بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جی اس ام باتری کاملا محفوظ می باشد

جالب ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل

جالب ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/03/11 0 نظر

آموزش ترفند های دوربین گوشی موبایل برای این که یتوانید با دوریبن موبایل عکس های حرفه ای بیندازید باید آشنایی کامل با ترفند های دوریبن موبایل خود داشته باشید.کیفیت بالای دوریبن های موبایل امروز ه بسیار بیشتر از قبل شده و شما با کمی شناخت نسبت به قابلیت های دوریبن موبایل می توانید عکس های حرفه ای بیندازید. پس با ما همراه باشید

جالب ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل
این روز ها دوربین گوشی ها به مراتب نسبت به گذشته پیشرفت داشته و قدرت و کیفیت بالاتری را ارائه می‌کند. به همین دلیل ضبط عکس با دوربین موبایل کاملا شایع شده است اما چه نکاتی وجود دارند که می‌توانند منجر به بهبود کیفیت عکسبرداری با دوربین گوشی شوند؟ در ادامه این مطلب به معرفی جالب ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل می‌پردازیم. با جی اس ام باتری همراه باشید.

 

ترفند های عکاسی با گوشی موبایل : مقدمه


اگر از افرادی هستید که زیاد با دوربین گوشی عکس می‌گیرید، بهتر است که این مقاله اختصاصی را از دست ندهید! در این مقاله می‌خواهیم به صحبت در مورد ترفند هایی بپردازیم که می‌توانند در بهبود کیفیت ضبط عکس با دوربین گوشی بسیار موثر واقع شوند. همانطور که می‌دانید این روزها دوربین اغلب گوشی های موبایل به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که کیفیت عالی را ارائه کند و کاربران بتوانند در شرایط مختلف با دوربین گوشی عکس های زیبایی ضبط نمایند. حال شما با در نظر گرفتن ترفند های عکاسی با گوشی موبایل می‌توانید کیفیت عکس های ضبط شده موبایلتان را بهتر هم کنید!


در عکاسی با دوربین گوشی و حتی دوربین های DSLR و پیشرفته باید به نکات خاصی توجه شود که می‌توانند روی کیفیت نهایی عکس های ضبط شده تاثیرگذار باشند. به همین دلیل است که عملا عکاسی به عنوان یک حرفه شناخته می‌شود و اینطور نیست که هر فردی بتواند عکاس حرفه‌ای و خلاقی باشد. اگر دوست دارید از دوربین موبایل خودتان بهترین استفاده را به عمل آورید و قادر باشید که عکس های بهتری با آن ضبط کنید، توصیه داریم که این مقاله راهنما را از دست ندهید. در ادامه به معرفی جالب ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل می‌پردازیم. با جی اس ام باتری همراه باشید.


1. زاویه و شرایط مساعد نور و روشنایی برای عکاسی با موبایل


یکی از مهمترین مسائلی که در ضبط عکس موثر بوده و می‌تواند منجر به ضبط عکس های خیلی خوب شود مربوط به نور محیط و روشنایی خواهد بود. همیشه سعی کنید محیط هایی را برای عکسبرداری انتخاب نمایید که نور کافی در آن ها وجود داشته باشد. بهترین شرایط ضبط عکس با دوربین موبایل یا هر دوربین دیگری مربوط به روز می‌شود و عموما دوربین همه گوشی های موبایل برای عکسبرداری در شب مشکل دارند و با افت کیفیت رو به رو می‌شوند. در صورتی که عکس را در محیط های باز و با نور مناسب بگیرید،

بیشترین کیفیت را دریافت خواهید کرد و این یکی از اصلی ترین و مهم ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل است. حتی اگر قرار است در محیط های تاریک و شب هم به ضبط عکس بپردازید، سعی کنید منطقه و لوکیشنی را انتخاب نمایید که نور خوب و کافی داشته باشد. 

 

زاویه و شرایط مساعد نور و روشنایی


علاوه بر این همیشه به زاویه تابش نور هم دقت کنید. بهتر است نور یا منبع نوری که منجر به روشن شدن محیط شده مستقیما به لنز دوربین نتابد یا رو به روی آن قرار نداشته باشد. بلکه بهتر است نور مستقیما به سوژه اصلی عکس بتابد و پشت دوربین قرار گیرد! یعنی دقیقا مشابه با حالتی که سعی می‌شود در زمان فعال بودن فلش دوربین ایجاد گردد. به عنوان مثال تصور کنید صد ضبط عکس در زیر چراغ یک ساختمان را دارید و هوا هم تاریک است. در این شرایط عکس سوژه عکس زیر چراغ قرار گیرد و شما رو به روی آن ها بایستید و به ضبط عکس بپردازید، عکس ها کیفیت لازم را نخواهند داشت و نویزی و تار به نظر خواهند آمد اما اگر شما پشت به نور بایستید و دوستان شما رو به آن بایستند، عکس های بهتری قابل ضبط می‌شوند. 


بنابراین همیشه به مقدار نور محیط و همچنین زاویه تابش آن دقت کنید و بهترین حالت را با توجه به لوکیشنی که در آن حضور دارید انتخاب نمایید. این مسئله اصلی ترین موضوعی است که باید در ضبط عکس با دوربین اسمارتفون ها یا حتی دوربین های DSLR به آن توجه شود و عکاسان حرفه‌ای به طور کامل با آن آشنا هستند. اگر نمی‌توانید حدس بزنید که کدام زاویه عکسبرداری از نظر نوردهی بهترین زاویه است، دوربین موبایل خود را فعال کنید و از زاویه های مختلف وضعیت نور و تصویری که قصد دارید ضبط شود را بررسی نمایید و بهترین مورد را انتخاب کنید. پس مهم اصل و یکی از اولین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل مربوط به پیدا کردن بهترین شرایط نوری می‌شود.


2. عدم استفاده از فلش (تا حد ممکن) برای عکاسی با موبایل


دوربین اغلب گوشی های موبایل از یک چراغ فلش LED بهره می‌برد که در محیط های تاریک می‌توان آن را فعال کرد و بدین ترتیب مشکل تاریک بودن محیط و نمایان نشدن محتوای منظره پیش رو را برطرف ساخت. اما توصیه ما این است که برای ضبط بهترین عکس ها تا حد ممکن هیچوقت از چراغ فلش استفاده نکنید، اما چرا؟

زمانی که چراغ فلش دوربین در حین عکسبرداری فعال باشد، یک نور قوی و غیرطبیعی به سوژه اصلی عکس تابانده می‌شود و این نور عموما حالتی نه چندان خوب و جذاب را در عکس به وجود می‌آورد. در اغلب مواقع بخش هایی از تصویر که نزدیک تر به دوربین هستند پرنور و اصطلاحا اوراکسپوژر (Overexposure) می‌شوند و نور غیرطبیعی در آن ها قابل رویت خواهد شد و قسمت هایی که دورتر از گوشی هستند تاریک می‌شوند. همچنین سایه به شدیدی برای تمام اجسام درون عکس به وجود می‌آید که می‌تواند در عکس های کلوزآپ کیفیت کلی تصور را کاهش دهد.

 

عدم استفاده از فلش (تا حد ممکن)


بنابراین و با توجه به این موضوع توصیه داریم تا حد امکان از چراغ فلش LED موبایل در حین ضبط عکس استفاده نکنید. بکارگیری چراغ فلش فقط زمانی می‌تواند وضعیت را بهت کند که شما در یک محیط کاملا تاریک و بدون نور باشید و بخواهید عکسی ضبط نمایید، در غیر این صورت بهتر است هیچوقت از چراغ فلش دوربین موبایل خویش استفاده نکنید و بیشتر روی این قطعه به عنوان یک چراغ قوه حساب باز کنید. اگر با توجه به نکته ابتدایی که نام بردیم بهترین حال نوری را در زمان ضبط عکس انتخاب نمایید دیگر نیازی هم به استفاده از چراغ فلش LED دوربین موبایل نخواهید داشت.

 


3. عدم استفاده از زوم یا بزرگنمایی (تا حد ممکن) برای عکاسی با موبایل


تقریبا دوربین همه گوشی های موبایل قابلیتی تحت عنوان زوم کردن دارند که به موجب آن شما می‌توانید بزرگنمایی از منظره پیش روی دوربین داشته باشید و در یکی از قسمت های آن زوم نمایید. زوم کردن در برخی مواقع می‌تواند منجر شود که بتوانید جزئیات یک منظره را به تصویر بکشید اما متاسفانه زمانی که از قابلیت زوم استفاده می‌کنید،

وضوح تصویر و کیفیت عکس نهایی ضبط شده به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند! به همین دلیل عکاس های حرفه‌ای عدم استفاده از قابلیت زوم را به عنوان یکی از ترفند های عکاسی با گوشی موبایل و دوربین های DSLR در نظر می‌گیرند، مگر اینکه از لنز های خاص فوق پیشرفته با قابلیت زوم بالا استفاده به عمل آورند. 
برای اینکه کاهش کیفیت تصویر در حین زوم کردن را بهتر درک کنید کافیست دوربین موبایل خود را فعال نمایید و در نقطه خاصی زوم کنید و کیفیت تصویر در این حالت را با کیفیت تصویری مقایسه کنید که در حالت عادی نمایان می‌شود. مسلما متوجه افت کیفیت تصویر خواهید شد. فرقی نمی‌کند که گوشی شما از قابلیت زوم اپتیکال یا دیجیتال پشتیبانی به عمل آورد و ما تحت هر شرایط استفاده از زوم را توصیه نمی‌کنیم.

سعی کنید به جای انجام این کار دوربین موبایل خود را به سوژه مورد نظر نزدیک کنید تا بزرگنمایی بهتری بدون افت کیفیت از آن داشته باشید. این دقیقا کاری است که ما در عکس فوق انجام داده‌اید. حال اگر در همین عکس ضبط شده بزرگنمایی صورت پذیرد، کیفیت عکس بسیار بالا تر از حالتی خواهد بود که از همان مرحله نخست عکس با زوم کردن ضبط گردد. پس تا حد امکان در حین ضبط عکس با دوربین موبایل زوم نکنید. 
 

عدم استفاده از زوم یا بزرگنمایی (تا حد ممکن)

 

3. ثابت و بدون لرزش نگه داشتن گوشی


یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید به عنوان ترفند های عکاسی با گوشی موبایل به آن توجه ویژه شود مربوط به ثابت و بدون لرزش نگه داشتن آن در زمان ضبط عکس خواهد بود. هرچقدر دست شما یا بهتر بگوییم خود گوشی در لحظه ضبط عکس ثابت تر و بدون لرزش باشد، عکس ضبط شده نهایی کیفیت بالاتری را ارائه خواهد کرد اما اگر دوربین گوشی در این شرایط تکان بخورد یا لرزش داشته باشد عکس ضبط شده تا خواهد شد. عکاسان حرفه‌ای و کسانی که در زمینه عکاسی تجربه بالایی دارند به طور کامل با این مسئله آشنا هستند و حتی از ترفند های خاصی برای ثابت و بدون لرزش نگه داشتن دوربین در حی عکاسی استفاده می‌کنند.


اگر احساس می‌کنید دست شما نمی‌تواند کیفیت و پایداری لازم را در زمان ضبط عکس به وجود آورد می‌توانید موبایلتان را روی جسم خاص یا در بخش مشخصی قرار دهید تا ثابت بماند و سپس از تایمر شمارش معکوس برای ضبط عکس استفاده کنید. این امر سبب می‌شود که مقدار لرزش دست و نویزهایی که ناشی از آن خواهند بود ذر تصور کاملا از بین برود. بنابراین می‌توان به این نکته مهم هم به عنوان یکی دیگر از اصلی ترین ترفند های ضبط عکس با دوربین گوشی های موبایل نگاه کرد. همیشه سعی کنید در لحظه ضبط عکس، گوشی را کاملا بدون لرزش و ثابت نگه دارید.


4. فوکوس درست!


دوربین همه گوشی های جدید از قابلیت فوکوس پشتیبانی می‌کند و این امر در خیلی از اسمارتفون ها به صورت خودکار صورت می‌پذیرد، اما کاربر همیشه این امکان را خواهد داشت که به طور دستی و با لمس صفحه نمایش موبایل، دقیقا مشخص کند که فوکوس دوربین روی چه منطقه یا سوژه‌ای معطوف گردد. قابلیت فوکوس در واقع قابلیتی است که مشخص می‌کند قسمت اصلی یا بهتر بگوییم سوژه اصلی تصور چیست و بیشترین وضوح باید متمرکز روی کدام بخش تصویر باشد.

به عنوان مثال برای درک بهتر مسئله به عکس زیر نگاه کنید. مسلما در این کس سوژه اصلی تصویر سگی است که مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید صورت این سگ در عکس بیشترین وضوح را دارد و سایر بخش های تصویر و به ویژه قسمت های دورتر تارتر هستند. این موضوع نشان می‌دهد که فوکوس دوربین روی صورت سگ تنظیم شده است. 

 

فوکوس درست!


حال اگر در همین عکس فوکوس اشتباهی انجام می‌شد و منطقه فوکوس درخت های پشت سگ یا زمین زیر پای او و نزدیک دوربین انتخاب می‌شدند، صورت وی به عنوان سوژه اصلی تصویر تار می‌شد و در اینجاست که عکس ضبط شده عملا کیفیت و حرفه‌ای بودن خود را از دست می‌دهد. شما هم در حین عکسبرداری باید دقت داشته باشید که حتما در منطقه مناسبی از کادر و تصویر زوم نمایید. مشخص کردن منطقه زوم می‌تواند دقیقا فاصله بین تار و شفاف بودن قسمت های مختلف تصویر را تعیین نماید. توجه به این موضوع و فوکوس درست بدون تردید یکی دیگر از مهم ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل خواهد بود. 


برای دستیابی به بهترین نتیجه در زمان عکسبرداری از نظر فوکوس توصیه داریم که بعد از مشخص کردن بهترین کادر و منظره، صرفا به انتخاب خودکار منطقه فوکوس اکتفا نکنید و به طور دستی روی منطقه و قسمتی که می‌خواهید فوکوس اصلی دوربین روی آن متمرکز باشد ضربه لمسی وارد کنید تا انتخاب گردد.

شما حتی می‌توانید در این شرایط با انتخاب بخش های مختلف تصویر، حالت های مختلفی که قابل انتخاب هستند را ایجاد کنید و در نهایت بهترین گزینه را برای ضبط عکس انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که بیشترین تاثیر در اینگونه مواقع روی دورترین قسمت عکس از سوژه اصلی که فوکوس را روی آن تعیین کرده‌اید نمایان می‌شود. 


5. کادربندی و زاویه عکاسی مناسب


نکته مهم بعدی که باید به آن توجه کنید و حتی می‌توان آن را دو نکته مختلف در نظر گرفت مربوط به کادربندی مناسب و همچنین زاویه عکاسی خوب می‌شود. اغلب کسانی که در ضبط عکس با دوربین گوشی موفق عمل نمی‌کنند و نمی‌توانند عکس های زیبایی به ثبت برسانند با اصول کادربندی درست آشنا نیستند.

همیشه در زمان عکسبرداری با دوربین گوشی یا دوربین های DSLR کادربندی باید به گونه‌ای صورت پذیرد که بخش اصلی صفحه و کل عکس توسط سوژه آن احاطه گردد مگر اینکه شما هدف خاص دیگری از ضبط آن تصویر داشته باشید. برای مثال اگر قرار است یک عکس پرتره از دو نفر ضبط کنید که در کنار هم هستند، حداقل باید دو سوم تصویر توسط این دو فرد احاطه شود تا بتوان مدعی شد که کادربندی مناسبی صورت گرفته است. در صورتی که سوژه اصلی خوب در کادر مشخص نباشد و قسمت های زیادی از تصویر منطقه پشت سر سوژه را نشان دهد، کادربندی درستی در زمان عکاسی به عمل نیامده است. 

 

کادربندی و زاویه عکاسی مناسب


بنابراین همیشه به کادربندی درست اهمیت دهید. به عنوان مثال عکس فوق را مشاهده کنید که کادربندی بسیار دقیق و حرفه‌ای دارد. این عکس به گونه‌ای کادربندی شده که تمام زیبایی های منظره را در یک کادر صحیح و مناسب نشان می‌دهد. اگر این کادربندی به گونه‌ای بود که فضای بالای آبشار و آسمان کمی بیشتر در کادر می‌بودند و از منظره زیر صفحه کاسته می‌شد، دیگر نمی‌توانستیم این حس خوب را از عکس دریافت کنیم و مدعی شویم که یک کادربندی عالی در آن صورت گرفته است. همیشه سعی کنید در عکسبرداری و کادربندی بیشتری فضای کادر توسط سوژه اصلی احاطه شود. 


از سمت دیگر زاویه‌ای که شما برای عکسبرداری انتخاب می‌کنید هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است! به عنوان یکی از ترفند های عکاسی با گوشی موبایل همیشه باید به دنبال زاویه های عکسبرداری خاصی باشید که احساس متفاوت تر و مطلوبی را به بیننده منتقل کند. پیدا کردن این نوع زوایا عموما کار آسانی نیست و به میزان خلاقیت ذهن عکاس باز می‌گردد. اگر می‌خواهید عکسی هنری تر و خاص ضبط نمایید، همیشه به فکر پیاده سازی ایده های خلاقانه تر و تغییر زوایای عکسبرداری باشید، چون گاها واقعا تصاویر زیبایی در این شرایط با دوربین گوشی قابل ضبط می‌شوند. پس کادربندی درست و زاویه عکاسی مناسب نباید هیچوقت فراموش شود.

 


6. تنظیم شدت نور یا اکسپوژر (Exposure)


یکی دیگر از نکات خیلی مهمی که باید در زمان عکسبرداری با دوربین گوشی های موبایل توجه ویژ‌ه‌ای به آن داشته باشید مربوط به تنظیم شدت نور یا اصطلاحا اکسپوژر می‌شود که مستقیما کیفیت تصویر را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و تقریبا 80 درصد افراد و کاربران هم اصلا به آن توجهی ندارند! اکسپوژر در واقع مستقیما شدت نور تصویر و میزان روشنایی قسمت های مختلف آن را مشخص می‌کند.

دوربین گوشی های امروزی این امکان را دارد که به طور خودکار میزان اکسپوژر یا شدت نور را با توجه به منظره پیش رو مشخص نماید اما استفاده از این حالت خودکار همیشه بهترین بازده را نداشته و گاها بهتر است برای ضبط عکس های حرفه‌ای‌‌تر تنظیمات اکسپوژر به طور دستی انجام شود. لازم به ذکر است که تنظیم اکسپوژر مستقیما با منطقه فوکوس ارتباط دارد. 

 

تنظیم شدت نور یا اکسپوژر (Exposure)


برای درک بهتر عملکرد قابلیت اکسپوژر کافیست در منظره‌ای که افق و آسمان در آن مشخص است، دوربین گوشی را فعال کرده و سعی در ضبط عکس از یک فرد یا جسم داشته باشید. در این شرایط اگر فوکوس دوربین را روی صورت شخص تنظیم کنید، نور تصویر زیاد می‌شود و آسمان کمی تیره تر به نظر خواهد آمد، اما اگر فوکوس را روی آسمان روشن پشت سر مخاطبتان تنظیم کنید، تصویر کم نور و تیره خواهد شد و حالتی مثل عکس فوق به وجود می‌آید. در صورتی که تنظیمات شما به گونه‌ای باشد که عکس بیش از اندازه پر نور شود، اصطلاحا گفته خواهد شد که آن عکس اوراکسپوژر (Overexposure) شده و در صورتی که عکس تاریک شود اصطلاحا گفته خواهد شد که حالت آنراکسپوژر (Underexposure) ایجاد شده است (البته جزئیات مربوط به ین دو حالت بسیار بیشتر و پیچیده تر هستند).


اما سوال اینجاست که چطور به طور دقیق شدت نور یا اکسپوژر را در دوربین گوشی و حین عکسبرداری تنظیم کنیم؟ اپلیکیشن دوربین اغلب گوشی های موبایل این قابلیت را ارائه کرده‌اند، اما ممکن است نحوه استفاده از آن با توجه به مدل گوشی متفاوت باشد. اما در آیفون های اپل و اغلب موبایل های دیگر می‌توان بعد از مشخص کردن منطقه فوکوس با لمس آن و نگه داشتن انگشت روی آن قسمت حالت تنظیم شدت نور را فعال کرد. سپس می‌توانید با کشیدن انگشت به سمت بالا و پایین شدت نور تصویر را به طور دقیق تنظیم کنید و از به وجود آمدن حالت های نامناسب اوراکسپوژر و آندراکسپوژر جلوگیری به عمل آورید. 

 

تنظیم دقیق شدت نور یا اکسپوژر


در این بین بعد نیست به این موضوع هم اشاره داشته باشیم که برخی از عکاسان حرفه‌ای از همین حالت های اوراکسپوژر و آندراکسپوژر هم برای ایجاد عکس های هنری و خاص تر استفاده می‌کنند که البته جزئیات پیچیده‌ای دارند و ب سادگی قابل انجام نیستند. پس تنظیم دقیق شدت نور یا اکسپوژر را هم به عنوان یکی دیگر از اصلی ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل در نظر بگیرید و حتما روی آن بررسی های دقیق تری داشته باشید تا کاملا با مفهوم تنظیم شدت نور در زمان عکسبرداری آشنا شوید.

متاسفانه خیلی از کاربران اصلا به این موضوع توجه نمی‌کنند و حتی از وجود این قابلیت در دوربین موبایل خویش مطلع نیستند و صرفا از همان حالت روشنایی که به طور خودکار و بعد از مشخص کردن منطقه فوکوس ایجاد می‌شود استفاده به عمل می‌آورند. 


7. تصاویر، مناظر و سوژه های خاص


یکی از مهمترین مسائلی که سبب می‌شود در عکسبرداری با دوربین گوشی موبایل بتوانید به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید مربوط به پیدا کردن بهترین مناظر برای ضبط عکس خواهد بود. منظره های عادی و نرمال طبیعتا توسط هر فردی قابل شناسایی هستند و امکان عکسبرداری از آن ها وجود دارد اما مناظر خاص فقط توسط عکاسان ریزبین و خلاق شناسایی می‌شود.

هرچقدر منظره‌ای که شما از آن عکس ضبط می‌کنید جالب تر، خلاقانه تر و خاص تر باشد، عکس شما هم زیباتر و دلچسب‌تر خواهد شد و این یک اصل کاملا مشخص در عکسبرداری با دوربین است. سعی کنید همیشه به دنبال مناظر و سوژه های خاص باشد تا عکس های خلاقانه‌تری را ضبط نمایید. 
 

 تصاویر، مناظر و سوژه های خاص

 


8. استفاده از حالت های خاص عکسبرداری


اغلب گوشی های موبایل حالت های مختلفی را برای ضبط عکس ارائه می‌کنند اما کاربران ممکن است با این حالت ها آشنا نباشند یا اصلا از آن ها استفاده نکنند. حالت های عکسبرداری مثل پرتره (Portrait Mode)، ماکرو (Macro Mode)، زاویه گسترده (Ultrawide)، پانوراما (Panorama) ، عکسبرداری در شب (Night Mode) و غیره این روزها تقریبا در هر گوشی مورد پشتیبانی قرار می‌گیرند و استفاده درست از آن ها می‌تواند منجر شود که قادر به ضبط عکس های بهتر و با کیفیت تر باشید. به عنوان مثال عکس های پرتره واقعا می‌توانند تصاویر جذابی را ایجاد کنند یا حتی عکسبرداری در حالت ماکرو و میکروسکوپی می‌تواند منجر به ضبط عکس های جذاب و خلاقانه شود. 


حالت هایی مثل حالت Night Mode هم در گوشی می‌تواند سبب شود که عکسبرداری در شب و محیط های تاریک با کیفیت بهتری قابل انجام شود. بنابراین یکی دیگر از اصلی ترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل در شناخت قابلیت های دوربین و استفاده از حالت های مختلف آن و بهره‌گیری از تمام پتانسیل دوربین گوشی خلاصه می‌شود. یک عکاس خوب و حرفه‌ای کاملا با قابلیت های دوربین خودش آشنایی دارد و دقیقا می‌داند که در چه شرایطی باید از چه تنظیمات و حالتی برای ضبط بهترین عکس استفاده نماید.

شما هم می‌توانید با کمی تمرین و تکرار تمام قابلیت های دوربین گوشی خود را شناسایی کرده و ضمن استفاده درست از آن ها به ضبط عکس های بهتر و با کیفیت تر کمک کنید. 
 

استفاده از حالت های خاص عکسبرداری

 


9. تمیز کردن لنز دوربین


مسئله‌ای که در این بخش به آن اشاره می‌کنیم واقعا یک ترفند نیست و بیشتر یک نکته مهم است که باید در استفاده از دوربین گوشی های موبایل و ضبط عکس با آن ها مورد توجه قرار گیرد! این مسئله مربوط به تمیز کردن لنز دوربین قبل از اقدام به منظور ضبط عکس می‌شود. وجود گرد و غبار و لکه روی لنز دوربین گوشی می‌تواند مستقیما در کاهش کیفیت تصاویر ضبط شده تاثیرگذار باشد و حتی دقت دوربین در فوکوس و سایر قابلیت های مشابه را کاهش دهد.

بنابراین همیشه سعی کنید قبل از عکسبرداری با دوربین موبایل، به طور کامل لنز آن را تمیز کنید. برای انجام این کار می‌توانید از پنبه و کمی الکل کمک بگیرید یا صرفا از یک دستمال مناسب استفاده نمایید. 

 


10. استفاده از حالت Burst Mode (عکسبرداری پشت هم)


در دوربین اغلب گوشی های موبایل یک حالت ضبط عکس اختصاصی تحت عنوان Burst Mode ارائه شده که با فعالسازی آن، دوربین گوشی عکس های پشت سر همی را از منظره پیش رو ضبط می‌کند. اما شاید این سوال در ذهنتان به وجود آید که چرا استفاده از این حالت می‌تواند جالب و کاربردی باشد؟

این حالت در برخی مواقع مثل زمان هایی که قصد ضبط عکس از سوژه‌ای را دارید که گاها حرکت هایی می‌کند یا زمان هایی که قصد ضبط عکس از دوستانتان را دارید می‌تواند بسیار کاربردی باشد، چون در این حالت حداقل یکی از عکس های پشت سر همی که ضبط می‌شوند وضعیت مناسب و رضایت بخشی خواهند داشت.


برای دستیابی به بهترین نتیجه اگر از دوستانتان عکس می‌گیرد، از آن ها بخواهید که در طول عکسبرداری Burst Mode ژست های خود را به آرامی تغییر دهند. دقت داشته باشید که تغییر ژست باید به آرامی انجام گیرد، در غیر این صورت ممکن است بخش های متحرک عکس تار به نظر آید. همچنین دوستان شما باید هر ژست را برای چند ثانیه به طور ثابت حفظ کنند و سپس ژست خویش را تغییر دهند. بعد از اینکه این کار را انجام دادید، عکس های پشت سر هم ضبط شما را مرور کنید و مشاهده خواهید کرد که علیرغم تصور شما برخی از این عکس ها واقعا جالب شده‌اند و جذاب تر از عکس هایی هستند که در حالت نرمال قابل ضبط خواهند بود. پس استفاده از حالت عکسبرداری Burst Mode را هم به عنوان یکی دیگر از ترفند های عکاسی با گوشی موبایل در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید.


11. ویرایش عکس، فیلتر و غیره

 

ویرایش عکس، فیلتر و غیره


آخرین ترفندی که می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به ویرایش عکس و اضافه کردن فیلتر و سایر اقدامت این چنینی می‌شود. استفاده از این موارد می‌تواند منجر شود که تصویر ضبط شده شما به مراتب جذاب تر و زیباتر به نظر آید. به عنوان مثال سیاه و سفید کردن یک عکس ممکن است منجر به افزایش زیبایی های آن شود یا اضافه کردن فیلترهای خاص به برخی عکس ها ممکن است منجر به افزایش جذابیت های آن شوند. اما ذکر یک نکته هم در این بین حائز اهمیت خواهد بود!

به هیچ وجه از فیلترهای زیاد و شدید استفاده نکنید و همیشه سعی نمایید که تعادل را در استفاده از فیلترها رعایت نمایید. سایر قابلیت های ویرایش عکس مثل کراپ کردن و غیره هم می‌توانند مناسب و کاربردی باشند. بنابراین بد نیست در برخی مواقع از این قابلیت ها هم استفاده به عمل آورید. 


ترفند های عکاسی با گوشی موبایل : نتیجه‌گیری


 همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی 11 ترفندی پرداختیم که می‌توانند برای عکسبرداری حرفه‌ای‌تر و بهتر با دوربین گوشی های موبایل مورد استفاده قرار گیرند. با در نظر گرفتن ترفند های عکاسی با گوشی موبایل می‌توانید عکس های خلاقانه‌تر و با کیفیت تری ضبط کنید. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید. 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

خرید  باتری اصلی موبایل و شارژر اصلی و کابل
خرید شارژر کابل اصلی ایفون

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید