بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

موبایل آب خورده و راه کارها در زمان خیس شدن گوشی

موبایل آب خورده و راه کارها در زمان خیس شدن گوشی
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/19 0 نظر

تماس گوشی با آب و مایعات می‌تواند بسیار دلهره آور باشد و از موضوعاتی است که زیاد منجر به وارد شدن خسارت به گوشی های هوشمند می‌شود. آشنایی با روش های جلوگیری از خراب شدن گوشی خیس شده یا آب خورده از موضوعی است که شما با آگاهی از آن در شرایط بحرانی می‌توانید گوشی خود را نجات دهید. در این مقاله می‌خواهیم دبه طور جامع در مورد موبایل آب خورده و راهکارهایی صحبت کنیم که باید در زمان خیس شدن گوشی به کار ببرید. بنابراین با جی اس ام باتری همراه شوید.

موبایل آب خورده و راهکارها در زمان خیس شدن گوشی

 

چرا گوشی موبایل در برابر آب خوردگی حساس است؟


قبل از اینکه به صحبت در رابطه با موضوع اصلی مطلب بپردازیم بهتر است روشن کنیم که چرا گوشی های موبایل به شدت در برابر آب خوردگی و تماس با مایعات حساس هستند؟ دلیل این امر تقریبا واضح است، چون گوشی های موبایل از قطعات الکترونیکی حساس و ظریفی تشکیل شده‌اند و آب رسانای الکتریکی است و می‌تواند در مدارهای این قطعات اتصال کوتاه ایجاد کند که این اتصال کوتاه منجر به سوختن قطعات الکترونیکی و بروز اختلال در عملکرد آن خواهد شد. حتی نفوذ یک قطره آب به داخل قاب گوشی های موبایل و تماس آن با قطعات الکترونیکی مثل مادربرد و مدارهایش می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.
اما وقتی در مورد موبایل آب خورده یا خیس شده صحبت می‌کنیم، منظور فقط آب معمولی نیست و خیلی از مایعات دیگر هم می‌توانند عملکرد مشابهی داشته باشند. بنابراین همیشه باید مراقب باشید که گوشی شما در تماس با آب قرار و مایعات قرار نگیرد. حتی اگر گوشی شما ضد آب است و از استاندارد سری IP پشتیبانی می‌کند هم توصیه داریم این موضوع را جدی بگیرید و تا حد امکان از برخورد و تماس موبایل خود با آب ممانعت به عمل آورید. ما حتی توصیه داریم با دست خیس و نمناک هم از گوشی استفاده نکنید چون همین مسئله می‌تواند به آن آسیب بزند.

 

 

چرا گوشی موبایل در برابر آب خوردگی حساس است؟


اما اگر در شرایط خاص و بنا به هر دلیل گوشی با آب در تماس قرار گرفت باید چه کرد؟ تصور کنید گوشی خود را روی میز قرار داده‌اید و ناگهان متوجه می‌شوید که مقدار زیادی آب روی میز ریخته باشد و شما ناآگاهانه گوشی خود را روی آن قرار داده‌اید! یا تصور کنید گوشی از جیب شما افتاده و درون آب فرو رفته باشد یا پارچ آب روی آن سرازیر شود! تمام این حالت ها از حالات شایعی هستند که هر روز برای کاربران زیادی رخ می‌دهند. اگر در شرایط این چنینی قرار گرفتید، مهم ترین عاملی که می‌تواند گوشی خیس شده شما را نجات دهد سرعت عمل شما و انجام اقدامات صحیح و مناسب خواهد بود. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به طور جامع اقدامات صحیح و مناسبی را برایتان شرح دهیم که باید برای نجات دادن  موبایل آب خورده از آن ها استفاده کنید. با جی اس ام باتری همراه باشید.

 


پیشگیری بهتر از درمان!


همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین اگر از موبایل خود مراقبت کنید و مانع خیس شدن آن شوید، بهترین اقدام را انجام داده‌اید. با توجه کردن به برخی از نکات خاص می‌توان تا حد زیادی این کار را انجام داد. نکاتی مهمی که عموما عدم توجه به آن ها می‌تواند منجر به بروز اتفاق هایی مثل خیس شدن گوشی و افتادن آن در آب شود به شرح زیر هستند:


•    گوشی خود را همه جا به همراه نداشته باشید: خیلی از افراد بنا به دلایل نامعلوم همیشه و در هر شرایط گوشی خود را به همراهشان حمل می‌کنند! به عنوان مثال واقعا دلیلی ندارد که گوشی خود را به حمام یا سرویس بهداشتی ببرید. حمل گوشی در این مکان ها به شدت احتمال خیس شدن آن و بروز اتفاق هایی مثل افتادن گوشی در آب را افزایش می‌دهد.


•    گوشی را در جای مطمئن قرار دهید: مسئله مهم بعدی که توصیه داریم به آن توجه کنید مربوط به قرار دادن گوشی در مکان مطمئن می‌شود. به عنوان مثال تصور کنید به گردش و پیک‌نیک رفته‌اید. در این شرایط در مواقعی که به گوشی نیاز ندارید آن را در خودرو قرار دهید یا حداقل گوشی را در جیب پشت یا جیب پیراهن خود قرار ندهید چون هر لحظه احتمال افتادن  و شکستن آن یا حتی غوطه‌ور شدن دستگاه در آب وجود دارد. جیب جلوی شلوار بهترین مکان برای قرار دادن گوشی است. 


•    از تمیز و خشک بودن محل قرار دادن گوشی مطمئن شوید: بارها اتفاق افتاده که کاربر گوشی خود را روی میز یا کنار سینک ظرفشویی قرار داده و بعد از چند دقیقه تازه متوجه می‌شود که گوشی را دقیقا در مکانی قرار داده که خیس بوده و آب زیادی در آن بخش جمع شده است. بنابراین همیشه قبل از اینکه گوشی خود را در مکان خاصی قرار دهید از تمیز و خشک بودن آن مکان اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید در طی چند دقیقه‌ای که گوشی در آن مکان قرار داده می‌شود هم آب و مایعات در آن پدیدار نخواهند شد. 

 

مانع خیس شدن گوشی خود شوید


•    با دست خیس از گوشی استفاده نکنید: شاید باورش برایتان سخت باشد اما استفاده از گوشی های موبایل با دست خیس هم می‌تواند منجر به آسیب دیدن آن ها و بروز مشکلاتی مثل خرابی ناشی از آب خوردگی شود. البته این مشکل در گوشی های جدید و رده بالایی که از استاندارد IP67 یا IP68 پشتیبانی می‌کنند کمتر دیده می‌شود اما برای پیشگیری بد نیست که به آن هم توجه داشته باشید و تا حد ممکن با دست خیس از موبایل خود استفاده نکنید. 


•    زیر باران از گوشی استفاده نکنید: نکته آخری که توصیه داریم برای محافظت از موبایل خود و جلوگیری از خیس شدن گوشی به آن توجه داشته باشید مربوط به عدم استفاده از دستگاه در آب و هوای بارانی می‌شود. برخورد با شدت قطرات باران به بدنه گوشی می‌تواند منجر شود برخی از ذرات آب به داخل قاب دستگاه نفوذ کنند و منجر به بروز اتصال کوتاه و در نتیجه خراب شدن دستگاه شوند. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که آب و هوای بارانی دارند، حتما به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید. 
با توجه کردن به موارد فوق تا حد زیادی می‌توانید از بروز مشکل آب خوردگی در گوشی و تماس آن با تماس پیشگیری نمایید. به جرئت می‌گوییم تقریبا در 95 درصد مواقعی که کاربران برای تعمیر موبایل آب خورده خود به نزد تعمیرکار مراجعه می‌کنند یکی از عوامل و دلایل فوق منجر به خراب شدن گوشی آن ها شده است. 


نجات موبایل آب خورده و مراحل انجام آن


اما فرض کنید که گوشی شما بنا به هر دلیل با آب یا مایعات در تماس قرار گرفته و به نوعی در عمل انجام شده قرار گرفته‌اید و کار از کار گذشته‌ است. در این شرایط تکلیف چیست؟ چطور باید گوشی خیس شده خود را نجات دهید. در مواقع این چنینی دو مسئله زبر عوامل سرنوشت ساز هستند:


•    سرعت عمل شما
•    انجام اقدامات صحیح و مناسب


برای اینکه سرعت عمل بالایی داشته باشید باید خونسردی خودتان را حفظ و هرچه سریع تر با اقدام مناسب گوشی را از آب یا محلی که خیس است خارج نمایید. اقدامات صحیحی هم که باید انجام دهید در ادامه این بخش شرح داده می‌شوند. این اقدامات به صورت زیر خواهند بود:


•    خارج کردن گوشی از آب: در اولین قدم باید هر چه سریع تر گوشی موبایل خودتان را از آب خارج کنید. هر چقدر سریع تر این کار را انجام دهید شانس خراب نشدن گوشی و احتمال نجات دادن آن بیشتر می‌شود. اگر گوشی در آب غوطه‌ور شده خیلی سریع آن را از داخل آب خارج نمایید و حتی یک لحظه هم زمان را از دست ندهید.


•    خشک کردن بدنه گوشی: به محض اینکه گوشی را از داخل آب خارج کردید، بدنه اصلی آن را با یک پارچه مناسب خشک کنید. در انجام این مرحله هم سرعت و دقت عمل از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. سعی کنید همه بخش های بیرونی و بدنه اصلی موبایل را کاملا خشک کنید. 
 

نجات موبایل آب خورده و مراحل انجام آن

 


•    خارج کردن باتری (در صورت امکان): اگر گوشی شما از آن دسته گوشی های موبایلی است که قاب پشت آن قابلیت جداسازی دارند و دسترسی به باتری با استفاده از این کار امکانپذیر می‌شود، قاب پشت گوشی را باز کرده و خیلی سریع باتری را از آن خارج نمایید. سپس بخش درونی گوشی را با یک پارچه مناسب به طور کامل تمیز کنید. در انجام این مرحله دقت عمل شما از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود و باید سعی داشته باشید که همه بخش های ریز و درزهای قاب گوشی را هم تمیز و خشک کنید. 
•    خاموش کردن موبایل: اگر گوشی شما باتری جداشدنی ندارد و دسترسی به باتری آن امکانپذیر نیست، سریع آن را خاموش کنید. خاموش کردن گوشی باید با انجام کمترین دستورات و طی سریع ترین زمان ممکن انجام گیرد. بدین منظور دکمه پاور موبایل خود را فشرده و کمی نگه دارید و در صورت نیاز اسلایدر مربوط به خاموش شدن دستگاه را هم از روی نمایشگر گوشی انتخاب کنید تا موبایلتان خاموش شود. اگر گوشی شما خاموش شده بود، احتمال اینکه آسیب دیده باشد بالاست ولی امید خود را از دست ندهید و مراحلی که نام می‌بریم را طی کنید. 
•    قرار دادن گوشی در کیسه برنج: برنج یک خاصیت عجیب و بسیار جالب دارد که مربوط به جذب نم و رطوبت می‌شود. بنابراین اگر گوشی خود را در داخل یک کیسه برنج قرار دهید، تمام رطوبت و نمی که به داخل آن نفوذ کرده از بین خواهد رفت. توصیه داریم موبایل آب خورده خود را با توجه به شدت آب خوردگی مابین 12 الی 48 ساعت در داخل کیسه برنج قرار دهید. اگر گوشی شما قاب جداشدنی دارد، باتری و قاب پشت دستگاه را از آن جدا کرده و سپس موبایل را در داخل کیسه برنج قرار دهید و صبور باشید تا چند ساعت نام برده شده سپری گردد. دقت داشته باشید که بهتر است گوشی به طور کامل در برنج غوطه‌ور شود. 

گوشی را در برنج غوطه ور کنید


بعد از گذشت مدت زمان مورد نیاز، گوشی را از داخل کیسه برنج خارج کرده و در صورت نیاز باتری آن را وصل کنید و نسبت به روشن کردن دستگاه وارد عمل شوید. به احتمال زیاد در این شرایط گوشی شما روشن می‌شود و با خیس شدن گوشی منجر به آسیب دیدن آن نخواهد شد. اگر بنا به هر دلیل گوشی با انجام موارد فوق روشن نشد، مطمئن باشید که در اجزای سخت افزاری آن اختلال ایجاد شده، بنابراین یک تعمیرکار ماهر و با تجربه باید وضعیت دستگاه را بررسی کند. 


تعمیرات گوشی آب خورده و دردسرهای آن


اگر با انجام موارد فوق بعد از خیس شدن گوشی همچنان دستگاه روشن نشد و مطمئن شدید که یک مشکل سخت افزاری در آن به وجود آمده باید از سرویس یک تعمیرکار خوب برای بررسی دستگاه و انجام تعمیرات استفاده کنید. دقت داشته باشید تعمیرکاری که قرار است یک گوشی آب خورده را تعمیر کند باید تجربه بالایی داشته و با روش های عیب یابی قطعات الکترونیکی موبایل به طور کامل آشنا باشد تا بتواند قطعات معیوب را شناسایی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کند. متاسفانه همه تعمیرکاران در بازار آزاد توانایی عیب یابی قطعات گوشی های موبایل و بررسی دقیق آن ها و تعمیرشان را ندارد. به همین جهت است که توصیه داریم حتما از سرویس یک تعمیرکار خوب و با تجربه برای تعمیر موبایل آب خورده خود استفاده کنید. 
یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در تعمیر گوشی خیس شده با آن رو به رو خواهید شد مربوط به مشخص نبودن هزینه تعمیرات می‌شود. طبیعتا از آنجایی که تعمیرکار نمی‌داند چه قطعاتی در گوشی سوخته‌اند و آسیب دیده‌اند نمی‌تواند قبل از باز کردن دستگاه درباره هزینه آن نظردهی قطعی داشته باشد. اما در مجموع عموما خراب شدن گوشی ها در اثر آب خوردگی به گونه‌ایست که فقط یک قطعه در دستگاه آسیب نمی‌بیند و چندین قطعه دچار مشکل می‌شوند که این مسئله منجر به افزایش هزینه تعمیرات خواهد شد و برای کاربران موضوع جالبی نیست. پس اگر می‌خواهید با این همه دردسر رو به رو نشوید، به مواردی که برای پیشگیری از تماس گوشی با آب اشاره داشتیم دقت نمایید و آن ها را جدی بگیرید. فراموش نکنید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و تماس گوشی با آب از اتفاق هایی محسوب می‌شود که واقعا امکان پیشگیری از وقوع آن وجود دارد.


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به طور کامل در رابطه با موبایل آب خورده و راهکارهایی صحبت کردیم که در زمان خیس شدن گوشی باید از آن ها برای رفع مشکل و مقابله با شرایط به وجود آمده استفاده کرد. فراموش نکنید در زمان تماس گوشی با آب دو عامل سرعت عمل و انجام اقدامات مناسب از مهمترین مسائلی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید