بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

رفع مشکل کرش شدن اینستاگرام

رفع مشکل کرش شدن اینستاگرام
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/10/28 0 نظر

اینستاگرام تقریبا محبوب ترین اپلیکیشن موبایل فعلی و فعال در حوزه شبکه های اجتماعی است، اما متاسفانه گاها مشکلاتی در حین استفاده از این برنامه برای کاربران به وجود می‌آید. یکی از این مشکلات مربوط به کرش شدن و بیرون افتادن ناگهانی از برنامه می‌شود. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به راه حل هایی اشاره کنیم که می‌توانند به رفع مشکل کرش شدن اینستاگرام کمک کنند. بنابراین با جی اس ام باتری همراه باشید.

رفع مشکل کرش شدن اینستاگرام

 

مشکل کرش شدن اینستاگرام : مقدمه


اینستاگرام نه تنها یک شبکه اجتماعی برای گذراندن اوقات فراغت است و می‌تواند ارتباط مستقیم شما با دوستانتان را برقرار سازد، نقش بسیار مهمی هم در توسعه و افزایش آمار فروش خیلی از کسب و کارهای آنلاین و غیر آنلاین ایفاء می‌کند. این برنامه طی چند سال اخیر به شدت در بین کاربران محبوب شده و تیم پشتیبانی قدرتمندی هم از آن حمایت می‌کند. اما با وجود تیم نرم افزاری و پشتیبانی قدرتمندی که اینستاگرام دارد، گاها در عملکردش باگ هایی به وجود می‌آید که البته ممکن است در برخی مواقع وقوع این باگ ها با مشکلات و ناهماهنگی‌های بستر نرم افزاری موبایل کاربر هم ارتباط داشته باشد. کرش شدن اینستاگرام یکی از رایج ترین مشکلات این برنامه است.


اما منظور از کرش شدن (Crash) چیست؟ کرش شدن در اصل به پدیده‌ای گفته می‌شود که به موجب آن یک برنامه در حین اجرا ناگهان متوقف می‌شود و کاربر بالاجبار از آن بیرون می‌افتد. همچنین کرش شدن ممکن است گاها به صورت متوقف شدن و هنگ کردن برنامه نمایان شود که در این حالت دستورات کاربر در برنامه اجرا نمی‌شوند. متاسفانه از این قبیل مشکلات در حین استفاده از اینستاگرام به وفور رخ می‌دهد و کاربران زیادی از وقوع این مشکلات گلایه می‌کنند. برخی افرا عقیده دارند که مشکلات این چنینی عموما در گوشی های اندرویدی رخ می‌دهد و آیفون های اپل از آن مصون هستند، اما در واقع اینطور نبست و کم تعداد نیستند آیفون هایی که با مشکل کرش شدن و هنگ کردن رو به رو می‌شوند. 


اما سوال اصلی اینجاست که راه چاره برای رفع این مشکل چیست؟ خوشبختانه روش ها و راه حل هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها قادر خواهید بود مشکلات مربوط به هنگ کردن و کرش شدن اینستاگرام را رفع کنید. ما در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم به صورت مرحله به مرحله این موارد و راه حل های پیش رو را برایتان شرح دهیم. با انجام این اقدامات به احتمال زیاد کرش برنامه در گوشی شما برطرف می‌شود، اما اگر اینطور نشد احتمالا گوشی شما قدیمی و ضعیف شده و با نسخه های جدیدتر اینستاگرام که نسبت به نسخه های قبلی سنگین تر و غنی تر است سازگاری ندارد، پس شاید زمان مناسب برای تعویض گوشی شما فرا رسیده باشد. در ادامه با جی اس ام باتری همراه باشید. 

 


قدم اول: خروج از اینستاگرام و اجرای مجدد برنامه


در قدم نخست و به عنوان اولین راه حل توصیه داریم یک مرتبه از برنامه اینستاگرام خارج شده و آن را دوباره اجرا کنید. البته بعد از خروج از برنامه باید آن را از بخش اپلیکیشن های اخیر (Recent Apps) موبایل حذف کرده و دوباره اجرا نمایید و صرفا یک مرتبه خروج و ورود ساده ب آن نمی‌تواند راه حل مناسبی باشد. بنابراین از اینستاگرام خارج شوید و وارد منوی اپلیکیشن های اخیر موبایل خود شوید و با برنامه اینستاگرام را از لیست این قسمت حذف نمایید. حالا دوباره این برنامه را اجرا کرده و عملکردش را ارزیابی کنید. به احتمال زیاد مشکل برطرف می‌شود. عموما در مواقعی که باگ به وجود آمده ناشی از خود برنامه اینستاگرام و موقت باشد، انجام این کار مشکل را برطرف می‌سازد. اگر با ریستارت اینستاگرام مشکل رفع نشد باید از راه حل بعدی استفاده کنید. 


قدم دوم: ریستارت گوشی


در برخی مواقع ممکن است مشکلی در عملکرد گوشی و بستر نرم افزاری آن ایجاد شده باشد که منجر به بروز مشکلات و باگ هایی در عملکرد سایر برنامه ها و به ویژه اینستاگرام شود. برنامه اینستاگرام به دلیل سنگین بودن همیشه از اولین گزینه هایی است که می‌تواند هر مشکلی را در عمل نشان دهد و با اختلال رو به رو گردد. در اینگونه مواقع ریستارت گوشی می‌تواند راه حل ساده‌ای برای رفع مشکل کرش شدن اینستاگرام باشد. بنابراین از اپلیکیشن مذکور خارج شده و یک مرتبه موبایل خود را ریستارت کنید. توصیه داریم از قابلیت فورس ریستارت (Force Restart) استفاده به عمل آورید که عموما در گوشی های اندرویدی با نگه داشتن همزمان دکمه های پاور (Power) و کاهش صدا (Volume Down) انجام می‌شود. در آیفون های اپل هم با توجه به مدل گوشی به شیوه خاصی می‌توانید فورس ریستارت را انجام دهید. 


در آیفون های جدی این شرکت (آیفون 8 به بعد) فورس ریستارت با فشردن و رها کردن دکمه افزایش صدا (Volume Up) و سپس فشردن و رها کردن دکمه کاهش صدا (Volume Down) و در نهایت چند ثانیه فشرده نگه داشتن دکمه پاور (Power) انجام می‌شود. بعدت از اینکه گوشی فورس ریستارت شد، دوباره برنامه اینستاگرام را اجرا کنید و عملکردش را مورد ارزیابی قرار دهید. به احتمال بسیار بالا مشکل رفع شده و حداقل برای بازه زمانی طولانی اینستاگرام کرش نمی‌شود. عموما انجام این روش یک راه حل موقت است و احتمال دارد در آینده باز هم با کرش اینستاگرام رو به رو شوید.

 


قدم سوم: از یک ابزار تغییر IP استفاده کنید


این احتمال وجود دارد باگ و اختلال هایی که در عملکرد برنامه اینستاگرام گوشی شما به وجود آمده ناشی از عدم ارتباط صحیح با سرور های این برنامه باشد. در اینگونه مواقع به سادگی می‌تواند با استفاده از یک ابزار تغییر IP مشکل را رفع کرد. به عنوان مثال اگر اینستاگرام شما در بخش اکسپلور (Explore) هنگ می‌کند و در بارگذاری تصاویر و کلیپ های این بخش مشکل دارد، استفاده از ابزار تغییر IP می‌تواند مشکل را رفع کند. بنابراین اگر با کرش های دائمی و باگ هایی در اینستا مواجه شده‌اید بد نیست استفاده از ابزار تغییر IP را در دستور کار قرار دهید. بدین منظور توصیه داریم ابتدا برنامه اینستاگرام را کاملا ببندید و از لیست اپلیکیشن های اخیر هم حذف کنید و سپس ابزار تغییر IP را در گوشی اجرا کرده و دوباره وارد اینستاگرام شوید.


قدم چهارم: آپدیت اینستاگرام


به روز نبودن اپلیکیشن اینستاگرام بدون شک می‌تواند باگ و مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در واقع هدف اصلی و همیشگی از ارائه آپدیت برای برنامه ها و اپلیکیشن های موبایل در قدم اول رفع باگ و اشکال زدایی است و در قدم سازندگان این برنامه ها ارائه آپدیت های جدید را در دستور کار قرار می‌دهند. گاها احتمال دارد مشکلاتی که در حین اجرا و استفاده از برنامه اینستاگرام با آن ها رو به رو می‌شوید ناشی از خود این اپلیکیشن باشند و در آپدیت های جدیدی که برای آن منتشر شده‌اند رفع گردد. بنابراین وارد اپ استور (App Store) یا گوگل پلی استور (Google Play Store) شوید و جدیدترین نسخه برنامه را دانلود و بر روی گوشی نصب کنید. حالا دوباره عملکرد آن را بررسی نمایید. به احتمال بسیار زیاد مشکل کرش شدن اینستاگرام برطرف می‌شود. 


قدم پنجم: خالی کردن حافظه گوشی


یکی دیگر از دلایل و عواملی که به شدت می‌تواند روی کیفیت عملکرد برنامه اینستاگرام تاثیرگذار باشد مربوط به وضعیت حافظه داخلی گوشی می‌شود. تجربه نشان داده هر چقدر حافظه داخلی موبایل بیشتر پر شود، احتمال بروز خطا و کرش اپلیکیشن ها هم افزایش پیدا می‌کند. در این بین چون اینستاگرام یک برنامه نسبتا سنگین است و در حین اجرا بخش قابل ملاحظه‌ای از حافظه و منابع گوشی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین احتمال بروز مشکل در عملکردش و کرش شدن آن هم افزایش می‌یابد. پس خالی کردن حافظه گوشی می‌تواند به عنوان یکی دیگر از راه حل های رفع مشکل کرش برنامه اینستاگرام در نظر گرفته شود.

 

 


شاید این سوال را بپرسید که به چه صورت می‌توانیم حافظه گوشی را خالی کنیم و تاثیر بیشتری روی عملکرد اینستاگرام بگذاریم؟ در پاسخ باید بگوییم که انجام هر اقدامی که منجر به آزاد شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات در موبایل شما شود می‌تواند مستقیما در سرعت عملکرد گوشی و برنامه های آن تاثیرگذار باشد. بنابراین سعی کنید فایل های غیر ضروری که در حافظه گوشی شما ذخیره شده‌اند را حذف نمایید یا اپلیکیشن های غیر ضروری موبایل را حذف کنید. انتقال عکس و ویدیوها از گالری به کامپیوتر یا فضای ابری آیکلود و گوگل فوتوز هم می‌تواند اقدام مناسبی باشد. 


بعد از خالی کردن حافظه گوشی دوباره وارد اینستاگرام شوید و به استفاده از این برنامه بپردازید. مطمئن باشید سرعت عملکرد اینستاگرام در این شرایط بهتر می‌شود. جالب است بدانید که خالی کردن حافظه گوشی نه تنها منجر به افزایش سرعت عمل اینستاگرام و کاهش باگ های آن می‌شود، بلکه به افزایش سرعت عمل کلی گوشی هم کمک می‌کند. اگر با خالی کردن حافظه موبایل هم مشکل کرش شدن اینستاگرام برطرف نشد باید از راه حل های بعدی که شرح می‌دهیم استفاده نمایید. 


قدم ششم: آپدیت سیستم عامل موبایل


به روز رسانی سیستم عامل گوشی راه حل بعدی است که توصیه می‌کنیم از آن استفاده به عمل آورید. گاها ممکن است مشکلاتی که در عملکرد برخی اپلیکیشن ها به وجود می‌آیند ناشی از ناهماهنگی‌های کوچکی باشند که با سیستم عامل دستگاه داشته‌اند و شاید این ناهماهنگی‌ها با نصب آپدیت جدید سیستم عامل موبایل برطرف شود. همچنین احتمال دارد نسخه برنامه‌ای که دانلود کرده‌اید با جدیدترین نسخه سیستم عامل اندروید یا iOS بهینه سازی شده باشد و نصب بودن نسخه های قدیمی این دو سیستم عامل در موبایلتان به باگ و مشکلاتی مثل کرش شدن منتهی گردد. 
برای آپدیت کردن سیستم عامل گوشی های اندرویدی کافیست به مسیر Settings > About Phone > Updates بروید و برای انجام این کار در آیفون های اپل باید به مسیر Settings > General > Software Updates مراجعه داشته باشید. در صورتی که آپدیتی برای گوشی شما منتشر شده و قابل دانلود باشد در این قسمت آن را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید نسبت به نصب آن اقدام نمایید. دقت کنید که حتما طبق توضیحاتی که در مراحل قبل دادیم، اپلیکیشن اینستاگرام شما هم به روز باشد. در این شرایط احتمالا دیگر مشکل و باگ های قبلی را تجربه نمی‌کنید و می‌توانید بدون مشکل از برنامه اینستاگرام استفاده کنید. 

 


قدم هفتم: حذف حافظه کش و دیتای اینستاگرام


روشی که در این بخش به معرفی آن می‌پردازیم فقط در گوشی های اندرویدی قابل استفاده است و کاربران آیفون های اپل به شیوه دیگری قادر به انجام این کار خواهند بود که در بخش بعدی به آن اشاره می‌کنیم. روشی که در این بخش توصیه می‌کنیم مربوط به حذف حافظه کش و دیتای اینستاگرام می‌شود. به منظور انجام این کار در گوشی های اندرویدی باید  به شرح زیر عمل کنید:


•    وارد بخش Settings شوید.
•    گزینه Apps یا Applications را انتخاب کنید.
•    در لیست برنامه های موجود، برنامه اینستاگرام را انتخاب نمایید.
•    گزینه Clear Cache را لمس کنید و با حذف شدن حافظه کش گوشی موافقت به عمل آورید.
•    گزینه Clear Data را لمس کنید و با حذف دیتای برنامه هم موافقت به عمل آورید.
•    گزینه Force Stop را لمس نمایید.
•    گوشی خود را ریستارت کنید.


حالا دوباره برنامه اینستاگرام را اجرا کرده و با ارائه مشخصات اکانت خود در آن لاگین شوید. به احتمال خیلی زیاد با انجام این کار مشکل کرش شدن اینستاگرام برطرف می‌شود و می‌توانید بدون هیچ مسئله‌ای از آن استفاده کنید. در نظر داشته باشید که انجام این کار مختص گوشی های اندرویدی است و حذف حافظه کش اینستاگرام در آیفون های اپل به شیوه‌ای که در این مرحله نام بردیم امکانپذیر نخواهد بود. 


قدم هشتم: حذف و نصب مجدد اینستاگرام


اگر راه حل های قبلی که معرفی کردیم مشکل اینستاگرام را برطرف نکردند توصیه داریم یک مرتبه این برنامه را در گوشی خود حذف و دوباره نصب کنید. دقت داشته باشید که برای نصب برنامه حتما و فقط از منابع قابل اعتماد یعنی گوگل پلی استور یا اپ استور استفاده کنید. حذف و نصب دوباره برنامه در آیفون های اپل منجر به از بین رفتن حافظه کش گوشی و ریست شدن آن هم می‌شود، بنابراین می‌تواند جایگزینی برای راه حل قبلی باشد که برای استفاده در گوشی های اندرویدی نام بردیم. حذف برنامه ها به سادگی در هم دو سیستم عامل اندروید و iOS قابل انجام خواهد بود. 


بدین منظور کافیست انگشت خود را روی آیکون برنامه مورد نظر قرار داده و کمی نگه دارید و سپس گزینه ضربدر یا Uninstall را انتخاب نمایید تا برنامه مورد نظر حذف گردد. سپس با مراجعه به اپ استور یا گوگل پلی استور جدیدترین نسخه آن برنامه را دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید. حالا دوباره وارد اکانت اینستاگرام خودتان شوید و عملکرد برنامه را بررسی کنید. به احتمال خیلی زیاد با مشکل کرش شدن اینستاگرام رو به رو نخواهید شد و مشکلی که قبلا داشتید به طور کامل رفع می‌شود. تجربه نشان داده در برخی مواقع ممکن است پس از یک بازه زمانی نسبتا کوتاه دوباره مشکلات قبلی نمایان شوند که در این حالت باید مجدد نسبت به حذف و نصب اینستاگرام اقدام کنید. 

 


قدم نهم: نصب نسخه های قدیمی تر اینستاگرام


گاها دیده شده که برخی نسخه های قدیمی تر اینستاگرام در برخی گوشی ها عملکرد بهتری نسبت به دیگر نسخه های آن دارند. به عنوان مثال ممکن است شما از گوشی اندرویدی استفاده کنید که مدل قدیمی دارد و خیلی با ورژن های جدیدی اینستاگرام سازگار نیست. در این شرایط بکارگیری نسخه قدیمی تر برنامه اینستاگرام می‌تواند گزینه بسیار عالی باشد و مشکل و اختلالات احتمالی برنامه را رفع کند. انجام این کار و نصب نسخه های قدیمی تر اینستاگرام در آیفون های اپل غیر ممکن نیست اما نیاز به انجام اقدامات خاص و مراحل مشخصی دارد که سعی می‌کنیم در مقاله‌ای مجزا به صحبت در مورد آن بپردازیم.


اما در گوشی های اندرویدی به سادگی می‌توانید نسخه های قدیمی تر اینستاگرام یا هر برنامه‌ای که مورد نظرتان است را نصب کنید. برای انجام این کار ابتدا نسخه فعلی نصب شده برنامه در گوشی را حذف کنید و سپس به سایت apkpure یا apkmirror مراجعه نمایید و نسخه‌ای از برنامه مورد نظرتان که تمایل به دانلودش دارید را انتخاب و دانلود کنید. در این شرایط کی فایل نصبی apk دانلود می‌شود و با اجرای آن در گوشی اندرویدی شاهد نصب برنامه خواهید بود. پس اگر گوشی شما قدیمی است و احتمالا نسخه های جدید برنامه اینستاگرام خیلی برایتان مناسب نیستند، از راه حلی که شرح دادیم استفاده کنید. 


قدم دهم: فکتوری ریست گوشی


اگر هیچ کی از اقداماتی که نام بردیم نتوانستند مشکل و باگ های عملکردی اینستاگرام را برطرف کنند، احتمالا مشکل از سمت موبایل شماست و شاید با یک فکتوری ریست (Factory Reset) بتوانید مشکل را رفع کنید. برای فکتوری ریست کردن گوشی های اندرویدی کافیست به مسیر Settings > Backup & Reset بروید و گزینه Factory Reset را انتخاب نمایید. در آیفون های اپل هم برای انجام این کار باید به مسیر Settings > General > Reset بروید و گزینه Erase All Content & Settings را انتخاب کنید. 


در نظر داشته باشید که انجام فکتوری ریست منجر به از دست رفتن تمام اطلاعات موبایلتان می‌شود بنابراین شاید بهتر باشد قبل از انجام این کار یک فایل بکاپ از محتوای گوشی تهیه و ذخیره نمایید. بعد از اینکه گوشی فکتوری ریست شد، اینستاگرام را روی آن نصب کنید و وارد اکانتتان شده و عملکردش را مورد بررسی قرار دهید. به احتمال زیاد مشکل کرش شدن اینستاگرام برطرف می‌شود. 

 


اگر همچنان مشکل کرش شدن اینستاگرام برطرف نشد چه کنیم؟


اگر با انجام موارد فوق همچنان مشکل در گوشی شما برقرار بود و دائم با کرش های ناگهانی یا هنگ کردن اینستاگرام مواجه می‌شدید دو راه حل پیش رویتان قرار دارد. اول اینکه کمی منتظر باشید تا شاید اینستاگرام با ارائه یک آپدیت جدید بتواند باگ هایی که منجر به کرش شدن این برنامه می‌شوند را برطرف کند. اینستاگرام قبلا بارها این کار را انجام داده است، بنابراین کمی صبور باشید. اما اگر صبوری چاره کار نبود و مشکل اینستاگرام ادامه داشت، احتمالا منشا مشکل با گوشی شما ارتباط دارد. 


این ارتباط می‌تواند با بستر نرم افزاری یا سخت افزاری دستگاه و عدم سازگاری اینستاگرام با این دو مورد باشد. بنابراین شاید بهتر باشد گوشی خود را تعویض کنید و یک گوشی جدیدتر بخرید. عموما برنامه هایی مثل اینستاگرام در گوشی های جدید و رده بالا بدون مشکل اجرا می‌شوند اما بکارگیری آن ها در گوشی های میان رده و قدیمی تر می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. پس اگر استفاده از اینستاگرام خیلی براتان اهمیت دارد، گوشی خود را تعویض کنید و یک گوشی بهتر بخرید.


جمع‌بندی 


 همانطور که مشاهده کردید در این مقاله راجع به یکی از شایع ترین مشکلاتی که کاربران اینستاگرام با آن رو به رو هستند صحبت کردیم. این مشکل مربوط به کرش شدن برنامه نام برده شده می‌شود. خوشبختانه تقریبا در 95 درصد مواقع انجام راه حل هایی که در این مطلب به شرح آن ها پرداختیم مشکل کرش شدن اینستاگرام را برطرف می‌کند اما در برخی مواقع هم ممکن است مشکل با انجام این موارد برطرف نشود که در اینگونه مواقع باید تعویض گوشی را در دستور کار قرار دهید یا منتظر باشید تا در نسخه ها و آپدیت های بعدی اینستاگرام مشکل رفع شود. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید