بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

علت خرابی کابل شارژ ایفون

علت خرابی کابل شارژ ایفون
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/04/04 0 نظر

متاسفانه خراب شدن کابل های شارژ گوشی های موبایل یکی از رایج ترین اتفاق های بدی است که برای همه ما رخ داده و تجربه دست و پنجه نرم کردن با آن را داشته‌ایم. طبیعتا کابل شارژ آیفون های اپل هم از این نظر تفاوت چندانی با کابل شارژ گوشی های اندرویدی ندارد و احتمال خراب شدن آن بالاست. اما علت خرابی کابل شارژ ایفون چیست و چطور باید از وقوع خرابی کابل ایفون جلوگیری کرد؟ در ادامه این مطلب به صحبت در مورد این مسئله می‌پردازیم. با جی اس ام باتری  همراه باشید. 

علت خرابی کابل شارژ ایفون

 

وظیفه اصلی کابل شارژر 


پیش از هر چیز بهتر است در مورد وظیفه اصلی کابل شارژر های موبایل صحبت کنیم. کابل های شارژر همیشه یک هدف مشترک دارند و آن مربوط به انتقال انرژی و شارژ از آداپتور به گجت می‌شود. هیچ فرقی ندارد که کابل شارژر مورد نظر شما برای گوشی موبایل باشد یا یک ریش تراش، تبلت، ساعت هوشمند، جاروی شارژی و غیره، چون در هر حالت ماهیت عملکرد و وظیفه آن یکسان خواهد بود و در انتقال انرژی و شارژ از آداپتور به گجت اصلی خلاصه می‌شود. بنابراین وقتی گجتی شارژ شدنی باشد، اختلال در عملکرد کابل شارژ آن می‌تواند استفاده از آن دستگاه را غیرممکن کند ون تحت این شرایط عملا شارژ کردن باتری آن گجت و امکان استفاده از آن مقدور نخواهد بود. 


علت خرابی کابل شارژ ایفون


در گوشی های موبایل جدید کابل های شارژر قابلیت جدا شدن از آداپتور را دارند و به عنوان یک قطعه مستقل قابل جابجایی، تعویض و استفاده هستند. متاسفانه خرابی کابل شارژ ایفون و دیگر گوشی ها یکی از رایج ترین مشکلاتی است که هر روز عده زیادی از کاربران با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند، اما چرا کابل های شارژ گوشی هایی مثل آیفون خیلی زود خراب می‌شوند؟ دلیل اصلی این مسئله فقط و فقط باید عدم استفاده درست کاربران ارتباط دارد! اگر کاربر در حین استفاده از شارژر و کابل آن به چند نکته مهم دقت کند و از کابل مراقبت به عمل آورد، احتمال خرابی آن به شدت کاهش می‌یابد. برخی از اصلی ترین دلایلی که می‌توانند منجر به خراب شدن کابل های شارژ آیفون و دیگر گوشی ها شوند به شرح زیر هستند:

 

علت خرابی کابل شارژ ایفون


•    قرارگیری کابل در موقعیت نامناسب: در صورتی که کابل شارژر گوشی بنا به هر دلیل در موقعیت نامناسبی قرار گیرد که تحت فشار باشد، احتمال خراب شدن آن و پارگی سیم های ریزی که در داخل آن بکار رفته‌اند زیادتر می‌شود. اما منظور از قرارگیری کابل شارژر در موقعیت نامناسب چیست؟ برای مثال به عکس فوق نگاه کنید. در این عکس بخش انتهایی کابل شارژر در تنش و کشش بالایی قرار گرفته و باقی ماندن کابل برای مدت زمان طولانی در این وضعیت می‌تواند به آن آسیب برساند. همچنین پیچ دادن های بی‌مورد کابل شارژر یا بیش از اندازه کشیدن آن می‌توانند از دیگر عواملی باشند که منجر به بروز اختلال در عملکرد کابل شارژر می‌شوند. همیشه سعی کنید وقتی گوشی خود را به شارژ می‌زنید، کابل شارژر آن در حالت مساعد و کاملا آزاد (بدون هیچ تنشی) قرار داشته باشد. 


•    جداسازی و وصل کردن نادرست سوکت شارژ: نکته و عامل مهم دومی که می‌تواند مستقیما منجر به خرابی کابل شارژ ایفون شود مربوط به جداسازی و وصل کردن نادرست سوکت آن می‌شود. خیلی از افراد برای جدا کردن کابل شارژر از آیفون سیم آن را می‌گیرند و می‌کشند که این مسئله علاوه بر آسیب زدن به کابل شارژر و سوکت آن منجر به آسیب دیدن پورت شارژ گوشی هم خواهد شد و یک روش کاملا نادرست برای جداسازی سوکت شارژ است موبایل است. برای جدا کردن کابل شارژر از گوشی باید سر سوکت کابل را بگیرید و آن را با نیروی یکنواخت به سمت عقب بکشید تا کاملا بدون تنش از سوکت جدا شود.  همچنین برای وصل کردن کابل شارژر هم به هیچ عنوان به زور متکی نشوید، چون کابل های شارژر به راحتی داخلی سوکت گوشی نصب می‌شوند. توجه این موضوع هم می‌تواند به افزایش عمر و کیفیت عملکرد کابل شارژر کمک کند. 


•    لهیدگی و پارگی کابل: کابل های شارژر بسیار حساس هستند و به هیچ وجه نباید جسم سنگینی روی آن ها قرار گیرد یا بر روی نقطه‌ای از این کابل ها فشار زیادی وارد شود. وقوع این مسئله می‌تواند منجر به لهیدگی و پارگی کابل شود. برای مثال بارها دیده شده که یکی از پایه های صندلی کاربر روی کابل شارژ قرار گرفته و تا چند ساعت هم در همان حالت باقی مانده است! مطمئن باشید وقوع حالت این چنینی می‌تواند به شدت آسیب زننده باشد و منجر به لهیدگی و پاره شدن کابل شارژر و بروز اختلال در عملکرد آن شود. 

 

علت خرابی کابل شارژ ایفون


•    تماس کابل با آب و مایعات: از دیگر علت های خرابی کابل شارژ ایفون می‌توان به تماس با آب و مایعات اشاره کرد. حتی دست زدن به کابل شارژر و به ویژه سوکت های دو سمت آن با دست خیس می‌تواند منجر به آسیب دیدن کابل یا حتی گوشی شود. پس همیشه سعی کنید از تماس مستقیم آب و مایعات با سیم های شارژر گوشی ها و به ویژه سوکت دو سر آن ها جلوگیری به عمل آورید. 


با دقت و توجه به موارد فوق می‌توانید تا حد زیادی از خراب شدن کابل شارژر گوشی موبایلتان جلوگیری کنید. اگر با دقت و ملاحظه از کابل شارژر استفاده کنید، فشاری به آن وارد نمی‌شود و در نتیجه هیچ اختلالی هم در عملکرد آن به وجود نمی‌آید. دقت داشته باشید که در برخی مواقع ممکن است آسیبی که به کابل شارژر آیفون یا گوشی اندرویدی وارد شده از بیرون قابل رویت نباشد و یک آسیب داخلی محسوب شود که به سیم های ظریف داخل کابل مربوط می‌شوند. در اینگونه مواقع مشکلاتی از قبیل کند شارژ شدن گوشی، عدم شارژ موفقیت آمیز باتری در زمان اتصال به شارژر و سایر موارد این چنینی پدیدار می‌شود. 


کیفیت کابل شارژر آیفون


خیلی از کاربران تصور دارند که سیم های شارژر گوشی های موبایل هیچ تفاوتی نسبت به هم ندارند و همه آن ها از نظر کیفیت وضعیت یکسان و مشابهی را به همراه خواهند داشت، اما در واقع اینطور نبست! شاید سیم های شارژر یک آیفون از نظر ظاهری کاملا شبیه به یکدیگر باشند اما در بتن دو سیم تفاوت های مهمی وجود داشته باشد که منجر به ایجاد اختلاف مابین کیفیت عملکردشان می‌شود. بنابراین زمانی که می‌خواهید یک کابل شارژر برای گوشی خود بخرید، دقت داشته باشید که کابلی با کیفیت تهیه کنید و از خرید کابل های ارزان و بی‌کیفیت خودداری نمایید. این مسئله به ویژه زمانی که پای آیفون در میان باشد، بیش از پیش حائز اهمیت می‌شود چون آیفون ها گوشی های گران قیمتی هستند و احتمال وارد شدن آسیب به آن ها در اثر استفاده از کابل های نامناسب وجود دارد. 


جمع‌بندی


همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در رابطه با علت خرابی کابل شارژ ایفون صحبت کردیم و به معرفی دلایلی پرداختیم که می‌توانند منجر به بروز اختلال و خرابی در سیم شارژر ایفون ها و دیگر گوشی های موبایل شوند. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید. 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید