بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

نکات مهم در نگهداری باتری آیفون و افزایش بازده

نکات مهم در نگهداری باتری آیفون و افزایش بازده
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/04/28 0 نظر

باتری ایفون از نوع داخلی بود با افزایش قیمت گوشی ها و همچنین بالابودن قیمت باتری های ایفون باید به درستی از آنها نگهداری کرد.ترفند های خاصی وجود دارد که می توانید مراقبت بهتری از باتری ایفون کنید و طول عمر باتری ایفون را افزایش دهید برای یاد گیری این ترفند ها با ما همراه باشید

نکات مهم در نگهداری باتری آیفون و افزایش بازده

باتری آیفون های اپل هم مثل دیگر گوشی های موبایل یا از نوع لیتیوم یونی است و یا می‌تواند از نوع لیتیوم پلیمری باشد! این نوع باتری ها به مرور زمان کیفیت عملکرد خود را از دست می‌دهند و متاسفانه راهی هم برای جلوگیری از بروز این مشکل وجود ندارد.، اما با ترفندهای خاصی می‌تواند نگهداری و مراقبت بهتری در باطری آیفون به عمل آورد و طول عمر مفید آن را افزایش داد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به نکات مهمی اشاره کنیم که در نگهداری باتری آیفون و افزایش بازده و طول عمر مفید آن موثر خواهند بود. با جی اس ام باتری همراه باشید. 

 

نگهداری باتری آیفون : مقدمه


قبل از اینکه به روش های موثر در مراقبت و نگهداری کردن از باتری آیفون های اپل اشاره داشته باشیم بهتر است کمی در رابطه با ماهیت باطری های قابل شارژی که این روزها در گوشی های موبایل و آیفون های اپل مورد استفاده قرار می‌گیرند صحبت کنیم و همچنین شما را با برخی از اصطلاحات رایج این حوزه آشنا نمایید. باتری هایی که این روزها در گوشی های اپل یا هر یک از گجت های الکترونیکی مشابه دیگر به کار گرفته می‌شوند از نوع لیتیوم یونی و پلیمری هستند. این نوع باتری ها علیرغم تصور اغلب کاربران به شدت به نگهداری و مراقبت نیاز دارند. به همین جهت بهتر است شما با روش های مراقبت و نگهداری باتری آیفون آشنا باشید. قبل از ارائه توضیحات بیشتر شما را با برخی از مهمترین اصطلاحاتی که باید در مورد آن ها اطلاعات داشته باشید آشنا می‌کنیم:
•    ظرفیت اسمی باتری: ظرفیت اسمی باتری در واقع همان ظرفیتی است که به عنوان ماکسیمم ظرفیت باتری هر گوشی در زمان تولید معرفی می‌شود. برای مثال وقتی گفته می‌شود گوشی باتری 4000 میلی آمپر ساعتی دارد، منظور ظرفیت اسمی آن است. 
•    ظرفیت واقعی باتری: ظرفیت واقعی باتری گوشی های موبایل در واقع همان ظرفیت اصلی است که باتری گوشی در لحظه دارد. این ظرفیت در مقایسه با ظرفیت اسمی باطری کمتر خواهد بود و به مرور زمان هم کم و کمتر می‌شود. به همین دلیل است که شما بعد از مدتی استفاده از گوشی احساس می‌کنید قدرت شارژدهی باتری آن تضعیف شده  مثل قبل نیست!
    عمر مفید باتری: هر باتری لیتیوم یونی یا پلیمری عمر مفید مشخصی دارد. عمر مفید به بازه زمانی گفته می‌شود که ظرفیت اسمی باتری به قدری کاهش یابد که باتری موبایل دیگر توانایی خود در تامین موثر انرژی مورد نیاز دستگاه را از دست دهد. عموما عمر مفید باتری های لیتیوم یونی و پلیمری چیزی در حدود 1.5 الی 2 سال است و به تعداد سیکل های شارژی بستگی دارد که طی می‌شوند.

نگهداری باتری آیفون


بنابراین حالا می‌دانید که باتری های لیتیوم یونی و پلیمری که در گوشی های موبایل و آیفون های اپل مورد استفاده قرار می‌گیرند یک ظرفیت اولیه دارند که به آن ظرفیت اسمی گفته می‌شود و به مرور زمان از مقدار آن کاسته می‌شود. زمانی که مقدار ظرفیت اسمی باطری گوشی به میزانی کاهش یابد که دیگر آن باطری نتواند به خوبی و به صورت موثر انرژی مورد نیاز دستگاه را تامین کند، اصطلاحا می‌گوییم عمر مفید باتری به پایان رسیده است. پس حالا با مفهوم ظرفیت اسمی و عمر مفید باتری گوشی ها به طور کامل آشنا شدید. اما منظور از مراقبت و نگهداری باتری آیفون چیست؟


کاهش ظرفیت اسمی باتری های لیتیوم یونی و پلیمری با گذر زمان و قرار گرفتن دستگاه در سیکل های شارژ مختلف امری اجتناب‌ناپذیر است، یعنی هیچ راهی برای متوقف کردن آن وجود ندارد چون این مسئله به ماهیت و ساختار باطری های لیتیوم یونی و پلیمری مربوط می‌شود! اما راه ها و نکاتی وجود دارند که با در نظر گرفتن آن ها قادر خواهید بود سرعت کاهش ظرفیت اسمی باتری های مذکور را به حداقل برسانید و بدین ترتیب دیرتر با مشکل زود خالی شدن شارژ باطری و تمام شدن عمر مفید آن مواجه گردید. به این روش ها و نکات اصطلاحا روش های مراقبت و نگهداری باتری آیفون گفته می‌شود. در ادامه این مطلب به معرفی موثرترین این روش ها می‌پردازیم. بنابراین با پاورسل همراه باشید. 


1. استفاده از شارژ اورجینال و فابریک


یکی از مهمترین نکاتی که باید برای مراقبت از باطری گوشی های موبایل و آیفون های اپل به آن توجه کنید مربوط به بکارگیری شارژر اورجینال و فابریک می‌شود. به هیچ عنوان از شارژرهای غیر اورجینال یا شارژرهای ارزان قیمت بازار برای شارژ کردن باتری آیفون استفاده نکنید. متاسفانه نمونه های تقلبی زیادی از شارژر گوشی ها در بازار موجود هستند و پیدا کردن یک شارژر اصل و اورجینال هم دیگر ساده نیست. اگر می‌خواهید یک شارژر جدید برای گوشی اپل خود خریداری کنید حتما نزد فروشندگانی مراجعه نمایید که قابل اعتماد و مطمئن هستند یا در ازای اورجینال بودن شارژر ارائه شده گارانتی می‌دهند. 

استفاده از شارژ اورجینال و فابریک


اما استفاده از شارژر فابریک و اورجینال دقیقا چطور می‌تواند در نگهداری باتری آیفون موثر باشد؟ اپل در ساخت شارژر های اصلی آیفون ها استانداردهای خاصی را رعایت می‌کند که متاسفانه در طراحی شارژر های ارزان قیمت هیچ توجهی به این استانداردها نمی‌شود. این امر می‌تواند منجر به افزایش استرس وارد بر باتری گوشی و آسیب دیدن آن گردد. به عنوان مثال تصور کنید در شدت جریان ورودی به باتری گوشی از شارژر نوسان ایجاد شود! این نوسان می‌تواند به شدت روی عملکرد باطری، کیفیت شارژ شدن آن و طول عمر مفیدش تاثیرگذار باشد. در خیلی از مواقع حتی بکارگیری شارژر های تقلبی منجر به بروز حوادث جبران ناپذیری مثل آنش گرفتن و انفجار باتری هم شده است. بنابراین اگر به فکر مراقبت و نگهداری باتری آیفون هستید، فقط از شارژر اورجینال فابریک گوشی استفاده کنید. 


2. عدم استفاده از شارژر فندکی و پاوربانک


نکته بعدی که توصیه داریم حتما به آن توجه داشته باشید مربوط به عدم بکارگیری شارژر های فندکی خودرو و همچنین پاوربانک می‌شود. البته باید اشاره کنیم که پاوربانک ها و شارژرهای فندکی هم وجود دارند که بسیار با کیفیت هستند و استفاده از آن ها هیچ آسیبی به باتری گوشی وارد نکند، اما این نمونه از ابزارهای نام برده شده عموما در بازار کشورمان یافت نمی‌شوند و اگر هم وجود داشته باشد قیمت بسیار گزافی دارند و کسی به دنبال خرید آن ها نمی‌رود! بنابراین با توجه به این موضوع و همچنین دردسرهای تشخیص و اطمینان از اورجینال و با کیفیت بودن پاوربانک و شارژر فندکی توصیه داریم کلا از این محصولات برای شارژ کردن باطری گوشی اپل استفاده نکنید. 


شارژر های فندکی و پاوربانک ها هم مثل آداپتور شارژر عمل می‌کنند و یک شدت جریان و ولتاژ خروجی مشخص دارند که انتقال انرژی الکتریکی با توجه به آن صورت می‌پذیرد. متاسفانه در اغلب مواقع این شدت جریان و ولتاژ خروجی پاوربانک ها با مقادیر مورد نیاز آیفون ها سازگار نیست و از سمت دیگر عموما نوسانات شدت جریان و ولتاژ خروجی پاوربانک ها و شارژر های فندکی بسیار بالاست و این موارد می‌تواند به شدت روی عملکرد باطری گوشی تاثیر منفی بگذارد. بنابراین اگر به فکر مراقبت و نگهداری باتری آیفون خود هستید، توصیه داریم هیچوقت از پاوربانک و شارژ فندکی برای شارژ کردن باطری آن استفاده نکنید. 

 


3. کاهش مدت زمان شارژ


یکی دیگر از روش های موثری که طبق تحقیقات دانشمندان می‌تواند به طرز قابل ملاحظه روی عمر مفید باتری گوشی ها تاثیرگذار باشد مربوط به کاهش مدت زمان شارژ می‌شود. یعنی به جای اینکه گوشی خود را 1.5 ساعت به شارژ بزنید تا باتری آن از 0 تا 100 درصد شارژ شود، زمانی که باتری گوشی حدود 30 درصد شارژ دارد آن را به شارژ متصل کنید و بعد از 30 دقیقه که باتری گوشی حدود 80 درصد شارژ شد آن را از شارژ جدا نمایید. بدین ترتیب مدت زمان یا همان بازه زمانی که باطری گوشی شما در شارژ قرار گرفته کاهش پیدا می‌کند و این مسئله به عنوان یکی از مهمترین نکات و روش های موثر در مراقبت از باتری آیفون های اپل شناخته می‌شود. اما کوتاه کردن مدت زمان شارژ باطری چطور می‌تواند منجر به این امر شود؟

 

کاهش مدت زمان شارژ


زمانی که گوشی به شارژ زده شده، استرس قابل ملاحظه‌ای به باتری آن وارد می‌شود که ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی درون باتری خواهد بود. از سمت دیگر این فعل و انفعالات و همچنین انتقال بار الکتریکی از شارژر به باطری منجر به تولید گرما می‌شود. هرچقدر باطری برای مدت زمان طولانی تری در شارژ قرار گیرد، برای مدت زمان بیشتری هم تحت اثر مستقیم گرما و همچنین استرس قرار خواهد داشت و این مسئله می‌تواند منجر به کاهش سریع تر ظرفیت اسمی باتری و اتمام عمر مفید آن شود. بنابراین وقتی شما بازه زمانی شارژ کردن باطری را کاهش می‌دهید، عملا بخش قابل ملاحظه‌ای از استرس وارد بر باطری را از بین خواهید برد و به طول عمر بیشتر آن کمک می‌کنید. پس یکی دیگر از روش های موثر در مراقبت و نگهداری باتری آیفون مربوط به کاهش مدت زمان شارژ می‌شود.


4. عدم استفاده از فست شارژ 


این روزها استفاده از تکنولوژی که تحت عنوان شارژ سریع یا فست شارژ شناخته می‌شود کاملا در بین کاربران و گوشی های مختلف رواج یافته است. به لطف این تکنولوژی می‌توان باطری گوشی های موبایل را سریع تر از حالت عادی و قبل شارژ کرد. در این میان گوشی های موبایل و آیفون های اپل را می‌توان از این نظر به دو دسته مختلف طبقه‌بندی کرد. دسته اول گوشی هایی هستند که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند و شارژ فابریک و اورجینال آن ها این قابلیت را ارائه کرده است و دسته دوم گوشی هایی هستند که از این قابلیت پشتیبانی به عمل نمی‌آورند و یک شارژر معمولی دارند. استفاده از فست شارژ در گوشی های دسته اول که طبق استانداردهای ارائه شده شرکت سازنده از این قابلیت پشتیبانی به عمل می‌آورند هیچ مشکلی ندارد و به عقیده ما نمی‌تواند آسیبی به باتری گوشی بزند، اما استفاده از این تکنولوژی در گوشی هایی که از قابلیت مذکور پشتیبانی به عمل نمی‌آورند می‌تواند دردسرساز شود!


برای مثال دیده شده برخی کاربران در آیفون های قدیمی تر اپل مثل آیفون 6 یا آیفون 8 از شارژر هایی استفاده می‌کنند که ولتاژ خروجی و شدت جریان بالاتری را ارائه کرده‌اند و بدین ترتیب امکان شارژ شدن سریعتر باطری موبایل را فراهم می‌آورند. استفاده از این ترفند سبب می‌شود که باطری گوشی زودتر از حالت عادی شارژ شود اما به مرور تاثیر مخرب قابل ملاحظه‌ای روی باطری خواهد داشت چون شدت جریان و ولتاژ افزایش یافته ورودی به باطری به شدت تنش و استرس وارد بر آن را افزایش خواهد داد و حتی در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند منجر به فاسد شدن باطری و به سر آمدن عمر مفید آن شود. این یک نکته مهم در مراقبت و نگهداری باتری آیفون است. 

 

عدم استفاده از فست شارژ 


بنابراین هیچوقت در گوشی های اپل یا هر گوشی اندرویدی از شارژر هایی که قابلیت فست شارژ را به طور غیر رسمی ارائه کرده‌اند یا از ولتاژ و شدت جریان بیشتری دارند استفاده نکنید. انجام این کار ممکن است تا چند مرتبه بازدهی امیدوار کننده برایتان داشته باشد چون آسیب های وارد بر باتری زود بروز نمی‌دهند و ممکن است تا چند روز نمایان نشوند، اما پس از مدت زمانی در حدود یکم هفته اثر مخرب بکارگیری شارژرهای این چنینی نمایان می‌شود و شما با وضعیتی رو به رو خواهید شد که باتری گوشی دیگر توان تامین درست انرژی مورد نیاز دستگاه را ندارد و تعویض باتری آیفون الزامی می‌شود.


5. خنک نگه داشتن بدنه گوشی در حین شارژ


همانطور که قبلا هم اشاره داشتیم شارژ باطری گوشی های موبایل یک پروسه گرمازاست و می‌تواند گرمای زیادی تولید کند. اگر دقت کرده باشید وقتی گوشی را به شارژ می‌زنید بدنه آن داغ می‌شود! این گرما به دلیل شدت جریان الکتریکی است که از شارژر به باطری منتقل می‌شود. همچنین فعل و انفعالات شیمیایی درون خود باطری هم روی این مسئله تاثیرگذار خواهد بود و منجر به افزایش گرمای وارد بر باتری می‌شود. بنابراین داغ شدن بدنه گوشی ها در زمان شارژ امری طبیعی خواهد بود و راهی برای جلوگیری از وقوع آن وجود ندارد. اما همانطور که می‌دانید گرما به شدت روی عملکرد باطری موبایل و سلامت آن تاثیرگذار خواهد بود! گرمای زیاد و طولانی می‌تواند ظرفیت اسمی باطری را با سرعت بیشتر کاهش دهد. 


با توجه به این موضوع طبیعتا خنک نگه داشتن بدنه گوشی در حین شارژ می‌تواند به عنوان یکی دیگر از موثرتری روش های مراقبت و نگهداری باتری آیفون در نظر گرفته شود. اما چطور می‌توان بدنه گوشی را در شرایطی که به شارژر متصل است خنک نگه داشت؟ برای انجام این کار می‌توانید از چند ترفند خاص استفاده کنید. برای مثال همیشه زمانی که گوشی به شارژ زده شده آن را  در محیط خنکی قرار دهید. قرار دادن گوشی در مجاورت پنکه یا باد کولر می‌تواند واقعا موثر باشد و منجر گردد که گرمای تولید شده بدنه گوشی خیلی زود از بین برود و استرس کمتری در حین شارژ باطری دستگاه به آن وارد شود. بنابراین همیشه سعی کنید برای مراقبت و نگهداری باتری آیفون در زمان شارژ بدنه آن را خنک نگه دارید.

 


6. عدم اتصال گوشی به شارژر از شب تا صبح!


با توجه به توضیحاتی که تا به اینجای کار ارائه کردیم احتمالا کاملا متوجه شده‌اید که قرارگیری باطری گوشی برای بازه زمانی طولانی در شارژ می‌تواند منجر به افزایش استرس وارد بر آن و در نتیجه آسیب دیدنش شود. متاسفانه خیلی از ما کاربران عادت دارید گوشی های خود را از شب تا صبح به شارژ می‌زنیم! این مسئله می‌تواند وضعیت پراسترسی را برای باطری گوشی به وجود آورد و منجر به کاهش سریعتر ظرفیت اسمی آن شود، اما چرا و چگونه؟ تصور کنید باطری گوشی خود را ساعت 12 شب به شارژ زده‌اید و به خواب می‌روید! باتری گوشی شما نهایتا ظرف 2 ساعت فول شارژ خواهد شد و مابقی ساعات شب، فقط استرس ناشی از اتصال شارژر به باطری در این قطعه تحمل می‌شود!

 

عدم اتصال گوشی به شارژر از شب تا صبح!


شاید در پاسخ به این مسئله بگویید که نسخه های جدید سیستم عامل اندروید و iOS به گونه‌ای هوشمندانه طراحی شده‌اند که به محض فول شارژ شدن باطری گوشی، انتقال انرژی از شارژ به باتری را قطع می‌کنند! خب این ادعا صحیح است اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که بعد از اینکه انتقال انرژی از شارژ به گوشی متوقف شد و 1 درصد از شارژ باطری گوشی مصرف شد چه می‌شود؟! در این شرایط دوباره انتقال انرژی از شارژ به باطری انجام می‌گردد تا باتری گوشی 100 درصد شارژ شود. حالا به نظر شما این پروسه و سیکل خالی شدن 1 درصد از باطری و فول شارژ دوباره آن از شب تا صبح چند مرتبه تکرار می‌شود؟! مطمئنا تعداد این دفعات بسیار بالاست! همین امر است که می‌تواند استرس وارد بر باطری گوشی را به شدت افزایش دهد. 


بنابراین توصیه داریم تحت هیچ شرایطی باتری گوشی موبایل خودتان را برای مدت زمان شب تا صبح به شارژ نزنید. شارژ باطری گوشی بهتر است در بازه های زمانی کوتاه انجام گیرد و هیچ لزومی هم ندارد که قبل از اتصال گوشی به شارژر، مقدار شارژ باتری آن کاملا خالی شده باشد یا به نزدیک صفر برسد! همچنین لزومی هم وجود ندارد که باطری گوشی حتما تا 100 درصد شارژ شود! با در نظر گرفتن این مسئله و عدم اتصال گوشی به شارژ برای بازه ها زمانی طولانی مثل شب تا صبح می‌تواند کمک قابل ملاحظه‌ای به عمر مقید آن کنید و مراقبت و نگهداری باتری آیفون را به بهترین شکل انجام دهید. 


7. استفاده از قابلیتOptimize Battery Charging 


اپل در iOS 13 یک قابلیت جدید را معرفی کرده که با نام Optimize Battery Charging شناخته می‌شود. این قابلیت کاربردی می‌تواند سبب گردد که در مواقع خاص شما بتوانید باطری گوشی خود را بدون اینکه استرسی به آن وارد شود برای بازه های زمانی طولانی (مثل شب تا صبح) به شارژ بزنید. این قابلیت فقط در آیفون هایی قابل استفاده است که حداقل از iOS 13 بهره‌مند باشند. برای فعالسازی آن هم کافیست به مسیر Settings > Battery > Battery Health بروید و گزینه Optimize Battery Charging را فعال کنید. اما این گزینه دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و چطور می‌تواند روشی موثر در نگهداری باتری آیفون و افزایش طول عمر مفید آن باشد؟

استفاده از قابلیتOptimize Battery Charging 


وقتی قابلیت نام برده شده در یک آیفون فعال گردد و گوشی برای مثال از ساعت 12 شب به شارژر متصل شود و زنگ هشداری برای ساعت 7 صبح در آن تنظیم شده باشد، بستر خودکاری پیاده سازی خواهد شد که از فول شارژ باطری در طول شب جلوگیری می‌کند! این بستر و رویکرد نرم افزاری سبب می‌شود که ابتدا باتری گوشی در ساعات اولیه اتصال آیفون به شارژ حدود 70 درصد شارژ گردد. برای مثال اگر گوشی ساعت 12 شب به شارژ زده شده باشد، ممکن است تا 1 شب به 70 درصد شارژ برسد. در این لحظه قابلیت Optimize Battery Charging به طور کامل دریافت انرژی از شارژر را تا ساعت مشخصی از صبح متوقف می‌کند.


برای مثال اگر زنگ هشدار آیفون شما برای ساعت 7 صبح تنظیم شده باشد، سیستم عامل iOS به طور هوشمندانه درک خواهد کرد که شما ساعت 7 صبح نیاز دارید گوشی خودتان را با باطری فول شارژ شده مورد استفاده قرار دهید. بنابراین با محاسبات دقیق چند ساعت یا دقیقه پیش از زنگ هشدار تنظیم شده شما، دوباره انتقال انرژی از شارژر به باطری را آزاد خواهد کرد و بدین ترتیب شارژ باطری گوشی در دو مرحله از صفر تا صد درصد انجام می‌شود و هیچ استرسی هم به باتری وارد نخواهد شد. استفاده از این قابلیت می‌تواند به شدت روی مراقبت و نگهداری باتری آیفون تاثیرگذار باشد، به ویژه اگر شما عادت به اتصال طولانی مدت گوشی به شارژ داشته باشید!


8. عدم استفاده از گوشی در حین شارژ


یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید در حین شارژ باطری گوشی های موبایل و برای محافظت از باتری و جلوگیری از آسیب دیدن این قطعه در نظر بگیرید مربوط به عدم استفاده از دستگاه در حین شارژ می‌شود. متاسفانه خیلی از ما عادت داریم مادامی که گوشی به شارژ زده شده از آن استفاده می‌کنیم. در برخی مواقع حتی دیده شده برخی کاربران تسک های سنگینی را در این شرایط اجرا می‌کنند که این مسئله می‌تواند به شدت روی افت ظرفیت اسمی باطری گوشی تاثیر منفی بگذارد. اما چرا نباید در حین شارژ از گوشی استفاده کرد؟ 

 

عدم استفاده از گوشی در حین شارژ


همانگونه که چندین مرتبه تا اینجای مطلب توضیح دادیم، پروسه شارژ باطری گوشی های موبایل به دلیل فعل و انفعالات داخل باطری و همچنین انتقال بار الکتریکی از شارژ به گوشی یک پروسه گرمازاست. از سمت دیگر گرما اصلی ترین دشمن باتری های لیتیوم یونی و پلیمری محسوب می‌شود و می‌تواند سرعت از دست رفتن ظرفیت اسمی باطری و به سر آمدن طول عمر مفید آن را به شدت افزایش دهد. حال تصور کنید در این پروسه، استفاده از گوشی هم انجام گیرد. در این شرایط دو مسئله عمده رخ می‌دهد! مسئله اول این است که با توجه به تسکی که در حال انجام آن هستید، منابع سخت افزاری گوشی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و این منابع برای کارکرد انرژی باطری را مصرف می‌کنند!


یعنی از یک سمت انرژی به باطری تزریق و از سمت دیگر از باتری خارج می‌شود و بدین ترتیب علاوه بر افزایش استرس وارد بر باطری، سرعت شارژ شدن آن هم کاهش چشمگیری پیدا می‌کند و شما باید مدت زمان بیشتری را برای شارژ شدن باطری گوشی خود صرف کنید. اما مسئله دوم و مهمتر این است که عملکرد قطعات سخت افزاری گوشی منجر به تولید گرمای بیشتر خواهد شد و بدین ترتیب بدنه گوشی به مراتب داغ تر از حالت عادی می‌شود و این مسئله هم منجر به کاهش سرعت شارژ و هم منجر به افزایش تنش و استرس وارد بر باطری خواهد شد. اگر شما تسک های سنگینی را در حین شارژ شدن باطری گوشی اجرا کنید (مثلا گیمی مثل پابجی موبایل را در گوشی انجام دهید) باتری دستگاه به شدت تحت فشار و گرما قرار خواهد گرفت و این مسئله می‌تواند آسیب های جدی را به آن وارد نماید. بنابراین اگر به فکر مراقبت و نگهداری باتری آیفون خود هستید به هیچ عنوان در حین شارژ از گوشی استفاده نکنید. 

 


9. خاموش کردن گوشی در حین شارژ


اگر می‌خواهید شارژ باطری گوشی شما به بهترین شکل ممکن و با کمترین استرس انجام شود، گوشی خود را قبل از اتصال به شارژر خاموش کنید و در این حالت آن را به شارژ بزنید. زمانی که گوشی خود را خاموش می‌کنید، عملا هیچ یک از قطعات سخت افزاری دستگاه فعال نخواهند بود و بدین ترتیب انرژی باتری همزمان با شارژ شدن مصرف نمی‌شود و هیچ استرسی از این جهت روی باتری قرار نخواهد داشت. از سمت دیگر مصرف نشدن شارژ باطری منجر به افزایش سرعت شارژ شدن آن می‌شود. ضمن اینکه در این حالت گرمای کمتری هم تولید خواهد شد و در مجموع ایده‌آل‌ترین شرایط برای شارژ باتری گوشی فراهم خواهد آمد. 

 

خاموش کردن گوشی در حین شارژ


پس اگر به فکر نگهداری و مراقبت از باطری آیفون خود هستید سعی داشته باشید که همیشه در حالت خاموش گوشی را به شارژ بزنید. حتی روشن گذاشتن دستگاه و فعالسازی حالت پرواز (Airplane Mode) در حین شارژ هم می‌تواند روشی موثر برای افزایش سرعت شارژ باطری و کاهش تنش و استرس وارد بر آن باشد. البته مشخصا این حالت همیشه قابل استفاده نیست چون در برخی مواقع کاربر به گوشی خود نیاز دارد و نمی‌تواند آن را خاموش کرده و چند ساعت در همین حالت رها کند، اما اگر شرایط لازم برای انجام این کار در گوشی شما فراهم است، حتما برای مراقبت از باطری از این روش کارآمد استفاده کنید. 


10. قرار ندادن گوشی در معرض گرما 


همانطور که قبلا هم اشاره داشتیم گرما از اصلی ترین عواملی است که می‌تواند به باتری های لیتیوم یونی و پلیمری آسیب بزند. در بررسی های مشخص شد که گرما می‌تواند افت ظرفیت اسمی باطری گوشی های موبایل را تسریع دهد و حتی در برخی مواقع منجر به خالی شدن بدون دلیل و ناگهانی کل شارژ باطری شود! بنابراین اگر مراقبت و نگهداری باتری آیفون برایتان اهمیت دارد، سعی کنید از هر ترفند و روشی برای قرار گرفتن باطری گوشی در معرض گرما جلوگیری به عمل آورید. به عنوان مثال هیچوقت گوشی را در مجاورت گرمای بخاری، شومینه و غیره قرار ندهید یا در فصل تابستان گوشی را در فضای سته مثل خودرو رها و روی داشبورد یا صندلی آن رها نکنید!


با در نظر گرفتن این مسئله قادر خواهید بود که بازده باتری گوشی موبایل خودتان را به حداکثر مقدار ممکن برسانید. در صورتی که گرما مستقیما به گوشی منتقل شود، باتری آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و قعل و انفعالات شیمیایی در آن رخ می‌دهند که منجر به کاهش سریع تر ظرفیت اسمی باتری و عمر مفید آن می‌شوند. در برخی مواقع که شدت گرمای محیط زیاد بوده و باتری گوشی قادر به خنک شدن نباشد، ممکن است قسمتی از شارژ باطری بدون دلیل خالی شود یا حتی در برخی مواقع دیده شده که کل شارژ باطری موبایل به یک باره و بدون دلیل خالی می‌شود. پس به هیچ وجه گوشی موبایل خود را در معرض مستقیم گرما قرار ندهید تا به باتری آن آسیبی وارد نشود.


11. بهینه سازی تنظیمات گوشی اپل


آخرین نکته‌ای که توصیه داریم به آن توجه ویژه داشته باشید مربوط به بهینه سازی تنظیمات آیفون می‌شود. تنظیمات نرم افزاری ارائه شده در گوشی های موبایل مختلف از جمله آیفون های اپل به گونه‌ایست که می‌توانند مستقیما روی نگهداری و مراقبت از باطری تاثیرگذار باشند اما چطور؟ هرچقدر تعداد دفعاتی که باطری گوشی یک سیکل شارژ را طی کند بیشتر شود، مقدار کاهش ظرفیت اسمی باطری آن هم بیشتر می‌شود. پس با کاهش تعداد دفعات شارژ باتری گوشی می‌توان منجر به افزایش عمر مفید آن شد. اما چطور باید تعداد دفعات شارژ باتری را کم کنیم؟

 

بهینه سازی تنظیمات گوشی اپل


در اینجاست که اهمیت بهینه سازی تنظیمات گوشی اپل یا هر گوشی موبایل دیگری نمایان می‌شود. هرچقدر تنظیمات گوشی شما بهینه تر باشند، مصرف شارژ باطری کمتر می‌شود و در نتیجه شما طی یک بازه زمانی مشخص، تعداد دفعات کمتری را برای اتصال گوشی به شارژ نیاز خواهید داشت. بهینه سازی تنظیمات آیفون می‌تواند به شیوه های مختلف صورت پذیرد. تنوع آپشن ها و گزینه هایی که بدین منظور قادر به استفاده از آن ها خواهید بود بسیار زیاد است و طبیعتا در این مقاله نمی‌توانیم به طور کال این روش ها را برایتان معرفی کنیم، اما اگر به خاطر داشته باشید در مقاله "مقابله با خالی شدن شارژ باتری گوشی با چند ترفند ساده" به طور جامع در رابطه با روش هایی که می‌توانند از خالی شدن زود به زود شارژ باطری موبایل جلوگیری کنند صحبت کردیم. بنابراین با در نظر گرفتن این روش های بهینه سازی تنظیمات گوشی قادر خواهید بود که شارژ باطری گوشی موبایل خود را بیشتر نگه دارید و در نتیجه تعداد سیکل های شارژ را کاهش دهید که این موارد در نهایت به مراقبت و نگهداری باتری آیفون کمک می‌کنند. همیشه سعی کنید برای دستیابی به بهترین بازده در گوشی تمام تنظیمات آن را با دقت بررسی و بهینه نمایید.
تعویض باتری گوشی اجتناب ناپذیر است!


تمام روش هایی که تا به اینجای کار نام بردیم از آن دسته روش هایی هستند که فقط منجر به ایجاد بستر مناسب برای مراقبت بهتر از باتری گوشی می‌شوند و می‌توانند سرعت کاهش ظرفیت اسمی باطری را کمتر کنند. هیچ کدام از این روش ها نمی‌توانند به طور کامل و همیشگی از کاهش تدریجی ظرفی اسمی باتری آیفون جلوگیری به عمل آورند. بنابراین تحت هر شرایط شما بعد از مدتی با مشکل زود خالی شدن شارژ باتری گوشی رو به رو خواهید شد و در این مرحله تنها راه حل اصلی در تعویض باتری خلاصه می‌شود! برای آشنایی بهتر با زمان مناسب تعویض کردن باطری گوشی های اپل توصیه داریم به مطالعه مقاله "بهترین زمان تعویض باتری گوشی اپل چه زمانی است؟" بپردازید. 


از روش هایی که برای مراقبت و نگهداری باتری آیفون عنوان کردیم استفاده کنید، می‌توانید سرعت سر آمدن عمر مفید باطری را به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش دهید و حالتی ایجاد کنید که اگر قرار بود باطری گوشی بعد از 1.5 سال تعویض شود و عمر مفیدش به پایان برسد، حالا تا 2 سال بدون مشکل بازده مطلوب را در گوشی شما ارائه کند. بنابراین تمام روش هایی که نام بردیم صرفا منجر به به تاخیر انداختن زمان به سر آمدن عمر مفید باتری و کاهش سرعت خالی شدن ظرفیت اسمی آن می‌شوند. متاسفانه به دلیل ماهیت و ساختار باتری های لیتیوم یونی و پلیمری هیچ راهی برای متوقف کردن این امر وجود ندارد. اگر قصد تعویض کردن باطری گوشی موبایل اپل خودتان را دارید حتما از سرویس مراکز تعمیر تخصصی استفاده کنید که در قبال اورجینال بودن باتری گوشی گارانتی ارائه می‌کنند. 


نگهداری باتری آیفون : جمع‌بندی


همانگونه که مشاهده کردید در این مقاله به 11 نکته و ترفندی اشاره داشتیم که می‌توانند در مراقبت و نگهداری باتری آیفون یا هر گوشی موبایل دیگری بسیار تاثیرگذار باشند. با توجه به این نکات و در نظر گرفتن آن ها شما می‌توانید عمر مفید باتری گوشی خود را به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید و حالتی ایجاد کنید که کاهش ظرفیت اسمی باطری با سرعت بسیار کمتری انجام گیرد. بنابراین دیرتر نیازمند تعویض باطری گوشی خواهید شد. در نظر داشته باشید که روش ها و نکات نام برده شده صرفا طول عمر باتری گوشی را افزایش می‌دهند و نمی‌توانند از کاهش تدریجی ظرفیت اسمی باطری کاملا جلوگیری کنند. پس تحت هر شرایط بعد از مدت زمان مشخصی تعویض باتری آیفون الزامی خواهد بود و باید برای دستیابی به نتیجه مناسب انجام گیرد. اگر قصد تعویض باطری گوشی آیفون خود را دارید حتما به نکاتی که در مقاله "مهم ترین نکات در تعویض باتری آیفون" اشاره کرده بودیم توجه ویژه‌ای داشته باشید. 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید