بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و راه حل آن

مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و راه حل آن
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/26 4 نظر

یکی از مشکلات عجیبی که برخی کاربران با آن رو به رو می‌شوند مربوط به عدم نمایش رنگ های تصویر بر روی نمایشگر گوشی می‌شود! در گوشی این کاربران صفحه نمایش موبایل فقط دو رنگ سیاه و سفید را به تصویر می‌کشد! اما دلیل بروز این مشکل چیست و چطور می‌توان آن را رفع کرد؟ ما در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و دگر برندها صحبت جامعی داشته باشید و نحوه رفع این مشکل را برایتان شرح دهیم. بنابراین با جی اس ام باتری  همراه باشید.

مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی اندوریدی و راه حل

 

یکی از مشکلات عجیبی که برخی کاربران با آن رو به رو می‌شوند مربوط به عدم نمایش رنگ های تصویر بر روی نمایشگر گوشی می‌شود! در گوشی این کاربران صفحه نمایش موبایل فقط دو رنگ سیاه و سفید را به تصویر می‌کشد! اما دلیل بروز این مشکل چیست و چطور می‌توان آن را رفع کرد؟ ما در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و دگر برندها صحبت جامعی داشته باشید و نحوه رفع این مشکل را برایتان شرح دهیم. بنابراین با جی اس ام باتری  همراه باشید.

مقدمه
تصور کنید صفحه نمایش گوشی شما هیچ رنگی را نشان ندهد و تمام تصاویر بر روی آن به صورت سیاه و سفید ارائه شوند! در این شرایط تکلیف چیست؟ متاسفانه این مشکلی است که گاها در برخی از گوشی های اندرویدی به ویژه گوشی های برند سامسونگ به وجود آید. چندین عامل مختلف می‌توانند منجر به بروز مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و دیگر برندها شوند. در اغلب مواقع این مشکل ناشی از یک باگ نرم افزاری است و با روش های نرم افزاری هم قابل رفع خواهد بود اما در برخی مواقع هم دیده شده که تعویض ال سی دی تنها راه مقابله با این مشکل بوده است.
ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم مروری بر اصلی ترین دلایل و عواملی داشته باشیم که می‌توانند منجر به ایجاد مشکل سیاه و سفید شدن نمایشگر موبایل شوند و سس به راه ل هایی اشاره کنیم که می‌توانید از آن ها برای رفع مشکل مذکور استفاده به عمل آورید. اگر هیچ یک از راه حل های نرم افزاری که معرفی کردیم مشکل صفحه نمایش موبایل شما را برطرف نکردند ملزم به بکارگیری راه حل های سخت افزار خواهید بود و باید برای تعمیر گوشی به نزد یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید. بنابراین با جی اس ام باتری همراه باشید.

 

مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی اندوریدی و راه حل

 

 


علت سیاه و سفید شدن صفحه گوشی


همانطور که پیش از این گفتیم سیاه و سفید شدن صفحه نمایش گوشی های سامسونگ و دیگر برند ها یا ناشی از مشکلات نرم افزاری است و یا به مشکلات سخت افزاری ارتباط دارد. خوشبختانه تقریبا در 80 درصد مواقع مشکل از دست رفتن رنگ نمایشگر و سیاه و سفید شدن آن با تدابیر نرم افزاری برطرف می‌شود و به بخش سخت افزاری دستگاه ارتباطی نخواهد داشت و فقط در موارد محدود به این بخش مربوط می‌شود. اصلی ترین عواملی که بارها دیده شده می‌توانند منجر به بروز مشکل سیاه و سفید شدن نمایشگر گوشی شوند به شرح زیر هستند:


•    بدافزارها و ویروس: بدافزارها و اپلیکیشن هایی که حاوی کد های مخرب هستند می‌توانند منجر گردند که کارهایی عجیبی در گوشی شما انجام شود! یکی از این کارهای عجیب سیاه و سفید شدن صفحه نمایش است! به همین جهت است که همیشه توصیه می‌شود برای دانلود برنامه های اندرویدی فقط از گوگل پلی استور (Google Play Store) استفاده کنید. 


•    فعال بودن گزینه Monochromacy: در منوی تنظیمات گوشی های اندرویدی و بخش Developer Options یک گزینه اختصاصی تحت عنوان Hardware Accelerate Rendering وجود دارد که اگر آپشن Monochromacy برای آن انتخاب شود، محتوای صفحه نمایش به طور کامل سیاه و سفید خواهد شد. 


•    شارژ طولانی مدت موبایل: در برخی مواقع دیده شده که شارژ طولانی مدت گوشی های موبایل هم منجر به بروز اختلال هایی مثل سیاه و سفید شدن نمایشگر می‌شود. دقت داشته باشید که منظور از شارژ طولانی مدت در واقع حالتی از شارژ است که گوشی بعد از 100 درصد شارژ شدن باز هم در شارژ باقی بماند و استرس روی باتری و قطعات سخت افزاری موبایل زیاد شود. 


•    تمام شدن عمر مفید باتری: اگر به خاطر داشته باشید در مقاله "صفر تا صد تعویض باتری موبایل" به طور جامع در رابطه با عمر مفید باتری گوشی های موبایل صحبت کردیم. در برخی مواقع محدود دیده شده که با کاهش عمر مفید باتری گوشی و در واقع از دست رفتن توان و قدرت شارژدهی اولیه آن، مشکلاتی از قبیل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و غیره نمایان می‌شود. 


•    پر شدن حافظه موبایل: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در بروز مشکلاتی مثل سیاه و سفید شدن رنگ های ال سی دی تاثیرگذار باشد مربوط به پر شدن حافظه داخلی دستگاه و تحت فشار قرار گرفتن آن می‌شود. همیشه سعی کنید برای دستیابی به بهترین نتیجه در گوشی از پر شدن حافظه داخلی آن جلوگیری نمایید. 


موارد فوق فقط بخشی از اصلی ترین عواملی هستند که می‌توانند منجر به از دست رفتن رنگ ال سی دی موبایل و سیاه و سفید شدن آن شوند. عوامل و باگ های نرم افزاری دیگری هم وجود دارند که ممکن است باعث ایجاد مشکلات مشابه گردند، اما اشاره به آن ها بحث را بیش از اندازه تخصصی خواهد کرد و از حالت کاربردی خارج می‌کند. در بخش بعدی به روش ها یا بهتر بگوییم راه حل های رفع مشکلات رنگ نمایشگر موبایل و سیاه و سفید شدن آن اشاره خواهیم کرد. 

 


رفع مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و دیگر برندها


چندین راه حل مختلف وجود دارند که باید برای رفع مشکلاتی که در نمایش رنگ ها بر روی ال سی دی گوشی های اندرویدی ایجاد می‌شود از آن ها استفاده کرد. در این بخش به مهم ترین و اصلی ترین این راه حل ها اشاره می‌کنیم. دقت داشته باشید اگر راه حل های نام برده شده مشکل گوشی را رفع نکردند باید به تعمیر سخت افزاری روی آورید و برای تعمیر گوشی به یک تعمیرکار مجرب مراجعه نمایید.


روش اول: اطمینان از فعال نبودن گزینه Monochromacy
در قدم نخست و پیش از انجام هیچ کار دیگری از فعال نبودن گزینه Monochromacy در منوی تنظیمات گوشی اطمینان حاصل کنید. برای انجام این کار باید به منوی Developer Options موبایلتان بروید. پس مسیر Settings > Developer Options را انتخاب کنید (نکته: اگر گزینه Developer Options را در منوی تنظیمات موبایل خود پیدا نکردید، مشکل از این بخش نیست و انجام سایر مراحل الزامی نخواهد بود. بنابراین به روش دوم مراجعه کنید). در منوی Developer Options یک گزینه تحت عنوان Hardware Accelerated Rendering وجود دارد. این گزینه را انتخاب کرده و مطمئن شوید از بین آپشن های ارائه شده گزینه Monochromacy انتخاب نشده باشد و آپشن Off یا Disabled در این بخش انتخاب گردد.

 

اطمینان از فعال نبودن گزینه Monochromacy


روش دوم: گوشی را ریستارت کنید
در خیلی از مواقع دیده شده که یک ریستارت شده منجر به رفع مشکلات و باگ های نرم افزاری دستگاه می‌شود. بنابراین توصیه داریم گوشی خودتان را ریستارت کنید و بعد از ریستارت شدن، عملکرد نمایشگر موبایل را بررسی کنید. به احتمال زیاد مشکل نمایش ندادن رنگ ها بر روی ال سی دی دستگاه برطرف می‌شود. برای دستیابی به نتیجه بهتر از قابلیت فورس ریستارت (Force Restart) استفاده کنید. بدین منظور دکمه های پاور کاهش صدا (Volume Down) و پاور (Power) گوشی را به طور همزمان فشرده و چند ثانیه نگه دارید تا گوشی ریستارت شود.


روش سوم: جداسازی باتری (در صورت امکان)
اگر گوشی اندرویدی که از آن استفاده می‌کنید نسبتا قدیمی است و سبک طراحی آن به گونه‌ایست که امکان دسترسی به باتری را فراهم کرده، یک مرتبه باتری گوشی را از آن خارج نمایید و دوباره نصب کنید. سپس گوشی را روشن نمایید و عملکرد نمایشگر آن را ارزیابی کنید. به احتمال خیلی زیاد مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی برطرف می‌شود. اگر این اتفاق رخ داد، توصیه داریم در اولین فرصت باتری موبایل خود را تعویض کنید چون احتمال دارد عمر مفید باتری تمام شده باشد.

 


روش چهارم: خارج کردن حافظه جانبی
گاها دیده شده که بروز اختلال در عملکرد حافظه جانبی گوشی و عدم هماهنگی آن با حافظه داخلی دستگاه منجر به بروز اختلال هایی در عملکرد آن می‌شوند که سیاه و سفید شدن نمایشگر یکی از این اختلال هاست. بنابراین توصیه داریم یک مرتبه حافظه جانبی گوشی خود را از آن خارج کنید و در همین حالت گوشی را ریستارت نمایید. اگر مشکل صفحه نمایش دستگاه برطرف شد، مطمئن باشید که مشکل از حافظه جانبی و اطلاعاتی است که در آن ذخیره شده‌اند. برای رفع مشکل در این حالت بهترین آپشن فرمت کردن حافظه جانبی خواهد بود. 
اگر اطلاعات مهمی در آن ذخیره دارید می‌توانید آن ها را به کامپیوتر، لپ تاپ، فلش مموری یا هارد اکسترنال منتقل نمایید و سپس حافظه جانبی موبایل را فرمت کنید. بعد از فرم حافظه جانبی دوباره آن را در گوشی نصب کرده و دستگاه را ریستارت نمایید. مشاهده خواهید کرد که مشکلی در عملکرد موبایل و ال سی دی آن به جود نمی‌آید. همچنین تعویض حافظه جانبی دستگاه هم می‌تواند در اینگونه مواقع گزینه مناسبی باشد، چون ممکن است باگ های به وجود آمده در عملکرد گوشی ناشی از کیفیت پایین حافظه جانبی آن باشند. 

 

خارج کردن حافظه جانبی


روش پنجم: حذف اپلیکیشن های مشکوک و اخیر
در خیلی از مواقع ممکن است که نصب یک اپلیکیشن باگ دار و حاوی کد های مخرب که اصطلاحا به آن بد افزار گفته می‌شود منجر به بروز مشکلاتی در عملکرد دستگاه گردد که سیاه و سفید شدن نمایشگر یکی از این مشکلات است. بنابراین با دقت فکر کنید و لیست اپلیکیشن هایی که به تازگی در گوشی نصب کرده بودید را مشخص نمایید. سپس تک تک آن ها را از حافظه دستگاه حذف کنید یا حداقل اپلیکیشن های مشکوک را از گوشی حذف نمایید. سپس دستگاه را ریستارت کنید. به احتمال زیاد مشکل رنگ نمایشگر و عدم نمایش رنگ ها در آن برطرف می‌شود. 
برای اطمینان از این موضوع که مشکل از جانب اپلیکیشن هایی است که در گوشی نصب شده یا خیر می‌توانید از راه اندازی موبایل اندرویدی در حالت سیف مد (Safe Mode) هم استفاده به عمل آورید. حالت سیف مد حالتی است که در آن تمام اپلیکیشن های ثانویه نصب شده روی دستگاه غیر فعال می‌شوند و گوشی با تنظیمات اولیه خودش راه اندازی خواهد شد. طبیعتا وقتی در این شرایط صفحه نمایش دستگاه مشکلی نداشته باشد، مشخص می‌شود که باگ به وجود آمده ناشی از نصب بودن یک بدافزار روی دستگاه خواهد بود. برای اجرای گوشی در حالت Safe Mode به شرح زیر عمل کنید:


•    مادامی که گوشی روشن است دکمه پاور را فشرده و کمی نگه دارید تا گزینه Power Off نمایان شود.
•    انگشت خود را روی این گزینه قرار داده و چند ثانیه نگه دارید تا آپشن Reboot to Safe Mode نمایان گردد.
•    گزینه Reboot to Safe Mode را انتخاب کنید.


بعد از اینکه گوشی ریستارت شد به طور خودکار وارد حالت سیف مد می‌شود. ممکن است در برخی گوشی های اندرویدی قدیمی تر نحوه ورود به حالت سیف مد کمی متفاوت باشد. برای آشنایی دقیق با نحوه اجرای گوشی خاص مورد نظرتان در حالت Safe Mode کافیست جستجوی ساده‌ای در اینترنت داشته باشید.


روش ششم: پارتیشن کش را حذف کنید
در برخی مواقع ممکن است مشکلاتی که در عملکرد ال سی دی گوشی به وجود آمده‌اند و منجر به سیاه و سفید شدن آن شده‌اند به اطلاعاتی مربوط شوند که در پارتیشن کش دستگاه ذخیره هستند. بنابراین با حذف یا پاک کردن اطلاعات پارتیشن کش گوشی اندرویدی مشکل برطرف می‌شود. بدین منظور باید به شرح زیر عمل کنید:

 

پارتیشن کش را حذف کنید


•    گوشی را خاموش و در حالت ریکاوری مد (Recovery Mode) اجرا کنید. 


نکته: برای اجرای گوشی در حالت ریکاوری مد ممکن است انجام اقدامات خاصی با توجه به مدل دستگاه ضروری باشد. بنابراین برای مشاهده نحوه دقیق اجرای گوشی خود در این حالت جستجوی ساده‌ای در اینترنت داشته باشید. در اغلب گوشی های سامسونگ با فشرده نگه داشتن سه دکمه پاور (Power)، افزایش صدا (Volume Up) و هوم (Home) می‌توانید وارد حالت ریکاوری مد شوید.


•    گزینه Wipe Cache Partition را انتخاب و با حذف اطلاعات آن موافقت کنید. 
•    گزینه Reboot System Now را انتخاب نمایید.


در این شرایط موبایل اندرویدی شما با حذف پارتیشن کش اجرا خواهد شد و به احتمال خیلی زیاد مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی برطرف می‌شود. 


روش هفتم: از نرم افزار Dr. Fone Recovery استفاده کنید
با استفاده از نرم افزار Dr Fone Recovery هم می‌توانید شانس خود برای رفع مشکل ال سی دی گوشی را امتحان کنید. برای انجام این کار توصیه داریم ابتدا نرم افزار نام برده شده را روی کامپیوترتان نصب نمایید. نسخه ویندوزی نرم افزار مذکور را می‌توانید با کلیک بر روی این قسمت دانلود کنید. بعد از نصب نرم افزار به ترتیب مراحلی که شرح می‌دهیم را انجام دهید:

 

 از نرم افزار Dr. Fone Recovery استفاده کنید


نرم افزار مذکور را اجرا نمایید و گوشی خود را با کابل رابط مناسب به کامپیوتر وصل کنید. در محیط نرم افزار گزینه Repair را انتخاب کنید. از منوی سمت چپ گزینه Android Repair را انتخاب نمایید و از لیست گزینه های ارائه شده در وسط صفحه هم گزینه Black Screen را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Start کلیک نمایید تا صفحه‌ای برای وارد کردن جزئیات و مشخصات گوشی نمایان شود. جزئیات گوشی خود را با دقت در این مرحله وارد کنید. برای دستیابی به جزئیات دقیق موبایل خود می‌توانید از جعبه یا همان کارتن آن استفاده کنید یا کد IMEI آن را در سایت شرکت سازنده یا دیگر مراجعی که با هدف تایید کیفیت گوشی ارائه شده‌اند وارد و جستجو نمایید. 


نکته: وارد کردن دقیق مشخصات گوشی در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورتی که به این موضوع توجه نشود ممکن است پروسه رفع مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی با موفقیت تکمیل نگردد و حتی گوشی شما دچار مشکلات بیشتری شود و از بوت شدن آن جلوگیری به عمل آید. 
بعد از وارد کردن صحیح اطلاعات گوشی بر روی گزینه Next کلیک کنید. در این مرحله مثل عکس بالا پنجره پاپ آپی نمایان می‌شود و مشخصات گوشی شما را ارائه می‌کند و درخواست دارد که این مشخصات را برای آخرین بار تایید کنید. شماره مدل گوشی خود را در کادر وارد کرده و بر روی گزینه Confirm کلیک کنید. 

 

 نرم افزار Dr. Fone Recovery


حالا چند مرحله ساده‌ای که نرم افزاری Dr.Fone درخواست انجام آن ها را ارائه کرده است را انجام دهید. در عکس فوق برنامه از ما خواسته که ابتدا گوشی را خاموش کنیم و سپس دکمه های پاور، کاهش صدا و هوم گوشی را به طور همزمان برای چند ثانیه نگه داریم و پس از آن هر سه دکمه را رها کرده و دکمه افزایش صدا را یک مرتبه بفشاریم. بدین ترتیب گوشی ما وارد حالت دانلود (Download Mode) می‌شود. پس از انجام این مراحل روی گزینه Next کلیک کنید. 

 

 نرم افزار Dr. Fone Recovery


منتظر باشید تا مراحل مورد نیاز برای رفع مشکل توسط نرم افزار Dr.Fone طی شوند. این مرحله کار ممکن است با توجه به سرعت اینترنت شما و حجم فایلی که باید از طریق نرم افزار دانلود شود از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. توصیه داریم از اینترنت پرسرعت و باثبات برای انجام این مرحله استفاده کنید. پس از اتمام پروسه تعمیر، پیغامی مشابه با عکس فوق نمایان می‌شود. روی گزینه Done کلیک کنید و اتصال گوشی از کامپیوتر را متوقف سازید و موبایلتان را روشن کنید. مشاهده خواهید کرد که مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی برطرف می‌شود. 


روش هشتم: گوشی را فکتوری ریست کنید
روش نرم افزار آخری که توصیه می‌کنیم از آن برای رفع مشکل صفحه نمایش و از دست رفتن رنگ های آن در گوشی سامسونگ و دیگر برند ها استفاده کنید مربوط به فکتوری ریست می‌شود. فکتوری ریست (Factory Reset) پروسه‌ای است که به موجب آن تمام اطلاعات گوشی و تنظیماتش حذف خواهند شد و به وضعیت پیش فرض کارخانه بازگردانده می‌شوند. انجام این کار در خیلی از مواقع مشکلاتی مثل سیاه و سفید نشان دادن محتوای روی نمایشگر گوشی را برطرف می‌کند. بدین منظور کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 

گوشی را فکتوری ریست کنید


•    وارد بخش Settings گوشی شوید.
•    گزینه Backup & Reset را انتخاب نمایید. 
•    گزینه Erase all data (Factory Reset) را انتخاب کنید.
•    با فکتوری ریست شدن گوشی موافقت به عمل آورید.


کمی منتظر باشید تا اطلاعات گوشی حذف شوند و دستگاه ریستارت گردد. انجام این کار ممکن است چند دقیقه‌ای طول بکشد. بعد از اینکه گوشی ریستارت شد، عملکرد نمایشگر آن را بررسی کنید. به احتمال زیاد مشکل صفحه نمایش و رنگ های آن برطرف می‌شود. این آخرین راه حل نرم افزاری است که می‌توانید از آن برای رفع مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی استفاده کنید.


اگر سفید و سیاه بودن نمایشگر رفع نشد چه کنیم؟


اگر با انجام تمام موارد فوق باز هم مشکل سیاه و سفیدی صفحه نمایش گوشی شما و عدم نمایش رنگ های آن رفع نشدند، مطمئنا با مشکلی رو به رو هستید که منشا سخت افزاری دارد. شاید لازم باشد که ال سی دی موبایل شما به طور کامل تعویض شود، اما تجربه نشان داده که در 80 درصد مواقع مشکلاتی از قبیل نشان دادن سیاه و سفید محتوا بر روی نمایشگر گوشی ناشی از عوامل نرم افزاری هستند. به هر حال توصیه داریم برای بررسی دقیق تر به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید و از وی بخواهید تا گوشی شما را مورد بررسی قرار دهد. 


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با یکی از عجیب ترین مشکلات شایع ال سی دی گوشی های موبایل پرداختیم که مربوط به سیاه و سفید شدن آن ها می‌شود. مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی بیشتر در محصولات برند سامسونگ رخ می‌دهد اما گاها در گوشی های دیگر برند ها و حتی آیفون های اپل هم شاهد بروز اینگونه مشکلات بوده‌ایم. امیدواریم از این مقاله راهنمای اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید. 

نظرات

captcha Refresh
میرزاخانی
۱۴۰۰/۱۱/۱۰۰۰
پاسخبا سلام گوشی سامسونگ من صفحه مخاطبینش سفید شده
برای رفع این مشکل باید چیکار کرد؟
جی اس ام باتری
۱۴۰۱/۰۱/۲۱۰۰

با سلام 

توضیحات کامل در مقاله مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی سامسونگ و راه حل آن می باشد

اگر مشکل شما با خواندن مقاله برطرف نشد با تعمیرکار مشورت کنید 

یاسمین پورعلی مطوری
۱۳۹۹/۰۹/۲۷۰۰
پاسختازه یهو گوشی مامانم خاموش شد صفر درصدشد ودیگه همش سفیده آیا سوخته
جی اس ام باتری
۱۳۹۹/۱۰/۲۹۰۰

سلام دوست عزیز

متاسفانه در حال حاضر کارشناس فنی نداریم باید با یک تعمیر کار مشورت کنید 

با تشکر از شما

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید