. در این حالت آیفون بعد از تعمیر و رفع عیب در کارخانه اپل دوباره بسته بندی خواهد شد و به صورت یک گوشی آکبند در اختیار خریدار قرار داده می‌شود. به همین جهت است که احتمال دارد وقتی شما برای خرید یک آیفون اقدام می‌کنید، گوشی که به شما فروخته می‌شود ریفربیشد شده باشد. اما چطور می‌توان یک آیفون ریفربیشد را از آیفون اصل تشخیص داد؟

 


تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده  
برای اینکه بتوانید وضعیت آیفون را بررسی کنید، کافیست شماره مدل دستگاه (Model Number) را داشته باشید و حرف انگلیسی که در ابتدای شماره مدل گوشی ارائه شده را با مواردی که در ادامه شرح می‌دهیم مقایسه کنید. برای پیدا کردن شمار مدل آیفون می‌توانید از منوی تنظیمات گوشی وارد مسیر Settings > General > About شوید. در این بخش درست مثل عکس زیر شماره مدل آیفون مشخص شده و قابل رویت خواهد بود. 

 

تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده  


اگر بنا به هر دلیل امکان روشن کردن آیفون را ندارید و نمی‌توانید به منوی تنظیمات آن رجوع کنید هم جای نگرانی وجود ندارد چون روش دیگری هم برای پیدا کردن شماره مدل آیفون ها وجود دارد. در آیفون 8 و مدل های جدیدتر آیفون شماره مدل گوشی بر روی شیار سیم کارت دستگاه نصب شده است. بنابراین شیار سیم کارت آیفون را از آن خارج نمایید و عبارتی که در کنار گزینه Model Number قید شده را در گوشه‌ای یادداشت کنید. 

 

شماره مدل گوشی بر روی شیار سیم کارت


در آیفون های قدیمی تر هم شماره مدل گوشی درست در بخش زیرین قاب پشت آن حک شده است. شماره مدل آیفون ها عموما با عباراتی مثل MN572LL/A، NN572LL/A و سایر موارد مشابه مشخص می‌شود.

 

 آیفون های قدیمی تر هم شماره مدل گوشی


اما چطور با در اختیار داشتن شماره مدل قادر به تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده خواهیم بود؟ بدین منظور کافیست حرف اول شماره مدل آیفون را شناسایی کنید و با موارد زیر تطبیق دهید:


•    اگر شماره مدل با حرف M شروع شود: شروع شماره مدل با حرف M نشان می‌دهد که آیفون شما کاملا اصل و نو است و به طور مستقیم بعد از تولید در کارخانه روانه بازار شده و اگر در حال استفاده از آن هستید و به هیچ مشکلی بر نخوردید، بنابراین گوشی بدون مشکل توسط شرکت اپل تولید و روانه بازار شده است. خوشبختانه 95 درصد آیفون هایی که به بازار عرضه می‌شوند بدین صورت بوده و مشکلی ندارند. 


نکته: آیفون هایی که شماره مدل آن ها با حرف M مشخص شده همیشه بهترین گزینه نیستند! در برخی مواقع ممکن است آیفون بعد از تولید توسط شرکت اپل مستقیما و توسط بازرگانان ایرانی وارد کشور شده باشد و برای اولین بار به دست یک کاربر ایرانی برسد. در اینگونه مواقع اگر باگ و مشکلی در تولید دستگاه وجود داشته باشد، خریدار به دلیل محدودیت ها و عدم وجود نمایندگی رسمی اپل در ایران نمی‌تواند به این مراکز مراجعه کند و به طور رایگان شاهد رفع مشکل گوشی (ریفربیشد شدن آن) یا حتی تعویض دستگاه باشد و ملزم به پیگیری از طریق سرویس های گارانتی داخل کشور می‌شود که کیفیت سرویس دهی آن ها نسبت به نمایندگی های رسمی اپل به مراتب پایین تر است. 


•    اگر شماره مدل با حرف F شروع شود: شروع شماره مدل آیفون با حرف F نشان می‌دهد که دستگاه ریفربیش شده است. بنابراین اگر آیفونی در اختیار دارید که شماره مدل آن با حرف F شروع شده، مطمئن باشید دستگاه یک مرتبه پروسه ریفربیش شدن را طی کرده است


•    اگر شماره مدل با حرف N شروع شود: اگر شماره مدل آیفون شما با حرف N شروع شود بدان معناست که گوشی به عنوان یک گوشی نو و تعویض شده به بازار عرضه شده است. تعویض آیفون ها می‌تواند بنا به دلایل مختلفی از سمت اپل انجام گیرد. به عنوان مثال اگر باگ و مشکلات آیفون بعد از طی کردن پروسه ریفربیشد تکرار شود، اپل آیفون خریدار را با یک آیفون جدید تعویض می‌کند یا اگر بنا به هر دلیل باگی که در آیفون وجود دارد به سادگی قابل رفع نباشد، اپل یک آیفون پلمپ و جدید را در اختیار خریدار قرار خواهد داد. شماره مدل این دسته از آیفون ها با حرف N شروع می‌شود. 

 

شماره مدل آیفون شما با حرف N شروع شود بده این معناست که گوشی به عنوان یک گوشی نو و تعویض شده به بازار عرضه شده است.


نکته: خیلی از افراد تصور دارند که چون آیفون آن ها به عنوان یک آیفون تعویضی و جایگزین از سمت اپل ارائه شده کیفیت لازم و مشابه با آیفون اصل را ندارد! در حالی که اصلا اینطور نیست! آیفون های تعویضی اپل که به عنوان آیفون جایگزین توسط این شرکت به کاربران داده می‌شوند کیفیتی مشابه با آیفون اصلی دارند که مستقیما از کارخانه خارج شده است. دلیل اینکه در ابتدای شماره مدل آن ها از حرف N استفاده می‌شود این است که خود شرکت اپل این استراتژی را برای دسته بندی آیفون هایش انتخاب کرده و بدین ترتیب تفاوت مابین مدل های مختلف آیفون را مشخص می‌کند. 


•    اگر شماره مدل با حرف P شروع شود: در برخی مواقع نادر ممکن است شماره مدل آیفون با حرف P شروع شود. آیفون هایی که شماره مدل این چنینی دارند بسیار کم تعداد هستند. این آیفون ها به طور اختصاصی و بنا به دلایل مختلف توسط اپل شخصی سازی شده‌اند.


بنابراین برای تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده کافیست نگاهی به Model Number یا همان شماره مدل گوشی داشته باشید و حرف اول آن را مشخص نمایید. حرف اول شماره مدل هر آیفون به طور دقیق وضعیت آن را مشخص خواهد کرد. اما آیا آیفونی که ریفربیشد شده کیفیت پایینی دارد و باید از خرید آن امتناع کرد؟ 


آیا آیفون ریفربیشد شده کیفیت پایینی دارد؟

 


واقعیت این است که آیفون های ریفربیش شده اگرچه مشکوک هستند اما اصلا کیفیت پایینی ندارند و در خیلی از مواقع بهتر از آیفون های اصلی و بدون مشکل عمل می‌کنند! اما چرا؟ وقتی آیفونی به دلیل وجود یک باگ نرم افزاری یا سخت افزاری به شرکت اپل مرجوع شود، کل پروسه تولید دستگاه با نظارت دقیق تر بر روی آن آیفون طی خواهد شد و گوشی دوباره به عنوان یک گوشی نو و پلمپ در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. عموما ضریب خطا و احتمال بروز باگ و مشکل مجدد در اینگونه آیفون ها به چیزی نزدیک به صفر درصد می‌رسد. تجربه ثابت کرده که تقریبا در 98 درصد مواقع آیفون های ریفربیش شده بدون مشکل برای کاربر کار می‌کنند. 
بنابراین اگر متوجه شدید که آیفون شما یک آیفون Refurbished است نگران نباشید و به این فکر کنید که اگر آیفون شما اصل یا بهتر بگوییم ریفربیشد نشده بود و شما به عنوان اولین کاربر و البته به عنوان یک فرد ایرانی با باگ و مشکلات آن رو به رو می‌شدید تکلیف چه بود؟ در این شرایط چون نمایندگی رسمی اپل در ایران وجود ندارد شما نمی‌توانستید به سادگی با گزارش باگ دستگاه شاهد طی کردن مجدد پروسه تولید روی دستگاه یا حتی تعویض آن از سمت شرکت اپل باشید و می‌بایست با سرویس های گارانتی داخلی سر و کله بزند. حال تصور کنید که گوشی از گارانتی هم بهره‌مند نباشد! در اینگونه مواقع ملزم خواهید شد که هزینه تعمیر آیفون را شخصا پرداخت کنید. بنابراین دید بدی نسبت به آیفون های ریفربیشد نداشته باشید. طبق ادعای اغلب کاربران، آیفون هایی که ریفربیش می‌شوند به مراتب کارایی عالی خواهند داشت و دیگر با مشکل و باگی رو به رو نخواهند شد.


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش نحوه تشخیص آیفون اصلی از ریفربیش یا جمع شده پرداختیم و همچنین در مورد معنا و مفهوم آیفون هایی که با اصطلاح Refurbished شناسایی می‌شوند اشاره کردیم. اگر آیفونی که از آن استفاده می‌کنید ریفربیش شده است، نگران نباشید چون این مسئله به معنای کیفیت پایین گوشی در عملکرد و بازده نخواهد بود. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید