بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

 

با توجه جابجایی مجموعه فروش بسته شده است 

از سفارش خوداری کنید 

 

شروع کار اعلام خواهد شد 

 در صورت لزوم 09383323434 می توانید تماس بگیرید

 

افزایش سرعت شارژ شدن گوشی موبایل با چند ترفند ساده

افزایش سرعت شارژ شدن گوشی موبایل با چند ترفند ساده
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/10/11 0 نظر

کند شارژ شدن باتری گوشی ها یکی از مشکلات آزاردهنده‌ای است که خیلی از کاربران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اما آیا می‌دانید روش ها و ترفند های ساده‌ای وجود دارند که با استفاده از آن ها می‌توان سرعت شارژ باتری موبایل را افزایش داد؟ در ادامه این مقاله می‌خواهیم به معرفی بهترین ترفند ها برای افزایش سرعت شارژ شدن گوشی موبایل بپردازیم. بنابراین با جی اس ام همراه باشید.

افزایش سرعت شارژ شدن گوشی موبایل با چند ترفند ساده

 

افزایش سرعت شارژ شدن گوشی موبایل: مقدمه


باتری هایی که امروزه در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند یا از نوع لیتیوم یونی هستند یا از نوع لیتیوم پلیمری خواهند بود. این دو نوع باتری از نظر اصول عملکرد و ساختار اصلی تقریبا تفاوتی با هم ندارند. متاسفانه پیشرفتی که در اجزای سخت افزاری اسمارتفون ها از قبیل پردازنده، رم، صفحه نمایش و غیره به وجود آمده به هیچ عنوان قابل مقایسه با پیشرفتی نیست که در باتری این گجت ها شاهد به وجود آمدن آن هستیم. به بیان ساده تکنولوژی و ساختار باتری های شارژ شدنی گوشی ها چندین سال است که هیچ پیشرفتی نداشته و بدین سبب نسبت به سایر اجزای سخت افزاری آن ها عقب مانده محسوب می‌شود.


به همین جهت تامین انرژی مورد نیاز گوشی ها به معضلی برای شرکت های سازنده موبایل تبدیل شده است، چون هرچقدر دیگر قطعات سخت افزاری موبایل از قبیل پردازنده یا ال سی دی و غیره قدرتمندتر شوند و کیفیت بیشتری را ارائه کنند نیاز به مصرف کردن انرژی بیشتری هم دارند و این انرژی باید توسط باتری گوشی تامین شود که متاسفانه طی چند سال اخیر پیشرفت چندانی در ساختار آن به وجود نیامده است. برای رفع این مشکل افزایش سرعت شارژ شدن گوشی می‌تواند راه حل جانبی مناسبی باشد! حیلی از شرکت های سازنده موبایل سعی کرده‌اند که با استفاده از تکنولوژی هایی مثل شارژ سریع یا پیاده‌سازی قابلیت هایی همچون شارژ بیسیم معضل شارژدهی باتری اسمارتفون ها را لاپوشانی کنند. 


اما متاسفانه همه گوشی های هوشمند از قابلیت شارژ سریع بهره‌مند نیستند! در اینجاست که کاربران به فکر استفاده از ترفند هایی خواهند بود که به افزایش سرعت شارژ باتری موبایل کمک می‌کنند. آیا روش یا ترفندی وجود دارد که بتوان با استفاده از آن سرعت شارژ باتری موبایل ها را افزایش داد؟ خوشبختانه پاسخ مثبت است! فرقی نمی‌کند که اسمارتفون شما از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی کند یا خیر، چون  تحت هر دو شرایط می‌توانید با بکارگیری برخی ترفند ها و ایجاد شرایط خاص سرعت شارژ شدن باتری گوشی خودتان را افزایش دهید. سعی می‌کنیم در یک مقاله مجزا به طور دقیق و جامع در رابطه با تکنولوژی شارژ سریع صحبت داشته باشیم اما فعلا و در این مقاله اختصاصی به ترفند های خاصی اشاره خواهید داشت که می‌توانید با هدف افزایش سرعت شارژ شدن گوشی از آن ها استفاده به عمل آورید. این ترفند ها هم در آیفون و هم در گوشی های اندرویدی قابل استفاده هستند. با جی اس ام باتری  همراه باشید. 


ترفند اول: فعالسازی حالت پرواز (Airplane Mode)

 

فعالسازی حالت پرواز (Airplane Mode)


یکی از ساده ترین روش هایی که با استفاده از آن می‌توانید سرعت شارژ باتری گوشی موبایل خود را افزایش دهید مربوط به فعالسازی حالت پرواز در حین شارژ گوشی می‌شود. اما فعالسازی این قابلیت چگونه منجر به افزایش سرعت شارژ خواهد شد؟ زمانی که حالت پرواز را در گوشی خود فعال کنید، اتصالات اصلی دستگاه از قبیل اتصال سیم کارت متوقف می‌شوند و بدین ترتیب هیچ انرژی از سمت آن ها مصرف نخواهد شد. بنابراین مصرف انرژی و شارژ باتری کمتری می‌شود و بخش بیشتری از بار الکتریکی انتقالی به آن ذخیره می‌گردد. این امر سبب می‌شود که گوشی زودتر شارژ شود. بنابراین با فعال کردن حالت Airplane Mode گوشی در شرایطی که به شارژر متصل شده می‌توانید به افزایش سرعت پروسه شارژ کمک کنید. 


ترفند دوم: عدم استفاده از گوشی


زمانی که گوشی خود را به شارژ می‌زنید، باتری دستگاه از یک طرف در حال شارژ شدن است و از سمت دیگر بخشی از شارژ ذخیره شده خود را به مرور برای تامین انرژی مورد نیاز دیگر قطعات مصرف می‌کند. برای مثال وقتی گوشی شما به شارژ زده شده و صفحه نمایش آن را روشن می‌کنید، بخشی از انرژی و شارژ باتری صرف تامین نیاز ال سی دی می‌شود و همین روال برای سایر قطعات دستگاه از قبیل پردازنده، بستر نرم افزاری و غیره هم به طور مشابه وجود دارد. زمانی که شما همزمان با شارژ شدن باتری از گوشی استفاده می‌کنید، مقدار انرژی مصرفی آن چند برابر می‌شود، بنابراین این مسئله می‌تواند منجر به کاهش سرعت شارژ شدن باتری شود. 
برای رفع این مشکل بهترین کار این است که در طول اتصال گوشی به شارژ از آن استفاده نکنید. بدین ترتیب انرژی مصرفی باتری کاهش می‌یابد و در نتیجه شارژ آن زودتر انجام می‌شود. متاسفانه استفاده از گوشی در حین شارژ شدن باتری یکی از شایع ترین کارهایی است که همه ما به انجام آن عادت داریم اما این کار اصلا درست نیست. انجام این کار نه تنها منجر به کاهش سرعت شارژ باتری می‌شود، بلکه می‌تواند در برخی مواقع منجر به افزایش گرمای تولید شده در دستگاه و کاهش عمر مفید باتری شود. پس برای افزایش سرعت شارژ شدن گوشی در حین اتصال به شارژر از دستگاه استفاده نکنید. 
ترفند سوم: گوشی را خاموش کنید!

 

عدم استفاده از گوشی


خاموش کردن گوشی و اتصال آن به شارژر در این وضعیت می‌تواند یکی دیگر از بهترین روش های موجود برای افزایش سرعت شارژ باتری دستگاه باشد. زمانی که گوشی خود را خاموش می‌کنید مقدار انرژی مصرفی باتری به حداقل (تقریبا صفر) می‌رسد و بدین ترتیب کل انرژی که از شارژر به گوشی منتقل می‌گردد در آن ذخیره خواهد شد. تنها بدی این رویکرد مربوط به از دست رفتن تماس ها و پیام هایی می‌شود که در این بازه برای گوشی شما ارسال خواهند شد. اگر فرصت خیلی کوتاهی برای شارژ کردن باتری گوشی دارید و می‌خواهید از آن نهایت استفاده را به عمل آورید، موبایل خود را خاموش کرده و در این حالت به شارژر متصل کنید تا بهترین مقدار شارژ را دریافت نمایید. 


ترفند چهارم: جدا کردن قاب، کیف و کاور


عامل دیگری که می‌تواند منجر شود شارژ باتری موبایل کندتر انجام گیرد و مصرف شارژ گوشی افزایش یابد گرماست! هر چقدر مقدار گرمای وارد بر باتری بیشتر باشد، شارژ آن کندتر انجام خواهد شد و مصرف انرژی آن هم افزایش پیدا می‌کند. جالب است بدانید که قرار گرفتن طولانی مدت باتری های لیتیوم یونی و پلیمری گوشی ها در معرض گرما می‌تواند به شدت عمر مفید آن ها را کاهش دهد و منجر به تضعیف آن ها گردد. متاسفانه پروسه شارژ باتری اسمارتفون ها یک پروسه گرمازاست به همین جهت وقتی گوشی شما به شارژ زده شده باشد، بدنه آن داغ می‌شود. 


این گرمای به وجود آمده می‌تواند منجر به اتلاف انرژی شود و بخش قابل ملاحظه‌ای از شارژ باتری را هدر دهد. بنابراین هر چقدر بهتر خنک کاری بدنه دستگاه در حین شارژ انجام گیرد، سرعت شارژ باتری هم افزایش پیدا می‌کند. وقتی گوشی شما داخل یک گارد، کیف یا قاب موبایل باشد و قاب پشت آن با فضای آزاد در ارتباط مستقیم قرار نگیرد، تمرکز گرما روی قاب پشت گوشی افزایش پیدا می‌کند و گرمای انتقالی به باتری چند برابر می‌شود و این مسئله سبب خواهد شد که شارژ باتری اتلاف انرژی زیادی داشته باشد و کندتر صورت پذیرد. بنابراین خارج کردن گوشی از کیف، کاور یا هر نوع گاردی که به آن متصل است و نصب دستگاه در این حالت به شارژر می‌تواند منجر به افزایش سرعت شارژ شدن گوشی شود. 

 

جدا کردن قاب، کیف و کاور


ترفند پنجم: خنک نگه داشتن بدنه گوشی


همانطور که در بخش قبل گفتیم گرما دشمن باتری های لیتیوم یونی و پلیمری است و می‌تواند منجر به کاهش عمر مفید آن ها و سرعت شارژ شدنشان شود. زمانی که موبایل شما به شارژر متصل شده و باتری آن در حال شارژ شدن است، سعی کنید بدنه آن را کاملا خنک نگه دارید. اگرچه درست نیست که برای انجام این کار گوشی را به یخچال یا فریزر منتقل کنید، اما نزدیک کردن آن به کولر یا پنکه می‌تواند اقدام بسیار مناسبی باشد. هرچقدر محیطی که موبایل شما در آن به شارژر زده شده خنک تر باشد، مقدار اتلاف انرژی باتری هم کمتر می‌شود و در نتیجه سرعت شارژ مجدد باتری افزایش می‌یابد. بنابراین سعی کنید موبایل خود را همیشه در حین شارژ خنک نگه دارید. انجام این کار علاوه بر افزایش سرعت شارژ شدن باتری موبایل منجر به افزایش عمر مفید باتری و کاهش آسیب های ناشی از قرارگیری در سیکل های شارژ می‌شود. 


ترفند ششم: از پریز برق استفاده کنید


شارژ باتری گوشی های موبایل به چند طریق امکانپذیر است. به عنوان مثال شما می‌توانید به جای اتصال آداپتور شارژ به پریز برق و سپس متصل کردن کابل شارژر به موبایل خود، یک سر کابل شارژ را به گوشی و سر دیگر آن را به پورت USB کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنید و شاهد شارژ شدن باتری باشید. همچنین می‌توانید بدین منظور از پاوربانک یا شارژر های فندکی خودرو هم استفاده نمایید، اما واقعیت این است که بهترین سرعت شارژ زمانی قابل دستیابی خواهد بود که از آداپتور و پریز برق استفاده شود. سرعت شارژ باتری گوشی در مواقعی که از پورت USB کامپیوتر استفاده شود به شکل قابل ملاحظه‌ای افت می‌کند.
همچنین توصیه داریم برای دستیابی به بهترین نتیجه از عملکرد باتری گوشی خود تا حد امکان برای شارژ آن از پاوربانک یا شارژر های فندکی استفاده نکنید، مگر در شرایطی که مجبور باشید و مطمئن هستید که پاوربانک یا شارژر فندکی مورد نظر تمام استاندارد های لازم را برای شارژ مناسب باتری گوشی ارائه می‌کند. پس استفاده از آداپتور مناسب و پریز برق به جای بکارگیری شارژر فندکی، سوکت USB کامپیوتر و پاوربانک می‌تواند به افزایش سرعت شارژ شدن گوشی کمک قابل ملاحظه‌ای کند. اگر می‌خواهید باتری گوشی شما با بیشترین سرعت شارژ شود آن را به آداپتور مناسب متصل کرده و از پریز برق استفاده کنید. 

از پریز برق استفاده کنید


ترفند هفتم: از شارژ بیسیم استفاده نکنید


اگر گوشی شما از قابلیت شارژ بیسیم یا وایرلس پشتیبانی می‌کند می‌توانید بدون نیاز به اتصال دستگاه به کابل شارژ نسبت به شارژ باتری آن اقدام کنید اما انجام این کار از نظر سرعت شارژ باتری اصلا نتیجه مطلوبی را برایتان به همراه نخواهد داشت. متاسفانه سرعت شارژ باتری در حین استفاده از تکنولوژی شارژ بیسیم به مراتب کمتر از حالت بکارگیری کابل خواهد بود چون در این حالت بخش عظیمی از انرژی القایی تولید شده توسط پد شارژر هد می‌رود و فقط بخش کوچکی از آن به گوشی منتقل خواهد شد و توسط باتری جذب می‌شود. به همین جهت سرعت شارژ شدن باتری اسمارتفون کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر سرعت شارژ برایتان حائز اهمیت است، بهتر است از شارژ بیسیم یا وایرلس استفاده نکنید. برای آشنایی بیشتر با تکنولوژی شارژ بیسیم و شارژرهای وایرلس توصیه داریم به مطالعه مقاله "همه چیز در مورد شارژر وایرلس و شارژ بیسیم" بپردازید. 


ترفند هشتم: استفاده از کابل شارژر مناسب


خیلی از افراد بر این باورند که کابل های شارژر از نظر جنس و عملکرد تفاوتی با هم ندارند، اما واقعیت اینطور نیست و کیفیت کابل های شارژر هم نسبت به هم متفاوت خواهد بود. از آنجایی که انتقال انرژی از آداپتور به گوشی توسط کابل شارژر انجام می‌گیرد، استفاده از یک کابل مناسب و خوب برای دستیابی به بهترین نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. متاسفانه خیلی از کابل هایی که هم اکنون در بازار کشور به عنوان کابل شارژ و رابط گوشی ها عرضه می‌شوند اصلا کیفیت مطلوبی ندارند و استفاده از آن ها منجر به کاهش سرعت شارژ باتری می‌شود. 
برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن توصیه داریم تا حد امکان فقط از کابل شارژر اورجینال و فابریک خود گوشی استفاده کنید. هیچ کابل شارژر دیگری نمی‌تواند کیفیتی مشابه با کابل اصلی و فابریک موبایل شما داشته باشد. اگر بنا به هر دلیل کابل شارژر گوشی خراب شده و نمی‌توانید از آن استفاده کنید، کابل با کیفیتی را برای دستگاه خریداری نمایید تا با بیشتری سرعت ممکن شاهد شارژ شدن باتری گوشی باشید، در غیر این صورت مجبور می‌شوید چندین و چند بار هزینه اضافه صرف خرید کابل کنید و هر بار هم از نتیجه راضی نخواهید بود. دقت داشته باشید که صرفا قیمت گران نشان دهنده کیفیت بالا نیست و برای شناسایی کابل شارژر خوب باید به نکات مهم دیگری هم توجه کرد که سعی می‌کنیم در مقاله‌ای مجزا به شرح آن ها بپردازیم. 

 

استفاده از کابل شارژر مناسب


ترفند نهم: به سلامت باتری دقت کنید!


سالم بودن باتری گوشی یکی از مسائلی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. ماهیت باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری که این روزها در گوشی های موبایل از آن ها استفاده می‌شود به گونه‌ایست که با گذر زمان و قرارگیری در سیکل های شارژ به تدریج از ظرفیت اصلی آن ها کاسته خواهد شد. زمانی که عمر مفید یک باتری به پایان برسد ممکن است سرعت شارژ شدن آن به شدت کاهش یابد یا حتی درصد شارژ باتری به صورت غیرواقعی توسط آن به تصویر کشیده شود و علیرغم اینکه باتری گوشی طبق ادعای دستگاه فول شارژ شده، در کمتر از چند ساعت کاملا خالی گردد. اگر گوشی شما حالتی این چنینی دارد، مشکل به شارژر مربوط نمی‌شود و اصلا نباید به فکر افزایش سرعت شارژ شدن گوشی باشید، بلکه در اولین قدم باید به تعویض باتری و نصب یک باتری اورجینال دیگر در دستگاه فکر کنید. 


ترفند دهم: استفاده از آداپتور های با ولتاژ یا شدت جریان بیشتر


اگر در شرایط خاصی هستید که زمان محدودی دارید و می‌خواهید در این زمان محدود باتری گوشی خودتان را به بیشترین مقدار یا درصد شارژ ممکن برسانید، می‌توانید از آداپتورهایی استفاده کنید که نسبت به آداپتور فابریک و اصلی گوشی شما قدرت، شدت جریان و ولتاژ بیشتری دارند. میزان قدرت، شدت جریان و ولتاژ هر آداپتور شارژر درست بر روی بدنه آن حک شده و قابل رویت خواهد بود. عموما شارژر گوشی های عادی ولتاژ 5 ولتی و شدت جریان 1 یا 2 آمپری را ارائه می‌کنند اما برخی شارژر های پرقدرت‌تر ممکن است شدت جریان و ولتاژ بیشتری داشته باشند. .


اگر از این آداپتور ها و شارژرها برای شارژ کردن باتری گوشی خودتان استفاده کنید که نسبت به شارژر فابریک دستگاه ولتاژ و شدت جریان بیشتری را ارائه می‌کنند قادر خواهید بود که سرعت شارژ باتری گوشی را افزایش دهید. البته استفاده مداوم از شارژر هایی که ولتاژ و شدت جریان بیشتری نسبت به شارژر فابریک گوشی شما ارائه می‌کنند را اکیدا توصیه نمی‌کنیم چون ممکن است انجام این کار در دراز مدت به باتری گوشی صدمه بزند و منجر به کاهش عمر مفید آن شود. بنابراین فقط در شرایط ضروری می‌توانید از شارژر های با ولتاژ و شدت جریان بیشتر برای افزایش سرعت شارژ شدن گوشی خود استفاده کنید. 


جمع‌بندی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی ترفند ها و روش هایی پرداختیم که با استفاده از آن ها می‌توانید سرعت شارژ شدن باتری گوشی موبایل خود را افزایش دهید. استفاده از برخی ترفند های نام برده شده نظیر خنک نگه داشتن باتری در حین شارژ یا جداسازی کیس و گارد موبایل نه تنها سرعت شارژ باتری گوشی را افزایش می‌دهند بلکه منجر به افزایش طول عمر مفید باتری و کاهش احتمال آسیب دیدن آن هم خواهند شد. بنابراین نکات نام برده شده را جدی بگیرید امیدواریم از این مقاله آموزشی و اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.  

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید