بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

حل مشکل کرش کردن برنامه ها در آیفون

حل مشکل کرش کردن برنامه ها در آیفون
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/01/18 0 نظر

آیفون های اپل گوشی های فوق‌العاده‌ای هستند اما این موضوع بدان معنا نیست که هیچ مشکل و باگی متوجه آن ها نشود! کی از مشکلات رایج آیفون های اپل مربوط به کرش شدن برنامه ها می‌شود. این مشکل آزاردهنده عموما با انجام چند راه حل نرم افزاری قابل رفع خواهد بود. د ادامه این مطلب به آموزش روش های حل مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون می‌پردازیم. با جی اس ام باتری  همراه باشید. 

حل مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون

 

 

مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون 


قبل از اینکه در مورد راه حل های مقابله و رفع مشکل کرش شدن اپلیکیشن های آیفون صحبت داشته باشیم بهتر است کمی در رابطه با ماهیت این پدیده صحبت کنیم. اصلا منظور از مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون چیست؟ کرش شدن اپلیکیشن بدان معناست که بنا به هر دلیل آن برنامه خاص مورد نظر در گوشی قابل استفاده نخواهد بود یا ناگهان استفاده از آن توسط کاربر غیر ممکن می‌شود. به عنوان مثال موارد زیر برخی از شایع ترین حالا کرش شدن اپلیکیشن های آیفون هستند:
•    بسته شدن خودکار برنامه و خروج خودکار از آن
•    فریز شدن برنامه ری یک صفحه خاص و عدم پاسخگویی در قبال دستورات لمسی کاربر
•    باز نشدن برنامه و ارائه پیغام خطا


اگر با شرایط فوق یا موارد مشابه آن مواجه شدید، اصطلاحا گفته می‌شود که برنامه مورد نظر کرش شده و درست اجرا نمی‌گردد. در اغلب مواقع راه حل های ساده‌ای می‌توانند اینگونه مشکلات را رفع کنند و به جرئت می‌گوییم که تقریبا در 100 درصد مواقع مشکلات این چنینی با انجام بررسی ها و تغییرات نرم افزاری رفع خواهند شد و هیچ نیازی به انجام تعمیرات سخت افزاری برای از بین بردن اینگونه مشکلات وجود ندارد. 
در بدترین حالت شاید شما اطلاعات فعلی آیفون خودتان را از دست بدهید که آن هم با ریستور یک فایل بکاپ (Backup) قابل رفع خواهد بود. اما چطور می‌توان از شر مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون رهایی پیدا کرد؟ در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم به طور مرحله به مرحله نحوه انجام این کار و اقداماتی که می‌توانند در این راستا مناسب باشند را برایتان شرح دهیم. در صورتی که با انجام موارد نام برده شده این مطلب همچنان یک برنامه خاص در آیفون شما کرش می‌شد، مطمئن باشید که باگی در آن برنامه وجود دارد و مشکل از سمت گوشی اپل شما نیست. بنابراین باید منتظر انتشار آپدیت بعدی آن اپلیکیشن باشید تا باگ های آن به موجب آپدیت مذکور رفع گردد. با جی اس ام باتری همراه شوید. 


1. بستن و اجرای دوباره برنامه


یکی از ساده ترین راه حل هایی که می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به بستن کامل برنامه مورد نظر و اجرای مجدد آن می‌شود. این روش حداقل می‌تواند به طور موقت کرش شدن برنامه ها در آیفون را رفع کند اما تضمینی وجود ندارد که برنامه‌ای که اجرا می‌کنند دوباره و بعد از چند دقیقه یا ساعت کرش نشود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که صرفا خارج شدن از اپلیکیشن و اجرای مجدد آن اقدام درست و مناسب نیست، بلکه شما باید اپلیکیشن مورد نظر را بعد از خروج به طور کامل از لیست "Recent Apps" آیفون خودتان غیر فعال نمایید. 

 

بستن و اجرای دوباره برنامه


برای انجام این کار در آیفون های قدیمی تر اپل باید دو مرتبه پشت سر هم دکمه هوم (Home) را فشار دهید تا لیست "اپلیکیشن های اخیر" موبایلتان نمایان شود. سپس می‌بایست با کشیدن انگشت خود به سمت بالا و روی اپلیکیشن مورد نظر آن را کاملا از بخش مذکور غیر فعال کنید. در آیفون های جدیدتر اپل هم ورود به قسمت "اپلیکیشن های اخیر" با کشیدن انگشت از لبه زیرین صفحه نمایش تا یک سوم میانی و نگه داشتن انگشت بر روی این قسمت برای چند ثانیه انجام می‌شود. بعد از بستن کامل برنامه مورد نظر چند ثانیه صبر کنید و دوباره آن را اجرا نمایید. این راه حل یکی از ساده ترین راه های موجود برای رفع مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون های اپل است. 


2. ریستارت آیفون


راه حل ساده بعدی که می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به ریستارت کردن گوشی اپل می‌شود که در اغلب مواقع باگ های ساده و موقت بستر نرم افزاری آن را برطرف می‌سازد. بنابراین اگر دلیل کرش شدن برنامه با باگ های موقت سیستم عامل گوشی ارتباط داشته باشد، ریستارت کردن آیفون مشکل را رفع می‌کند. برای ریستارت کردن آیفون خودتان کافیست دکمه پاور (Power) آن را فشرده و کمی نگه دارید تا اسلایدری روی صفحه گوشی نمایان شود. سپس انگشت خود را روی اسلایدر به سمت Power Off بکشید. وقتی گوشی خاموش شد دوباره دکمه پاور را فشار دهید تا روشن شود و عملا ریستارت دستگاه انجام گیرد. سپس دوباره اپلیکیشن مورد نظرتان را اجرا کنید. دقت داشته باشید که این راه حل هم فقط یک راه حل موقت برای مقابله با باگ های نرم افزاری گوشی اپل خواهد بود و راه حل دائمی برای مقابله و از بین بردن مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون محسوب نمی‌شود. 


3. آپدیت اپلیکیشن مورد نظر


بهترین راه حلی که می‌توانید از آن استفاده کنید آپدیت کردن برنامه‌ای است که دائما با مشکل کرش شده رو به رو می‌شود. تجربه نشان داده که تقریبا در 90 درصد مواقع مشکلاتی از قبیل مشکل کرش شدن اپلیکیشن ها عملا هیچ ارتباطی به گوشی و سیستم عامل آن ندارد و مستقیما به کدنویسی خود برنامه و باگ های آن مربوط می‌شود. توسعه دهندگان عموما این باگ ها را خیلی سریع و با انتشار آپدیت برای اپلیکیشن خود رفع می‌کنند، پس شما با نصب جدیدترین آپدیت اپلیکیشن مورد نظر که کرش می‌شود قادر به رفع مشکل آن خواهید بود. 

 


به منظور آپدیت کردن اپلیکیشن ها در آیفون باید وارد بخش اپ استور (App Store) شوید و از تب زیرین صفحه گزینه Updates را انتخاب کنید. سپس برنامه مورد نظرتان که کرش می‌شود را در لیست پیدا کرده و گزینه Update را از کنار آن بزنید و اجازه دهید که برنامه آپدیت شود. بعد از آپدیت شدن، برنامه را اجرا کنید. به احتمال خیلی زیاد دیگر آن اپلیکیشن کرش نخواهد شد. دقت داشته باشید اگر برنامه مد نظر در لیست Updates اپ استور قابل رویت نبود، برای آن بروز رسانی منتشر نشده است. 

 


4. آپدیت iOS


راه حل بعدی که توصیه داریم از آن استفاده کنید مربوط به آپدیت کردن سیستم خود iOS خود گوشی اپل می‌شود. در برخی مواقع ممکن است کدنویسی های یک برنامه منطبق با جدیدترین نسخه iOS و تغییرات آن بهینه شود و در نتیجه نصب بودن نسخه های قدیمی تر این سیستم عامل منجر به ایجاد باگ هایی در عملکرد برنامه شود. طبیعتا در این شرایط با آپدیت iOS می‌توان مشکل را رفع کند. برای آپدیت کردن سیستم عامل گوشی آیفون کافیست وارد مسیر زیر شوید:

 


•    به قسمت Settings بروید.
•    گزینه General را انتخاب کنید.
•    گزینه Software Update را انتخاب کنید.
•    در صورتی که آپدیتی برای گوشی ارائه شده با انتخاب گزینه Download and Install آن را نصب نمایید. 


دقت داشته باشید که نصب آپدیت سیستم عامل ممکن است چند دقیقه طول بکشد و برای دانلود آن باید به یک شبکه اینترنت مناسب دسترسی داشته باشید. بعد از اینکه آپدیت مورد نظر نصب شد، گوشی ریستارت می‌شود و شما می‌توانید عملکرد اپلیکیشن مورد نظرتان را در دستگاه بررسی کنید. در اغلب مواقع آپدیت کردن سیستم عامل iOS مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون را برطرف می‌سازد. اگر اینطور نشد باید از راه حل های بعدی کمک بگیرید. 


5. حذف و نصب مجدد برنامه


راه حل خوب و کاربردی بعدی که می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به حذف کردن و نصب مجدد برنامه مورد نظرتان از روی گوشی می‌شود. انجام این کار هم تقریبا در 90 درصد مواقع مشکلات و باگ های برنامه های نصب شده روی موبایل را برطرف می‌کند. در نظر داشته باشید که با حذف و نصب یک برنامه در آیفون عملا اطلاعات کش (Cache) آن اپلیکیشن هم پاکسازی می‌شود. برای حذف هر یک از اپلیکیشن های مورد نظرتان در آیفون های اپل کافیست آیکون آن ا از روی اسکرین گوشی پیدا کنید و انگشت خود را چند لحظه روی آیکون برنامه نگه دارید تا حالت ادیت و لغزشی اسکرین نمایان شود. 


حالا علامت ضربدر گوشه آیکون برنامه‌ مورد نظر که با مشکل کرش شدن همراه است را انتخاب کنید تا حذف آن از روی گوشی انجام گیرد. پس از حذف اپلیکیشن دوباره باید آن را از طریق اپ استور دانلود کنید. در صورتی که برای اجرای اپ استور و دانلود برنامه از آن با مشکل مواجه هستید از راه حل هایی که در مقاله "رفع مشکل دانلود نشدن برنامه از اپ استور آیفون" عنوان کردیم برای رفع مشکل استفاده کنید. به احتمال زیاد بعد از نصب مجدد اپلیکیشن مورد نظرتان مشکل کرش شدن آن هم برطرف می‌شود. بنابراین حذف و نصب مجدد اپلیکیشن ها یکی دیگر از بهترین روش های مقابله با مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون های اپل است. 

 


6. خالی کردن حافظه و حل مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون


زمانی که حافظه داخلی گوشی پر باشد یا حجم اطلاعات ذخیره شده در آن به قدری افزایش یابد که حافظه گوشی رو به سمت پر شدن سوق پیدا کردن، احتمال بروز مشکلاتی از قبیل کرش شدن اپلیکیشن ها به مراتب می‌شود. بنابراین سعی کنید از پر شدن حافظه آیفون خودتان جلوگیری نمایید و حتما وضعیت حافظه داخلی آن را با مراجعه به منوی Settings > Genera > Storage بررسی کنید. در صورتی که حافظه داخلی آیفون شما رو به سمت پر شدن سوق پیدا کرده با استفاده از ترفند هایی که در مقاله "خالی کردن حافظه آیفون با چند ترفند سریع و ساده" نام بردیم، تا جایی که می‌توانید حافظه گوشی را آزاد نمایید. سپس یک مرتبه برنامه مورد نظر را کاملا بسته و مجددا باز کنید و عملکردش را بررسی نمایید. به احتمال خیلی زیاد مشکل کرش شدن اپلیکیشن مورد نظر رفع می‌شود. 


7. آزاد کردن دسترسی های برنامه


دسترسی اپلیکیشن ها و برنامه های نصب شده روی گوشی آیفون اگر به صورت دقیق و مناسب ارائه نشود، می‌تواند در عملکرد ن ها اختلال ایجاد کند. هر برنامه نیازمند دسترسی به قابلیت ها و بخش های خاصی در گوشی است و در صورتی که این دسترسی از سمت شما بلاک یا مسدود شده باشد، احتمال بروز اختلال در عملکرد گوشی افزایش پیدا می‌کند. برای بررسی این موضوع در آیفون خود به مسیر Settings > Privacy بروید و وارد ه یک از زیرشاخه های موجود شده و دسترسی اپلیکیشنی که دچار اختلال است را در هر قسمتی که یک اسلایدر برای آن ارائه شده است فعال باقی بگذارید. بدین ترتیب مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون قابل رفع خواهد بود. 


 

آزاد کردن دسترسی های برنامه

 


8. استفاده از ابزار تغییر IP


بنا به گزارش برخی از کاربران استفاده از ابزار تغییر IP مناسب در گوشی اپل می‌تواند خیلی از اختلال های اپلیکیشن های مختلف نصب شده روی آن را برطرف سازد. بنابراین بد نیست شما هم به این موضوع به عنوان یک راه حل نگاه کنید و حتما در صورت مواجه شدن با مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون از یک ابزار تغییر IP در گوشی استفاده کنید. احتمال دارد با انجام این کار مشکل نام برده شده در گوشی شما رفع شود. 

 


9. فکتوری ریست آیفون


اگر هیچ کدام از روش های قلبی نتوانستند مشکل کرش شدن اپلیکیشن های آیفون شما را برطرف سازند، فکتوری ریست آخرین گزینه و راه حل نرم افزاری است که پیش رویتان قرار دارد و در صورتی که مشکل به آیفون شما ربط داشته باشد، باید با انجام این کار برطرف شود. برای فکتوری ریست کردن آیفون کافیست وارد مسیر Settings > General > Reset شوید و گزینه Erase All Content & Settings را انتخاب کنید و با تایید این مسئله فکتوری ریست شدن دستگاه را انجام دهید. در نظر داشته باشید که با انجام این کار تمام اطلاعات گوشی حذف می‌شوند و دستگاه با تنظیمات پیش فرض کارخانه راه اندازی خواهد شد. بنابراین بهتر است حتما قبل از فکتوری ریست کردن آیفون از محتوای آن بکاپ تهیه کنید. برای آشنایی با نحوه انجام این کار از مقاله "آموزش بکاپ گرفتن از آیفون" کمک بگیرید. 


 

فکتوری ریست آیفون


10. منتظر ماندن برای آپدیت برنامه


در صورتی که راه حل های نام برده شده نتوانستند مشکل کرش شدن برنامه ها در آیفون را رفع کنند مطمئنا منشاء مشکل از خود برنامه‌ای خواهد بود که دائما کرش می‌شود و به آیفونتان مربوط نخواهد شد. پس تنها راهی که پیش رویتان قرار دارد این است که منتظر ارائه آپدیت برای برنامه مورد نظر باشید چون بدون شک در آپدیت های بعدی که برای برنامه منتشر می‌شوند باگ های آن رفع خواهند شد. 


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی راه حل هایی پرداختیم که با استفاده از آن ها می‌توانید مشکل کرش شدن اپلیکیشن های آیفون را رفع کنید. متاسفانه مشکل کرش شدن اپلیکیشن ها یکی از رایج ترین مواردی است که کاربران آیفون ها از وقوع آن در گوشی گلایه می‌کنند و به جرئت می‌گوییم که در 80 درصد مواقع این مشکل ناشی از باگ های کدنویسی خود برنامه و عدم سازگاری آن با سیستم عامل iOS خواهد بود و با احتمالا در آپدیت های بعدی اپلیکیشن رفع می‌شود. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید